Excelde formüllü hücrelerin toplamı hakkında

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
Arkadaşlar ekteki dosyayı inceleyip yardımcı olursanız sevinirim çalışmalarınızda başarılar

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
Mahmut bey cevabınız için teşekkürler ama soruma tam olarak cevap alamadım ekteki dosyayı incelerseniz sevinirim.

Sayın Fasuga ve Sevgili Mahmut Bayram,İki yıl kadar önce bende aynı sorunla karşılaşmıştım. O zaman Tesadüfen gördüm, Araçlar Seçenekler,Hesaplamalar menüsündeki Duyarlılık Görüntülendiği gibi onay kutusunu doldurursan sorun ortadan kalkar. Selamlar

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
sayın osan003, e teşekkür ediyorum. Yeni şeyler öğrenmek güzel bir duygu.

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
Ya arkadaşlar gerçekten harikasınız iyi varsınız mutluluklar sizlerin olsun selamlar afyonkarahisar dan

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba; :hey:
arkadaşlar soru ve cevaplarınız için teşekkür ederim ama bu soru ve cevaplar diğer başlıkların altında olmalıydı.
lütfen dikkat edelim syn mod arkadaşları yormayalım :eek:k::

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
Duyarlılık görüntülendiği gibi işleminin tek sütuna

Arkadaşlar sizden bir ricam var ben örneğin sadece D hücresinde bulunan formüllere duyarlılık görüntülendiği gibi bir işlem yapabilirmiyim bu benim işimi hayli kolaylaştıracak. Tüm sayfaya uyarladığımda ekteki dosyadaki gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Yardımlarınızı bekler hayırlı işler dilerim.
Sayın Birol Mumcu bu yazıyı burada yazmamamız gerektiğinimi söylüyorsunuz hangi başlık altında yazmamız gerektiğini belirtirseniz sevinirim...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayın Birol Mumcu bu yazıyı burada yazmamamız gerektiğinimi söylüyorsunuz hangi başlık altında yazmamız gerektiğini belirtirseniz sevinirim...
Sn fasuga

Eğer farklı bir konuda yeni bir soru soracaksanız, uygun bir ana başlık altına yeni bir alt başlık açabilirsiniz. Ã?rneğin bu sorunuzu "Diğer Excel Soruları" ana başlığında "Duyarlılığın sadece D sütununa uygulanması" gibi bir başlıkla sorabilirsiniz.

Sorunuza gelince bu ayar tüm çalışma kitabında geçerli olmaktadır. Sadece bir bölge için geçerli olması mümkün değildir. Dosyanızdaki E sütunundaki hücrelerin sayı biçimini ondalık hanesi 7 olacak şekilde ayarlarsanız sonuçlar eşitlenecektir. Yada Seçeneklerden "duyarlılık görüntülendiği gibi" checkboxındaki işareti kaldıracaksınız.

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
değerli forumdaşlar ekteki excel dosyasında toplama ile ilgili bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.

Kepek toplamının alınmasını istediğiniz hücreye

=TOPLA.ÇARPIM(($C$2:$C$26)*(D2:D26>0))

yazıp diğer hücrelere uygulanması için sürükleyerek kopyalayınız.

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
Sayın Serpily,

Cevabınız için teşekkürler doğru sonucu veriyor ama formülün mantığını tam olarak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim. Balık vermek yerine tutmasını öğrenmek mantığı ile ben toplam aldırmaya çalışıyorum ama formül topla.çarpım diye başlıyor ve excel fonksiyonlar kısmında böyle bir fonksiyonda bulunmamaktadır.
Saygılar.

TOPLA.ÇARPIM iki veya daha fazla dizinin karşılıklı elemanlarını birbirleri ile çarpıyor ve yeni bir dizi elde ediyor. Bu yeni dizinin tüm elemanlarını da topluyor ve bize tek bir sonuç veriyor.

Sizin örneğinizde D2:D26 dizisinin değeri 0 dan büyük olanlar mantıksal sınaması ile D2:D26 dizisini 1 ve 0 lardan oluşan yeni bir dizi haline getirip koşulun sağlandığı satırları 1 yaparak yanlızca bu satırların toplama katılmasını sağlıyoruz.

Umarım anlatabilmişimdir. Olmadıysa lütfen tekrar sorunuz.

Excel Vers. ve Dili
Office XP - Türkçe
Sayın Serpily,
Sonuç olarak kafamda bazı bilgiler şekillendi fakat karşılıklı elemanların birbirleriyle çarpılarak sonuca gidilebilinmesinde biraz takıldım. Açıklamalarınız için teşekkürler iyi çalışmalar.
Saygı ve selamlarla...............

araclar menusunu acin secenekler bolumunu secin hesaplama kisminda gorundugu gibi hesapla sekmesini tiklayin