Çözüldü Excelde hücreye yazacağım kelime ile bir başka hücrenin kilidini açmak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Öncelikle hepinize kolay gelsin, yeni bir cari sayfası oluşturuyorum. Yapılacak satışta, alışta veya iadede birim fiyat ve metrajı çarparak toplam tutarı, alacak veya borç sütununa işlemesini istiyorum ve buraya kadar hallettim bir sorun yok. Ödeme alınması durumunda bunu "alacak" sütununa işlememiz gerekecek ve alakalı satırın alacak sütununa denk gelen hücresinin kilidinin el ile açılması gerekecek bu da epey uğraştırıcı bir durum oluyor. Yardım isteyeceğim konu tam burası, Fiş bilgisi sütununa veri girerken "Satış, Alış, İade veya Ödeme" verileri yazı olarak giriliyor, Acaba fiş bilgisi sütununa "Ödeme" Yazdığımızda o satırın sadece alacak sütununa denk gelen hücrenin kilidini açmamız mümkün mü?

Özet geçmem gerekirse; D2 hücresine "Ödeme" yazıldığında, normalde kilitli olan U sütununun 2. Satırına denk gelen U2 Hücresinin kilidinin açılmasını istiyorum mümkün müdür?

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2028
Merhaba,

Bunu Makro ile aşağıdaki kodu kullanarak yapabilirsiniz. Tabii, if koşullarını diğer ihtiyaçlarınız için genişletmeniz gerekecek. Fakat dosyada hali hazırda makro kullanmıyorsanız Koşullu Biçimlendirme ile yönlendirme yapmanızı tavsiye edebilirim. Hücre dolgularını default olarak Gri seçip, Koşullu biçimlendirme ile beyaz yada farklı bir renk verebilirsiniz. Sorunuzun tam karşılığı olmayabilir -Zira engellemiyor, yönlendiriyor- fakat işe yarar diye düşünüyorum.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Column <> 4 Then Exit Sub
If Target.Value = "Ödeme" Then
ActiveSheet.Unprotect
Range("U" & Target.Row).Locked = False
ActiveSheet.Protect
End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Teşekkür ederim elinize sağlık, makro yazarak çözdüm ama şimdiki sorunum hücreden Ödeme yazısını sildikten sonra hata veriyor ve kod çalışmayı durduruyor bunu da çözersek bir pürüz kalmayacağını düşünüyorum. Elinize sağlık şimdiden.

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2028
Ben dosyamda bir hata almıyorum, aynı kodu mu kullandınız farklı bir kod mu? Aynı ise hangi satırda hata veriyor?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Aynı kodu kullanmıştım hücreden ödeme yazısını silince hata veriyordu debug yapınca düzeldi şimdi kilidi açarken şifre bile istemiyor benim için daha iyi böylesi. Teşekkür ederim başka bir sorun olacağını sanmıyorum ama olursa tekrardan konu açarım konuyu kapatabiliriz.