Excel tarih aralığında, aranan tarihe göre ortalama almak

Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
Merhaba arkadaşlar,
Ben excelde daha yeni formullere aşina olan biri olarak sizlerden bir konuda yardım istiyorum,

https://i.hizliresim.com/1J9qaB.png

Yukarıdaki resimde olduğu gibi üstte bir fiyat değişim tablom var,
ve belirli tarihler arasına göre soru işaretinin solundaki tarih aralığına göre günlük ortalama fiyat almak istiyorum.

Nasıl bir formul kullanabilirim.
Yardımcı olabilirmisiniz.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
hızlı resim yerine ;
http://dosya.co/
adresine excel dosyanızı yükleyerek linkini paylaşırsanız daha kolay cevap alırsınız.
İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Resim değil excel dosyası!

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
1. satırda tarih, 3. satırda dolar fiyatı varsa (2. satırı anlamadım)
Aşağıdaki formülü sarı zeminli ve soru işaretli ilk hücreye yapıştırıp, formül dizi formülü olduğu için Shift+Ctrl+Enter basarak çıkın. Bu hücreyi aşağı çekerek çoğaltın.
Kod:
=ORTALAMA(ARA(B10:C10;$1:$1;$3:$3))
Not: Resimde satır nosu görünmüyor onu kendinize göre değiştirin.

Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
1. ve 2. satır tarih aralığındaki günlük dolar fiyatı, bu yıl boyunca tarih aralığına göre değişen fiyat tablosu üstteki.

resmin Aşşağısında da verilen listede , iki tarih aralığındaki gunluk fiyat ve ya toplam fiyat ne olur, kırılıma göre bulmak istiyorum,

ama kendi excel bilgim yetmedi buna...

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
O sarı zeminli ve Soru işaretli hücrelerde hangi sonuçların olması hakkında bir iki örnek olsaydı konu daha iyi anlaşılırdı.

Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
Üstteki tablo bir otelde tarih aralığında kişi başı fiyatları gösteriyor.

aşşağıdaki tarihlerde o tarihlerde kalmak isteyen bir müşterinin günlük kaçpara ile kalması gerektiğini belirtmesi gerekli yani soru işaretli alanlar.

Normalde hesapmakinesi ile hesaplıyoruz sürekli, ama işte bize tarih aralığını yazdığımızda sorulan tarihler arasında günlük kişi başı fiyatın kaçpara olucağı lazım.

Lütfen yardım.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Yanlış anlamadım ise siz kalış süresi içinde toplam "ODA" parası hesaplamaya çalışıyorsunuz.
Kod:
Function ucret(tar As Date)
If tar >= CDate("14.06.2018") And tar <= CDate("30.06.2018") Then
ucret = 55
ElseIf tar >= CDate("01.07.2018") And tar <= CDate("05.08.2018") Then
ucret = 65
ElseIf tar >= CDate("06.08.2018") And tar <= CDate("25.08.2018") Then
ucret = 70
ElseIf tar >= CDate("26.08.2018") And tar <= CDate("15.09.2018") Then
ucret = 55
ElseIf tar >= CDate("16.09.2018") And tar <= CDate("06.10.2018") Then
ucret = 45
ElseIf tar >= CDate("07.10.2018") And tar <= CDate("31.10.2018") Then
ucret = 28
End If

End Function
Function hesap(bas As Date, bit As Date)
Dim i As Date
For i = bas To bit
top = top + ucret(i)
Next
hesap = top
End Function
Kullanıcı tanımlı fonksiyonla çözüm buldum.
Dosya ekte
http://s3.dosya.tc/server15/d3uxta/ornek.zip.html

Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim :)

yalnız üstteki fiyat tablosunda tarihleri ve fiyatları değiştirdiğimde de sonuçlar değişebilirmi?, diğer türlü kod görüntüleden tarihleri ve fiyatları değiştirmeye çalışıyorum, orda da bişiler bozulucak diğer korkuyorum.

Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
Ben biraz daha yaptığım işten bahsetmek istiyorum siz bu durumda ihtiyacımı çok daha iyi anlayacaksınız.

Ben bir acentada satış fiyat tabloları hazırlıyorum, tabi bunun içinde tablomda kullanıcağım uçak geliş ve dönüş tarihlerine göre günlük oda fiyatını gönderdiğim exceldeki gibi üstteki benzer tabloları farklı otellerden topluyorum, e her otelin satış fiyat tablosu farklı tabi, tarih aralığı ve günlük kişi başı fiyatları farklılık gösteriyor.

Aşşağıdaki listedeki tarihlerde benim kullandığım uçakların geliş ve dönüş tarihleri.. bu tarihler benim misafirimin otelde kalış gününe göre günlük ortalama fiyatı çıkarmasını istiyorum.

yani her iki tablodaki tarihleri değiştirdiğimde ona göre bana günlük fiyat çıkarsın istiyorum.

Bu konuda yardımınız olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Şimdi torunla uğraşma vakti, daha sonra açıklama yapacağım. Ben yakın bir yerdeyim. ikametgahta mı ? Marmaris.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
http://s3.dosya.tc/server15/o1fd15/ornek2.zip.html
Tarife Tablosunu yeniden biçimlendirdim. Ben örnek olması açısından afaki olarak, a ve b firmaları girdim. İstediğiniz kadar firma ve bu firmalara ait ücretleri girebilirsiniz.
Formu açın
Başlangıç ve Bitiş Tarihlerini seçip, Firmanın üzerine tıklayın.

Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
Hocam ben bunu anlayamadım :agla:, yine emeğiniz için teşekkür ederim.

Benim ilk gönderdiğim 1. tablo herhangi bir otel tablosundaki fiyat değişim aralığı,2. tablo da uçaklarım ve konaklama günlerinde ki toplam fiyat ,1. tabloya göre hesaplasa tam işime yarayacak.

ve 1. tablodaki değerler tarih ve fiyat değiştirildiğinde aşşağıdaki hesaplama da ona göre değişicek, aynı şekilde ikinci tabloda da tarihleri ve fiyatları değiştirebileyim.

Buarada geç cvb verebildim özür dilerim, Marmariste ikamet ediyorum. Görüşme fırsatı olursa biryerde çay ismarlamayı çok isterim.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Ben Akyaka'da oturuyorum.
Yeni örnekte, sizin dosyanıza mümkün müdahale etmeden çözüm bulmaya çalıştım.
Yaptığım tek değişiklik O sütunda başlayan ücret belirtmediğiniz tarihleri sildim.
Sarı zeminli ve "?" işaretli hücrelerdeki formüller dizi formülüdür.
O hücreye girerseniz. Formül çubuğunda formülün başında ve sonunda {} işareti olduğunu göreceksiniz.
Aşağıdaki gibi bir formül yazıp, Ctrl ve Shift tuşları basılı iken Enter e tıklayın. formülü {} arasına alacaktır.
Aynı sütunlarda yeni giriş ve çıkış tarihi girerseniz, o formülü aşağı doğru kopyalayıp yapıştırın.
Kod:
=TOPLA(ARA(SATIR(DOLAYLI(D20&":"&E20));$3:$3;$5:$5))
http://s3.dosya.tc/server15/m9ww2m/ornek3.zip.html
Not: Çıkış tarihini(E sÜtunu) toplama dahil ediyor. Sorun olacaksa formülde ufak bir değişiklik yapmak gerekiyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Biraz biraz
Yardım almak istediğim tam olarak da buydu, ellerinize sağlık bu son tablo tam işimi görüyor şuanda.. çok teşekkür ederim :bravo:

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Bende böyle karışık dizi formüllünü ilk defa yazıyorum. Bende bir şeyler öğrendim, arada. Akyaka'ya gelirseniz yada başka yardıma ihtiyacınız olursa formdaki özel mesaj ile beni uyarın.