excelde çizilmiş şekli autocad de çizebilmek

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
sorum şudur
excelde çizip kenar uzunlukları yada şeklin kenarlarının yatay ve düşey uzunlukları belli iken (61 tane var) bunları autocadde nasıl çizebiliriz.

autocad 2008 kullanmaktayım ekli dosyamda 2 şekil ekledim örnek olsun diye

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba,

Aşağıdaki dosyada bir çalışma yaptım. Öncelikle duvarın koordinatlarını orjin noktası sol alt köşe olacak şekilde listeliyoruz. Daha sonra bunu autocad de polyline komutunun anlayacağı dile yani " x,y " formatına getiriyoruz.

Daha sonra az8:az15 hücrelerini ctrl c ile kopyalayıyoruz. Autocad e gelip oradan pl komutunu çalıştırıp, bu kopyaladığımız koordinatları autocad komut satırına sağ tuşla tıklayıp "paste" i seçerek yapıştırıyoruz. Daha sonra escape ile komuttan çıkınca duvar kesiti oluşmuş oluyor.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/26546358/excel to autocad.xlsx

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın selçuk84 teşekkür ederim
dedikleriniz yapınca başlangıç noktasına 1 adet şekil çizilmiş oldu
mesela benim böyle 60 şeklim olcak ve ilk şekil bittikten sonra birkaç birim yanına devam ederek hepsinin çizilmesi nasıl olur 2 şeklim vardı bunlar için anlatırsanız ben diğerlerini yapmaya çalışırım.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
61 tane şekli çizmeyi başardım ama hepsi polyline gibi oldu çizipte tek tek görünmsi için napılır

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
merhaba, bunun için orjin noktasını değiştirmek gerekiyor. Örneğin ilk şekilde 0 0 dan başlayan orjini 2. şekil için örneğin 10,0 dan başlatıyoruz. Aşağıdaki excelde örnekledim. Başlangıc koordinatını kesit sayısına formülle bağladım böylece kesit no değiştikçe başlangıç koordinatı değişecek.

Polyline ların tek tek çizgiler halinde görülmesi için autocadde explode komutunu kullanabilirsin.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/26546358/excel to autocad.xlsx

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın selçuk84
şimdi gönderdiğiniz çözümü ben 61 adet çizimde yaptım y eksenini sabit aldım x eksenini her çizimde x i 5 birim öteleyerek yanyana aralarında boşluk olan 61 adet aynı tip şekil oldu fakat şekillerin hepsi tek bi polyline yada diğer çizgi ile yaparsam hepsi çizgi çizgi oluyo benim istediğim ilk çizim kendi içind epolyline olsun 2. çizim yine polyline olsun ben mi hata yapıyorum yoksa çözüm nedir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Galiba butun koordinatları tek seferde giriyorsun, acad dosyasini drive a gonderebilir misin?

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
evet sayın selcuk84
tek seferde altalta excelde formüllerde oluşturduktan sonra tek seferde autocad komut satırına yapıştırıyorum aslında istediğim olmuş oluyo 61 tane peşpeşe aynı tip biri diğerinden çok az büyük yada küçük 61 şekil yan yana aynı paralelde oluşuyo ama hani yapılabilirse herbir şekil ayrı ayrı polilyne olsa
acad dosyam ofiste ama açıklamaya çalıştım galiba

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yukaridaki dropbox baglantisindaki dosyayi guncelledim, tekrar indirip bakabilir misin sanirim isini gorecek. Araya polyline i kapatmasi icin c yeniden baslatsin diye pl ekledim. Bu sekilde koordinat aralarına c , pl ekleyip tek seferde tumunu ayri ayri çizebilirsin.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
az önce işyerinde c pl enter yazcağıma *cancel* pl enterla denemeye çalıştım yine aynısıydı sizden şimdi gelen komutu denedim oldu çok teşekkür ederim.

istediklerim devam edecek ama yapılabiliyorsa elbet ölçülendirmelerle ilgili yapılabilecek birşey varmıdır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
rica ederim. Olculendirme ile ilgili cad de pek fazla bisey yok otomatiklestirme olarak..

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın selçuk84
şekilleri yanyana çizdikten sonra her şeklin tam altına yada sol alt köşesinden başlamak şartıyla bazı yazılar yazmam gerekiyo formüle dökebilirmiydim diye uğraştım biraz ama
text enter
0,0 enter
height enter
0.1
1,0 (içine yazılcak kutuyu tamamladım)
Km: 0+000 (yazım bu)
c enter dediğimde
şeklin altında yazılcak metin kısmının göründüğü pencere açılıyo yani anladığım şu yazma komutunda yazılacak ifade komut satırına yazılmıyo galiba. illa ki kendi yazı penceresi çıkıyo

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
hocam merhaba,

copy paste ile text yazılmıyor maalesef. Yazdığın kodları notepadde deneme.scr gibi bir dosya adıyla kaydedip autocadden scr komutuyla o dosyayı seçip çalıştırman gerekiyor. Ben böyle deneyince oldu. Sonuna c yazmana gerek yok sanırım. Alttaki dosyayı inceleyebilirsin.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/26546358/deneme.scr

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın selçuk84
evdeki bilgisayarda linke tıklayınca bu öğe yaygın indirilen bir öğe değil, tehlikekli olabilir diye bi uyarı geliyo indiremedim ofisteki pc de deneyecem.
ofisteki pc den de indirdim dosya güvenli değil yani aynı uyarı geldi bende açamadım nasıl yapalım sayın selçuk84

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
bugün uyguladım sonuç aldım mantığınıda kavradım sayın selcuk84 çok teşekkür ederim.