Excelde hücreye bağlı mail gönderme butonu yapma

oglcn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-12-2025
Arkadaşlar sorum şu şekilde:

excelde her bir satırda bulunan verileri konu satırına yazarak belirlenen bir mail adresine mail atan bir VBA yazmak istiyorum

Örneğin

butonumuz her bir satır için G2:G sütununa yerleştirilecek. Örneğin G2 sütunundaki mail gönder butonuna bastığımızda outlook üzerinden mail gönderme sayfası açılacak. Alıcı: deneme@deneme.com.tr, Konu satırı ise B2(boşluk), C2(BOŞLUK), D2 hücerlerinden oluşacak. ve bunu her satır için tekrarlayarak mail atacak

Yardımlarınızı beklerim, Şimdiden teşekkürler

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
21-11-2028
Toplu atmıyormusunuz?
Neden her satır için ayrı?

oglcn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
11-12-2025
Toplu atmıyormusunuz?
Neden her satır için ayrı?
Çünkü her satır için gönderilecek dosyalar farklı. Çalışanlar her satır için hazırladıkları pdf dosylarını ilgili satırdan seçip gönderecekler

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
21-11-2028
Butona gerek yok. Gönderilmek istenen satırın herhangi dolu bir hücresine çift tıklayın. O satırın bilgileri mailde açılacak.

Ekli dosyalar

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
21-11-2028
Kod olarakta atıyorum, dışardan yükleyebilmeniz için dosya olarakta. Sayfanın kodlarına yapıştırılacak.
Asşağıdaki satırdaki belirttiğim yere dikkat edin. Asıl dosyanızda alan farklı ise düzeltin.
If Intersect(Target, Range("A2:F" & Range("A" & Rows.Count).End(3).Row)) Is Nothing Then Exit Sub

Dosya Linki : https://www.idrive.com/idrive/sh/sh?k=j2w5p2n1n1

Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
If Intersect(Target, Range("A2:F" & Range("A" & Rows.Count).End(3).Row)) Is Nothing Then Exit Sub
Dim OutApp As Object: Set OutApp = CreateObject("Outlook.Application")
Dim OutMail As Object: Set OutMail = OutApp.CreateItem(0)
With OutMail
.To = "deneme@deneme.com"
.Subject = Cells(Target.Row, "B") & " " & Cells(Target.Row, "C") & " " & Cells(Target.Row, "D")
.Body = ""
'.CC = "”"
End With
OutMail.Display
'OutMail.Send
Set OutApp = Nothing: Set OutMail = Nothing
End Sub

oglcn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
11-12-2025
Kod olarakta atıyorum, dışardan yükleyebilmeniz için dosya olarakta. Sayfanın kodlarına yapıştırılacak.
Asşağıdaki satırdaki belirttiğim yere dikkat edin. Asıl dosyanızda alan farklı ise düzeltin.

Dosya Linki : https://www.idrive.com/idrive/sh/sh?k=j2w5p2n1n1

Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Dim OutApp As Object: Set OutApp = CreateObject("Outlook.Application")
Dim OutMail As Object: Set OutMail = OutApp.CreateItem(0)
With OutMail
.To = "deneme@deneme.com"
.Subject = Cells(Target.Row, "B") & " " & Cells(Target.Row, "C") & " " & Cells(Target.Row, "D")
.Body = ""
'.CC = "”"
End With
OutMail.Display
'OutMail.Send
Set OutApp = Nothing: Set OutMail = Nothing
End Sub
Hocam çok güzel oldu teşekkür ederim. Bir tık daha öteye nasıl taşırım peki. Örneğin yüklenecek dökümanlar J,K,L,M,N hücrelerinde kategorize edilmiş. Bu hücrelere çift tıklayınca diğer bilgileri getiriyo burada problem yok. Buna ek olarak hangi sütundaysa o sütunun başlığını nasıl ekletebilirim ? Mesela resimdeki L sütununda seçili hücreye çift tıkladım. A,B, C sütunları ve L sütunu geliyo bunda bi problem yok. ek olarak L sütununun başlığını da nasıl dahil edebilirim. Yani konu kısmı şu şekilde çıkacak "3605-020 701805493_A_EN_001.pdf n/a NDT"

Ekran Alıntısı.PNG

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
21-11-2028

Örneğe göre şuydu. "B","C","D" yazan alanları K,L gbi istediğiiz gibi değiştirin. İsterseniz & " " & ile çoğaltın.

oglcn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
11-12-2025

Örneğe göre şuydu. "B","C","D" yazan alanları K,L gbi istediğiiz gibi değiştirin. İsterseniz & " " & ile çoğaltın.
cevap için teşekkürler. Onu anladım zaten orada problem yok. Mesela 2 üstteki resimde L9 hücresi seçili ve ona çift tıkladım aynı satırdaki diğer tüm veriler geliyo onda problem yok. Benim sorduğum ekstradan L1 de yer alan sütun başlığınında hangi satırı yazarsak yazalım otomatik gelmesi. Örneğin, M999 hücresini çift tıkladım konu kısmına A999, b999, c999 ve m1 gelecek
K720 ye çift tıkladım; a720, b720… ve ekstradan K1 geldi. Yani yollayan kişinin hangi tip dökumanı yolladığını da göreceğiz