Excel'de Bağlantılı İki Şarta Göre Toplam

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
İyi günler,
Excelde bölge ve illere göre satışları tuttuğum bir tablo var. Mesela Ege Bölgesinde İzmir hariç illerin toplamını, iç anadolu da konya hariç illerin toplamını,marmara da tekirdağ almak istiyorum. Çoketopla veya eğer formülü ile yapmaya çalıştım ama olmadı. Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2007 PRO TR - Win7 X64
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18.06.2019
Merhabalar,

Örnek dosyayı aşağıdaki siteye yükleyip bize linkini paylaşın.

Tıkla

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 İngilizce -
Excel 2010 Türkçe -
Excel 2013 Türkçe -
Merhabalar,
Ben kontrol etmek için aralığı kısa tuttum siz düzeltme yaparsınız.

Kod:
=TOPLA(ETOPLA(C2:C14;
  EĞER(C2:C14<>"İZMİR";EĞER(C2:C14<>"KONYA";
    EĞER(C2:C14<>"TEKİRDAĞ";C2:C14;"")));
D2:D14)*(A2:A14="OCAK"))
[COLOR="Blue"]Formül dizi formülüdür.CTRL+SHIFT+ENTER ile tamamlayınız.[/COLOR]
Saygılar,
Wuic

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Cevaplarınız için teşekkür ederim ama birşeyi belirtmeyi unuttum. Şartın hem bölge ismini hem şehir ismini kontrol etmesi lazım. Konya, Tekirdağ ve İzmir'i bağlı bulundukları bölgenin toplamına almıcak ama Merkez toplamına alması lazım. Yani şartın hem bölge ismini hemde il ismini kontrol edip ona göre toplam almasını sağlayamaz mıyız. Sadece il adına göre kontrol ederse merkez toplamını göremem.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Cevaplarınız için teşekkür ederim ama birşeyi belirtmeyi unuttum. Şartın hem bölge ismini hem şehir ismini kontrol etmesi lazım. Konya, Tekirdağ ve İzmir'i bağlı bulundukları bölgenin toplamına almıcak ama Merkez toplamına alması lazım. Yani şartın hem bölge ismini hemde il ismini kontrol edip ona göre toplam almasını sağlayamaz mıyız. Sadece il adına göre kontrol ederse merkez toplamını göremem.
.

"Merkez Toplamı" ne demek?

Dosyanızda elle yapılmış bir örnek verin ona göre sorunuzu anlamaya çalışalım.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
İdris bey cevabınız için teşekkürler. Pivot tablo güzel ama tam benim istediğim şey değil. Bakın bölge ismini ve il ismini kontrol edecek ve buna göre toplam alacak sadece bunu istiyorum. Etopla bunu yapıyor biliyorum. Tek problem mesela izmir hem ege de var hem merkez şubede. Etopla bunu ayırmıyor yada ayırıyor ama ben yapamıyorum. Kısacası şu ki ben bölgelerin toplamını tek satırda göstericem. Ama bu bölgeler toplamında izmir, konya, tekirdağ olmayacak. Merkez şube toplamlarını tek bir yerde göstercem. Merkez şubelerde ise hem izmir,konya,tekirdağ olacak hemde diğer merkez şubeler olacak hepsi bu. Bunu yapmamız imkansız mı?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Verdiğim dosyadaki pivot table istediklerinizden daha fazlasını yapıyor, ama bunu kullanmasını bilmek gerek.

Zaman bulursam formüle bakarım.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 İngilizce -
Excel 2010 Türkçe -
Excel 2013 Türkçe -
Sorunuzu pek anlamadım ama bir deneyiniz.
Satır aralıklarını ayarlamayı unutmayınız.
Kod:
=TOPLA((A2:A14="OCAK")*
  (DEĞİL(EHATALIYSA(KAÇINCI(C2:C14;
{"İZMİR";"KONYA";"TEKİRDAĞ"};))))*(D2:D14))
[COLOR="Blue"]Formül dizi formülüdür.CTRL+SHIFT+ENTER ile tamamlayınız.[/COLOR]

aerten

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 TR
Excel 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-02-2027
Bir tahmin de benden ÇOKETOPLA

Herkes olasılıklar üzerinden yanıtlar vermiş. Birkaç kez de ben okudum. İdris Bey'in dediği gibi PivotTable ile bunun yapılmama olasılığı yok bence de. Benim anladığımdan da bu çıktı.

G3 Hücresine;
Kod:
=ÇOKETOPLA($D$2:$D$80;$C$2:$C$80;"<>"&"İZMİR";$C$2:$C$80;"<>"&"KONYA";$C$2:$C$80;"<>"&"TEKİRDAĞ";$A$2:$A$80;"="&G$2)
G4 Hücresine;
Kod:
=ÇOKETOPLA($D$2:$D$80;$B$2:$B80;"="&"MERKEZ ŞUBE";$C$2:$C$80;"="&"İZMİR";$A$2:$A$80;"="&G$2)+ÇOKETOPLA($D$2:$D$80;$B$2:$B80;"="&"MERKEZ ŞUBE";$C$2:$C$80;"="&"KONYA";$A$2:$A$80;"="&G$2)+ÇOKETOPLA($D$2:$D$80;$B$2:$B80;"="&"MERKEZ ŞUBE";$C$2:$C$80;"="&"TEKİRDAĞ";$A$2:$A$80;"="&G$2)
formüllerini yazın, sağdaki hücrelere kopyalayın.

İddia, Spor Toto oynamış maç sonucunu bekler bir merakla, tutturup tutturamadığımı merak ettim :)