Excel vba şifresinin kırılmasını önlemek

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Excel ile yapılan programların kod bölümünü bazen kimsenin görmesini istemeyiz fakat çeşitli programlar ile bu şifreyi kırıp bütün kodları açığa çıkarıyorlar kırılması imkansız olan vba şifreleme yöntemi yokmudur.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
nziya, bu sorunuzun cevabı kodları kimden saklamaya çalıştığınıza göre değişecektir. Þu anda programcılıkta hemen hiç bir şeyin %100 güvenliği söz konusu değil, virüslerle-virüs koruma programları, spylarla-antispy'ları düşünün. bu sonu olmayan bir kavga. Yani süper bir program yaptım çok özel bir kodlama ile ve bunu kimsenin bilmesini istemiyorum diyorsanız bu çok zor..Muhakkak birileri cracklayebilir. Satmak istediğiniz bir programsa kimseye trial , demo vb dosya yollamadan, önce para sonra program şeklinde deneyeceksiniz, ama elden ele dolaşmasını yine engelleyemeyeceksiniz.. vs vs..vs..

Ancak öbür taraftan önüne gelen kodlarımı bir programın bir tuşuna basıp göremesin 3 sn'de diyorsanız size değişik bir öneri, kodlarınız bittikten sonra 1-2 kb fedakarlık yapıp, aslında programın işleyişinde önemi olmayan ve vakit haratmayacak satırlar, yada hiç çalışmayacak prosedürler ekleyin. ortalama bir kullanıcı onu çözene kadar kafayı yer :) yok bu işleri daha iyi biliyorsa zaten yapacak fazla bişey yok ona. (bknız ilk paragraf)

2 paragraf yazıp aslında hiçbişey yazmamış gibi hissediyorum kendimi ama sözkonusu Excel güvenliği olunca durum bu. dll'lerlede uğraşsanız, registry ilede uğraşsanız.. Ha bir program görmüştüm nette dolaşırken (ama nerdeydi, ismi neydi hiç hatırlamıyorum) tek hatırladığım bu güvenliği garant ettiğini yazıyordu ama program 1000$ cıktı.

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Sayın Danersin ilginize teşekkür ederim dediğiniz gibi programlarda kod bölümünü görmesinler kavramı ancak acemi düzeyde olanlardan belki korunabilir çünkü bu işi yapacak programlar üretildikçe programlama bilgisi olmayanlarda crack yapabiliyor o zaman vba yı kilitlemeninde bir anlamı kalmıyor.