Excel tablosunu daha incelenebilir hale getirebilme

Excel Vers. ve Dili
365 TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-08-2023
Merhaba,
Paylaştığım dosya da göründüğü üzere, sütunların aylardan oluştuğu, bir alt sütunların ay içerisinde 6 ya bölünerek diğer detay kırımlı bilgileri paylaştığı, satırlarda da ürün adlarının bulunduğu bir tablo var.
Acaba bu tabloyu nasıl daha basit, daha karmaşıklıktan uzak hale getirebiliriz sizce?
Saygılarımla,

Ekli dosyalar

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021ProPlus TR 64 Bit
18-01-2027
Yeni bir sütun oluşturup ay ismini veyahut tarih olarak biçimi sadece ay olarak gösterebilirsiniz. Bu şekilde formül veyahut diğer işlemleri daha kolay yapılır. Veri gireceğiz ay da filtre uygulayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
365 TÜRKÇE
29-08-2023
Merhaba Hasan Bey,
Tam olarak anlayamadım. Ürünlerin yanında bir sütun hayal ediyorum, burada aylar olacak diyelim. Diğer en üst satırda 6 sorgu kalmış olacak. pivottaki filtre gibi mi demek istediniz?

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021ProPlus TR 64 Bit
18-01-2027
Pivot olur başka bir işlem olur daha sade bir tablo olmuş olur.. Örnek ekledim.

Ekli dosyalar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Eğer işgücü ile ilgili sorun olmayacaksa girişleri veritabanı mantığıyla yapıp. (Alt alta satırlar halinde)
Daha sonra bu tablo üzerinden, özet tablo ile daha işlevsel tablolar oluşturabilirsiniz.
Ürün adı ve tarih anahtar olacağı için yanlışlık yapılmaması adına, veri doğrulama ile bir listeden almasını sağlayabilirsiniz.
(Giriş yaparken çok fazla ürün çeşidi varsa bu biraz zorlayabilir. )

243973

Excel Vers. ve Dili
365 TÜRKÇE
29-08-2023
Eğer işgücü ile ilgili sorun olmayacaksa girişleri veritabanı mantığıyla yapıp. (Alt alta satırlar halinde)
Daha sonra bu tablo üzerinden, özet tablo ile daha işlevsel tablolar oluşturabilirsiniz.
Ürün adı ve tarih anahtar olacağı için yanlışlık yapılmaması adına, veri doğrulama ile bir listeden almasını sağlayabilirsiniz.
(Giriş yaparken çok fazla ürün çeşidi varsa bu biraz zorlayabilir. )

Ekli dosyayı görüntüle 243973
Merhaba, bahsettiğiniz şekilde olmadan bukadar verinin içinde yüzülmez, öyle yapmaya karar verdim. Çok teşekkür ederim.

Pivot olur başka bir işlem olur daha sade bir tablo olmuş olur.. Örnek ekledim.
Hasan Bey çok teşekkür ederim.