EXCEL SAYFASINI KOPYALAMAYA KARŞI KİLİTLEME

Excel Vers. ve Dili
excel 4.0
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-08-2024
Mevcut bir excel sayfasındaki izin verilen hücrelere sayfa koruması yaptıktan sonra yazarak ve/veya listeden seçerek veri girişi yapılmasını istiyorum fakat farklı bir sayfadan kes/kopyala yapılan verinin aynı hücre üzerine yapıştırılmasını istemiyorum. Bunu makrosuz kod yazmadan yapabilir miyiz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sanıyorum talebiniz için makro kullanmanız gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 Türkçe
Merhaba, maalesef Excel'de makro kullanmadan tam olarak istediğiniz şekilde bir koruma sağlamak mümkün değil. Excel'in yerleşik koruma özellikleri, hücreleri kilitleyerek veya kilidi açık bırakarak genel bir koruma sağlar, diğer korumalar için makro gerekli.
Makro olmadan koruma yapabileceğiniz durumlar bunlar,
  1. Sayfa Koruması:
    • "Gözden Geçir" sekmesinden "Sayfayı Koru" seçeneğini kullanarak sayfayı koruyabilirsiniz.
    • Koruma sırasında, belirli hücrelerin kilidini açabilirsiniz.
  2. Veri Doğrulama:
    • İzin verilen hücreler için "Veri" sekmesinden "Veri Doğrulama" özelliğini kullanabilirsiniz.
    • Burada, izin verilen değerleri veya değer aralığını belirleyebilirsiniz.
  3. Formüller:
    • Hücrelere formüller ekleyerek, sadece belirli türde verilerin girilmesini sağlayabilirsiniz.
Ancak, bu yöntemler kopyala-yapıştır işlemlerini tamamen engellemez. Kullanıcılar hala kilitli olmayan hücrelere veri yapıştırabilirler.
Eğer tam olarak istediğiniz korumayı sağlamak istiyorsanız, VBA makroları kullanmanız gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
excel 4.0
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-08-2024
Teşekkür ederim
Hazırladığım dosyayı birçok kişiyle paylaşacağım için özellikle makro kullanmamaya çalışıyorum.
*Sayfa korumasında yapıştıra kilitlemek istediğim hücreleri kilitlersem "veri doğrulama" listeden seçim yapamıyorum.
*Veri doğrulamada liste özelliğini kullanıyorum, manuel yazıldığında liste dışıysa hata veriyor fakat kopyalama yapıştır yapıldığında üzerine yapıştırıyor.
Dosyanın xlsm uzantılı olduğunun farkındayım. Fakat karşı tarafın dolduracağı sayfalarda makro yok, benim gizli sayfalarımda makro var sadece

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Makrosuz çözüm olarak işinize yararsa görseldeki seçeneği deneyebilirsiniz. Geçersiz veriyi çember içinde gösterecektir. (Resim-1)

Başka bir yöntemde koşullu biçimlendirme ile hücreyi uyarı amaçlı kırmızı renklendirebilirsiniz. (Resim-2)

Bu önerilerim uyarı vermez sadece görsel olarak kullanıcıyı uyarır.

Resim-1
252555

Resim-2
252556