Excelde etopla, çoketopla ve eğerle ilgili sorularım

Excel Vers. ve Dili
yoks
Günlük kargo teslimatlarıyla ilgili hesaplama yapmamız gerekiyor.
Birçok işlevi tamamladım ama eksik olanlar var.
yapmak istediğim ve elimde olan şeyleri yazayım yardımcı olursanız sevinirim.

Elimde müşterilere ait kayıt bilgileri bulunuyor.

Siparişi teslim aldığı tarih bugün ise ve ödeme tipi olarak nakit yazıyorsa ücretleri toplayacak bir işleve ihtiyacım var.

Mümkünse teslim aldığı tarihi bugün olarak değil de kendi belirlediğim tarih olarak hesaplamasını istiyorum. Mesela a hücresine "01.01.2018" yazdığımda o tarihte ödeme tipi nakit olan bütün müşterilerin ödemesini hesaplasın.

Bunu nasıl yapabileceğimi bulursam geri kalan hesaplamaları buna göre kendim hazırlayabilirim.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2007 PRO TR - Win7 X64
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18.06.2019
Selamlar,

Konunun daha iyi anlaşılması ve daha pratik çözüme gidilmesi için örnek dosya ekleye bilir misiniz ?

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba,
Örnek olarak şu formül ile yapabilirsiniz.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((D2:D10=A1)*(E2:E10="Nakit")*(F2:F10))
Formül açıklaması:
A1 sizin belirlediğiniz tarih
D sütununda Tarihler
E sütununda Açıklama (Nakit yazan sütun)
F sütununda Tutarlar var.

Çalışmanıza göre bu sütunları değiştiriniz.

--
Merhaba Vedat Bey;
Formül düzenlerken ekran açıktı, mesajını paylaşım yapınca gördüm, kusura bakmayın.

Son düzenleme:

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba,
Paylaştığım formülde belirttiğim sütunları çalışma sayfanıza göre değiştirdim.
Tablonun sonunda denediğim için Sizin belirleyeceğiniz Tarih hücresini AM1 olarak yazdım ama siz istediğiniz hücre ile değiştiriniz.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((T2:T39=AM1)*(AA2:AA39="Nakit")*(AB2:AB39))
Formül Açıklaması
AM1 hücresi; sizin belirleyeceğiniz tarihin yazılacağı hücre
T sütunu Teslim Tarihi
AA sütunu Tahsilat Tipi
AB sütunu Tahsilat Tutarı

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sayın faye efsane'ye ek olarak; dosyanızda export sayfası muhtemelen başka bir programdan veri alınarak oluşturulduğu için teslim tarihleri metin biçimli olarak görünüyor. Bu nedenle topla.çarpım formülünün doğru çalışabilmesi için formülde belirtilen AM1 hücresinin de metin olarak biçimlendirilmesi ve bu hücreye verilerin aynen teslim tarihi sütunundaki gibi girilmesi gerekmektedir. Örneğin AM1 hücresinde 2.1.2018 yazarsanız listedeki 02.01.2018 yazan satırların verilerini getirmez, AM1'e de 02.01.2018 yazmalısınız.

Ayrıca export sayfasındaki veriler Tablo olarak biçimlendirildiği için alta veri girildikçe kendini günceller. Bu nedenle formülde hücre adresleri yerine tablo adreslerinin kullanılması daha uygun olur.

Ben örnek olarak dosyaya bir sayfa daha ekledim, bu sayfanın B1 hücresine sorgulanacak tarihi ve B2 hücresine de tahsilat tipini yazdım. Aşağıdaki iki formül de istenilen sonucu vermektedir:

Kod:
=ÇOKETOPLA(Table1[TahsilatTutari];Table1[Teslim Tarihi];B1;Table1[TahsilatTipi];B2)
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((Table1[Teslim Tarihi]=B1)*(Table1[TahsilatTipi]=B2)*Table1[TahsilatTutari])
ÇOKETOPLA formülü, B1 hücresi tarih biçimindeyken de doğru sonucu getirmektedir.

Bir öneri de bu tür sonuçları özet tablo ile daha hızlı ve kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
yoks
Sayın Faye_efsane ve Sayın Yusuf44 hocam çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba,
Rica ederim ve Sn. Yusuf Bey'e bende teşekkür ederim :) böyle böyle öğreniyoruz.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Eyvallah, iyi çalışmalar.