Excel Tek hücrede birden fazla formül oluşturmak.

apogate

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tr 2021 32 bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-09-2029
İyi akşamlar arkadaşlar..
Excel'de 1 hücrede iki yada daha fazla formülü nasıl oluşturabilirim.A1 hücresinde mevcut (538) 641 55 00 numarayı 5386415500 olarak değiştirmek istiyorum.Yani boşluklar ve () parantez işaretleri kalkacak.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
B1 hücresine:
İngilizce Excel için:
Kod:
=SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(A1;")";"");"(";"");" ";"")
Türkçe Excel için:
Kod:
=YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(A1;")";"");"(";"");" ";"")
yazınız.

apogate

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tr 2021 32 bit
09-09-2029
Harika..Teşekkürler Turist bey...

İyi akşamlar arkadaşlar..
Excel'de 1 hücrede iki yada daha fazla formülü nasıl oluşturabilirim.A1 hücresinde mevcut (538) 641 55 00 numarayı 5386415500 olarak değiştirmek istiyorum.Yani boşluklar ve () parantez işaretleri kalkacak.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..
"Ctrl+F" Bu işi 3 kerede bütün sayfada uygulaya bilirsin.

apogate

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tr 2021 32 bit
09-09-2029
Doğru Ctrl+F ile halledilebilir Abazya kardeş.Fakat Access te bağlı tablo oluşturarak Turist biraderin verdiği kod ile "her gün değişen " değerlerin otamatik düzelme ve filtreleme işlemini yapmak istiyorum.Biraz karışık.İşyerimiz bir Spor kulübü ve verilen datalara çağrı yapmakla görevli arkadaşlar var,Fakat çağrı yapılırken veya sms atılırken ,hergün üyeliği biten ve üyeliğe yeni başlayanlar ve sms ve benzeri yollardan rahatsız edilmek istemeyenler 2 ayrı excelde toplanıyor,Bunlar güncellendiğinde Access de oluşturduğum bağlı tablo ve Filtre sorgulama ile Mevcut telefon datamızdan mevcut üye ve aranmak istemeyenler çıkarılarak temiz ve sorunsuz data kaynağı elde etmiş oluyoruz.Tek sorun Üye takip yazılımımızın mevcut üyeleri excele aktarırken rakamlarda Boşluk ve parantez işaretleri olmasıydı,onuda Sağolsun Turist kardeşimizin yardımı ile hallettik.Yinede yardım önerin için teşekkürler Abazya kardeş..Ne yapabiliyorsak sizler sayesinde..Teşekkürler...

apogate

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tr 2021 32 bit
09-09-2029
Turist Bey Tekrardan yardımınıza İhtiyacım var.Vermiş olduğunuz kod gayet güzel çalışıyor,fakat kodun bulunduğu sutundaki tüm numaralar metin formatında gözüküyor.Dolayısı ile Access ile bu dosyayı bağlı sorgulama tablo oluşturduğumda hücreleri metin olarak gördüğünden uyuşmazlık hatası alıyorum.Diyelimki sayfa1 A:A sutununda bu parantez ve boşluklar içeren numaraları sayfa2 de A:A hücresine verdiğiniz kodu çalıştırsak, Sayfa2 B:B hücresindeki ikinci formül ile Sayfa2 A:A hücrelerindeki değerleri Sayfa2 C:C hücrelerine sayı değeri olarak kopyalaması mümkünmü!Kendim çok uğraşmama ve forum örneklerini araştırmama rağmen çözüme ulaşamadım.Yardımcı olabilirseniz Çok sevinirim... Ekli dosyayı görüntüle Sayfa1.rar

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Ekli dosyayı ve açıklamayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

apogate

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tr 2021 32 bit
09-09-2029
Olmadı Turist kardeşim!Sayfa2 C sutunundaki verilerin içinde formül var dolayısı ile A sutunundaki değerlerden hiçbir farklılık olmuyor ve Access formülü metin olarak görüyor.dönüştürülmüş ve kullanılacak olan verilerin içinde "EĞER YADA YERİNEKOY" benzeri metin içermemeli.Acaba macro ile yapabilirmiyiz?Macro istenilen değerleri hücre içerisinde formul içermeden sayısal veriye dönüştürebilirmi?

apogate

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tr 2021 32 bit
09-09-2029
Tamam macro ile hallettim.
Sub kopya2()
Sheets("sayfa2").Range("a:a").Copy
Sheets("sayfa2").Range("b:b").Select
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues
End Sub
B sutununa tüm değerler üstteki macro ile sayısal olarak girmiş oluyoruz.

Son düzenleme: