excelde grafik tasarlama

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Merhaba benim excel uzamanı arkadaşlarda ricam örneğin hücrelere sayılar giriyorumo girdiğim sayılar excelde olası grafikleri hareketlendirebilirmi mesela grafikte bir referans çizgisi olduğunu varsayalım A1 hücresine 5 girince o çizgiyi belirli bi eğimle 5 cm üstüne çıksın B1 e 10 girelim 10 cm altına insin yani kısacası girilen bu sayılar excelde grafiği değiştirebilirmi veya buna benzer bir örnek elinizde mevcutsa paylaşırsanız sevinirim.İyi çalışmalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba benim excel uzamanı arkadaşlarda ricam örneğin hücrelere sayılar giriyorumo girdiğim sayılar excelde olası grafikleri hareketlendirebilirmi mesela grafikte bir referans çizgisi olduğunu varsayalım A1 hücresine 5 girince o çizgiyi belirli bi eğimle 5 cm üstüne çıksın B1 e 10 girelim 10 cm altına insin yani kısacası girilen bu sayılar excelde grafiği değiştirebilirmi veya buna benzer bir örnek elinizde mevcutsa paylaşırsanız sevinirim.İyi çalışmalar
Ekteki örneği inceleyin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
ferhat bey çok saolun sizin eklediğiniz örnek benim isteğime çok yakın size işyerimizdeki olaydan biraz bahsedersem beni daha rahat anlayacağınızı umuyorum.Şimdi ben arıza formunda motorun honlama yapılmasından sonra silindir yüzeylerini cihazla ölçüyorum.Ve değerleri göster diye komut butonuna bastığım an yüzey pürüzlülük cihazından sayısal bilgiler excel formuma ulaşıyor o bilgilerin birbirleriyle ilişkili formülleri elimde mevcut o formülleri kullanarak sizin eklediğiniz grafiği hareket ettirme imkanım varmı mesela enüst nokta en alt nokta arası için bir formül var mesela siz demişsinizki örnekte alt sıra 1den 20 ye kadar sıralı gidiyor noktalar onun hizasına geliyor bende bir formül var o mesafeyide hesaplıyor yani işin özeti elimdeki formül ve sayısal makina bilgilerini kullanaraktan grafiği hareket ettirebilirmiyim.yardımcı olursanız çok dua ederim.iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Verilerinizi görmeden birşey söylemek doğru olmaz ama anlattıklarınızdan algılayabildiğim kadarıyla, gayet şık ve dinamik bir grafik düzenlenebilir.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
İlginiz için saolun ferhat bey en yakın zamanda formülleri ve sayısal bilgileri excel dosyası ile paylaşacağım bu sayfayı eklerim burayı unutmassanız sevinirim ama az bahsedeyim sizide bilgilendirmeden zor durumda bırakmayım formüller alan hesabını içeren integraller, fonksiyonlar ve birbiriyle ilişkili orantı -lı matematiksel işlemlerden oluşuyor şayet sizi zor durumda bırakacaksam bileyim başka çareler yada benzeri örnekler de önerebilirsiniz yada dökümanlar kitaplar bende excel 2007 herkes için olan kitap var yardımcı olurmu ama anladığım kadarıyla en iyi çare benzeri örnek bende ona göre düzen yaparım sizide fazla yormam yinede çok tşk ederim ilginiz için.iyi çalışmalar kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Dosyanızı yayınlamak da tereddüt ediyorsanız, özel mesaj olarak da atabilirsiniz ... Ben sadece verilerin diziliş ve yerleşim şekilleri ile ilgileniyorum. Formüllerin nasıl olduğundan ziyade, nerede ve ne sonuç ürettiği önemli benim için ... Yani, formülleri kaldırarak da yayınlayabilirsiniz dosyanızı ...

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
teşekkür ederim yo yanınlayacağım ama o sayıların oraya geliş formüllerini bi ben çözeyim önce:) dediğiniz gibi siz sonuç ve dizilişe göre grafiği oluşturacaksınız ama ben değerleri göster butonuna bastımmı makina formülleri çözümleyip net sayısal sonucu veriyor o sayısal bilgiler grafiğe yerleştirilmesi benim işimi görmüyor ferhat bey o sayısal bilgileri tekrar grafik oluşumunda formülüze ederek koymak gerekiyor p.tesi günü işe gittiğim gibi formül ve doldurulmuş arıza formunu özelinize atarım zaten o komut butonuna bastığımda verileri getirme kodlarınıda buradan sizler yardımcı oldunuz sizden bişey gizlemem herşey için saolun p.tesi görüşmek üzere iyi çalışmalar iyi paylaşımlar.kolay gelsin

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Bir de ekteki basit örneği inceleyin.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
tşk ederim yuttaş bana bir fikir oluşturdu ama sizlerden ricam yatay ve dikey eksenler olmasın sadece limitler ve zigzag çizgiler ve o çizgileri ve alanlarını oluşturacak formülleri uyglamaya çalışacağım yine sizlerin yardımıyla ilginiz için tşk ederim tekrar iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
tamam buldum tşk ederim eksen ayarlarından oluyormuş:)

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
tşk ederim yuttaş bana bir fikir oluşturdu ama sizlerden ricam yatay ve dikey eksenler olmasın sadece limitler ve zigzag çizgiler ve o çizgileri ve alanlarını oluşturacak formülleri uyglamaya çalışacağım yine sizlerin yardımıyla ilginiz için tşk ederim tekrar iyi çalışmalar
Bir örnek dosya eklerseniz iyi olur kanısındayım.

Ekteki örneğe bakın.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Bir üyemizin isteği üzerine; 3 nolu mesajda verdiğim örnek grafiğin nasıl çizildiğini, açıklamalı olarak, ekteki dosyada veriyorum

...
...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Ah şu 2007 var ya ... Adamı şaşkına çevirir ...

2003 için tarif ettiğim "Ekle->Ad->Tanımla" işlemini, 2007 için "Formüller" şeridindeki "Ad Tanmla" kısmına girerek yapabilirsiniz. Buraya girdiğinizde de 2003'e çok benzer olduğunu göreceksiniz.

2003 versiyonda "Kaynak Verisi" olarak belirttiğim kısım; 2007 için "Veri Seç" olarak değiştirilmiş. Burada da, yeni seri lave etme olayı için, "Ekle", "Düzenle", "Sil" gibi komut butonlarını bulabilirsiniz. 2003' benzer bir yapı var ...

Geri kalan herşey 2003 ve 2007 için aynıdır ...

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
çok tşk ederim ferhat bey benim xls dosyalarıı gönderme alma diye açtığım konunun kodları çokmu zor günlerdir en ufak yardım alamadımda hiç değilse benzer yakın örnekler mecut değilmi veya faydalanacağım kitaplar elimde excel 2007 var ama kitabı hiç anlayamıyorum gerçekten çok acemiyim ama öğrenmek istiyorum bu gidişle pes edecem galiba.