Excel uygulaması kapandıktan sonra, boş olarak yeniden açılıyor.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Merhaba arkadaşlar.

Başlıkta da belirttiğim üzere büyük boyutlu bir dosyamız, kaydedip kapattıktan sonra Excel uygulaması boş olarak yeniden açılıyor.

Excel uygulaması yüksek versiyon olarak yeniden yüklendiği için uygulama onarımı gerektiğini pek sanmıyorum. Dosyanın bozuk olduğunu da pek sanmıyorum zira; Office versiyonu yükseltmeden önce böyle bir sorun yoktu.

Bu sorunla karşılaşanlar olduysa çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba Zeki Bey,

Yapay zekanın verdiği cevabı paylaşmak istedim. Belki çözüm olabilir..

Büyük boyutlu Excel dosyası kapatıldıktan sonra Excel'in tekrar açılması genellikle birkaç faktörden kaynaklanabilir. Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1. Eklentileri Kontrol Etme
  • Excel'de yüklenen üçüncü taraf eklentileri, bazen beklenmedik davranışlara yol açabilir. Sorunun eklentilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için Excel'i eklentisiz başlatın.
    • Adımlar: Excel'i kapatın. "Win + R" tuşlarına basarak "Çalıştır" kutusunu açın ve excel /safe yazın, ardından Enter'a basın. Bu, Excel'i eklentiler olmadan başlatacaktır.
    • Eğer Excel bu modda sorunsuz çalışıyorsa, "Dosya" > "Seçenekler" > "Eklentiler" kısmından eklentileri tek tek devre dışı bırakarak soruna neden olan eklentiyi bulabilirsiniz.
2. Excel'in Ayarlarını Sıfırlama
  • Excel'in varsayılan ayarlarının bozulması, kapanma sırasında tekrar açılma sorununa neden olabilir.
    • Adımlar: "Dosya" > "Seçenekler" > "Kaydet" bölümüne gidin. Dosya kaydetme konumlarını ve otomatik kurtarma ayarlarını kontrol edin. Geçici olarak otomatik kurtarmayı devre dışı bırakmayı deneyin.
3. Office Uygulamalarını ve Windows'u Güncelleyin
  • Hem Excel hem de Windows'un güncellenmesi, bu tür hataların giderilmesinde önemli olabilir.
    • Adımlar: "Dosya" > "Hesap" > "Güncelleştirme Seçenekleri" > "Şimdi Güncelle" diyerek en son Office güncellemelerini yükleyin. Aynı zamanda Windows güncellemelerini de kontrol edin.
4. Geçici Dosyaları Temizleme
  • Kapanma sırasında geçici dosyaların birikmesi veya bozulması, bu tür sorunlara yol açabilir.
    • Adımlar: Bilgisayarınızdaki geçici dosyaları temizlemek için "Disk Temizleme" aracını çalıştırın. Ayrıca Excel'in geçici dosya konumlarını kontrol edebilirsiniz (C:\Users\KullanıcıAdı\AppData\Local\Microsoft\Office\UnsavedFiles).
5. Dosya Bütünlüğünü ve Bozulmaları Kontrol Etme
  • Büyük dosyalar bazen bozulabilir, bu da Excel'in beklenmedik davranışlar sergilemesine yol açar.
    • Adımlar: Dosyanızı farklı bir adla yeniden kaydedin ve yeniden açmayı deneyin. Alternatif olarak, dosyayı açarken "Aç ve Onar" seçeneğini kullanarak bozulmaları düzeltebilirsiniz.
6. Yazıcı Ayarlarını Kontrol Etme
  • Excel, kapalı yazıcılarla bağlantı sorunları yaşıyor olabilir. Varsayılan yazıcı ayarları değiştirilmişse, Excel kapanırken kendini tekrar başlatabilir.
    • Adımlar: "Denetim Masası" > "Aygıtlar ve Yazıcılar" bölümüne gidin ve varsayılan yazıcıyı yeniden ayarlayın veya geçici olarak başka bir yazıcı seçin.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Teşekkürler, deneyip bilgi vereceğim.

.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
@Korhan Ayhan Bey; öneriler için teşekkür ederim.

Bu sorunun nedeni, sayıyı yazıya çeviren fonksiyon eklentisi olduğu ortaya çıktı.

İyi çalışmalar...

.