Excelde GRAD üzerinden nasıl SIN ve COS hesabı yapabilirim?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2007 Türkçe
Burada yeniyim, araştırdım en ufak bilgi bulamadım.

Excelde sütunlardaki SIN ve COS hesabını radyan üzerinden yapıyor. Bunu bir formul sayesinde (=SİN(A1*Pİ()/180)) dereceye cevirip sin ve cos hesabı yapabiliyoruz.

Benim istediğim bu hesabı GRAD üzerinden yapmak, grada çevirip işlemlerimi ona göre yapmak. (yani pisagordaki dik açım 100g olacak) Bu dönüşümün stün ve satırlara uygulayacağım bir formulu varmıdır?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Sanırım aradığınız formül aşağıdaki gibi.
.
Kod:
=[COLOR="Red"]SİN[/COLOR](A1*Pİ()*2/400)*A2

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2007 Türkçe
Merhaba.

Sanırım aradığınız formül aşağıdaki gibi.
.
Kod:
=[COLOR="Red"]SİN[/COLOR](A1*Pİ()*2/400)*A2
hocam cevabın için tşk ederim.

mantık olarak =SİN(A1*Pİ()/200) değeri grad cinsinden vermesi lazım diye düşünüyorum ama teyit etmek istedim. sende cevabınla destekledin. Bilenlerden farklı bir görüş olabilir diye öğrenmek lazım.

parametre

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010 turkce
Ömer bey cevabını vermiş ama ;
grad
‘ın değeri bir çemberdeki 400 eşit parça demektir. Derece ise 360 eşit parçadır. Soru : 15 grad kaç derecedir ?
Bu soruda dikkate edilmesi gereken “grad değerini dereceye çevirme” dir. Yani iki farklı mantığı tek bir mantığa çevirmektir.
Cevap : Sorunun cevabı ise bize verilen “15” değerini toplam grad değerine (400)’e bölmektir. “0,0375” değerini alırız. Artık değerimiz 0-1 arasında orantılanmış durumda. 400’e bölmemizin sebebi ölçeğin en büyük değerine böldük yani 400 değerine. Şimdi grad’ı nasıl çarparak 0 ile 1 arasında orantıladıysak, çarparakta başka bir ölçek değerini bulmuş oluruz. Derecenin en büyük değeri 360 olduğunu biliyoruz. aldığımız “0,0375 değerini 360 ile çarparsak, (15 grad kaç derecedir ?) sorusunun cevabını buluruz. Yani 13,5 değerini bulmuş oluruz.”