Excel sınavı için yardım (çözemediğim sorular)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Acil: Excel sınavı için yardım (çözemediğim sorular)

Arkadaşlar 2 gün sonra excelden sınavım var.aşağıdaki soruların cevabını bulamadım.yardımcı olursanız çok sevinirim.(inşallah konuyu doğru yere açmışımdır)

1)Excel çalışma sayfasında fonksiyon ekleme iletişim kutusunda EĞE;VE,VEYA,DEĞİL gibi işlem tablosunda belirli bi koşulun sağlanıp sağlanmadığınıdenetlemeye yarayan işlecler hangi kategoride toplanmıştır?

A)mantıksal B)finansal C)veri tabanı D)metin E) matematik-trigonemetri

2) Excel çalışma sayfasında araç çubuklarında veya komut pencereleri içerisinde görünmeyen ancak excelin olanakları kapsamında bulunan komut/simgeler hangisi ile kullanılabilir hale getirilir?

A)dosya/sayfa yapısı B)ekle/çalışma sayfası C)biçim/stil D)tablo/veri E)tablo/dönüştür

3) Hangisi Excel çalışma ortamında hücrelere girilebilecek veri türünden değildir?

A)etiket B)değer C) grafik D)formül E)fonksiyon

4)Excelde birden çok çalışma tablosu aktif iken aynı anda hepsini birden ekranda görüntüleyebilmek içinseçilmesi gereken komutlar?

A)biçim-yerleştir B)pencere-yerleştir C)biçim-düzen D)hiçbiri

5) Farklı kredi miktarları ve vade alternatifleri için aylık faiz oranı değiştiği varsayımı altında bu alternatiflerin sonucu hesaplanacaktır.excelde hangi komut bu analizi gerçekleştirir.

A)senaryolar B)işlev C)veri D)çözücü E) tablo

6)gelir ve maliyet, gösteren başa baş noktası grafiği yaratılmak istendiğinde excelde buna en uygun grafik tipi hangisidir?

A)alan B)çubuk C) çizgi D)sütun E) hiçbiri

yukardaki tabloya göre

1)iki matrisin çarpımını elde etmek için sırası ile aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılır.

cevap: - A5:B6 hücre aralığı seçilir ( niçin bu aralık seçilir? )(niye A1:B2 değil)
- DCARP(A1:B2;D1:E2) işlevi girilir (neden)

2)birinci matrisin tersini elde etmek için ne yapılır

cevap: - A5:B6 hücre aralığı seçilir
- DİZEY_TERS(A1:B2) işlevi girilir

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Tr
Emin değilim ama büyük ihtimalle cevaplar şu şekilde olabilir.

1-) A
2-)
3-) C (hücre içerisine grafik girilmez herhalde)
4-) B
5-) D
6-) C
7-) 1-Öncelikle A matrisi ile B matrisinin çarpılabilmesi için A matrisinin sütun sayısı ile B matrisinin satır sayısının eşit olması gerekir. Elimizde 2 adet 2x2 lik matris var. Sonuç matrisi [2x2].[2x2] =[2x2] lik bir matris olacaktır. Bu nedenle de 2 satır 2 sütunu seçmemiz gerekir. Neden DÇARP kullanılır gibi bir soru sormuşsun. Vallaha ben de bilmiyorum o fonksiyon bu işlemi yaptığı için olsa gerek :D. DÇARP(dizi1;dizi2) şeklinde çalışıyor fonksiyon. Neden A1:B2 aralığı değil demişsin. Cevabı bariz ortada. Çünkü A1:B2 aralığında işleme girecek olan 1. matris bulunmakta.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
çok teşekkür ederim