Excel'de İçerisinde Geçen Bir Kelimeye Göre Saydırma

Excel Vers. ve Dili
2021 türkçe

Arkadaşlar bu tarihler içerisinden hangi aydan kaç adet var şeklinde grafik oluşturmak istiyorum. Pivotchart ile oluşturduğum grafik yeni veri eklenince güncellenmiyor. Öncelikle bunun çözümü var mı?

Yoksa eğer fonksiyonla bulma şansım var mı? =EĞERSAY(Tablo1[Kaza Tarihi];Ocak) formülü veya =EĞERSAY(Tablo1[Kaza Tarihi];"*Ocak*") formülü işe yaramıyor. Formülü mü yanlış yazıyorum acaba?

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Arkadaşlar bu tarihler içerisinden hangi aydan kaç adet var şeklinde grafik oluşturmak istiyorum. Pivotchart ile oluşturduğum grafik yeni veri eklenince güncellenmiyor. Öncelikle bunun çözümü var mı?
Kaza Tarihi kolonuna yeni veri eklendiğinde ya da değişiklik yapıldığında
Güncellenmesi için manuel yöntem
** Özet Tabloya sağ tık yapın... Açılan menüde "Yenile" tıklayın.
Güncellenmesi için otomatik yöntem makro ile mümkün
** Verilerinizin bulunduğu sekmeye sağ tık yapın.... Açılan menüden Kod Görüntüle tıkladığınızda sayfaya ait Kod sayfası açılacaktır. Aşağıdaki kodları bu sayfanın sağ tarafına kopyalayın.
Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    If Intersect(Target, Range("Tablo1[Kaza Tarihi]")) Is Nothing Then Exit Sub
        ActiveSheet.PivotTables("PivotTable1").PivotCache.Refresh
End Sub
Not :
1 - Kodlardaki "Tablo1[Kaza Tarihi]" : Veri tablonuzun adı :Tablo1 ve Verilerin sütunu : Kaza Tarihi demektir. Tablonuzun adını ve kolonun adını buna göre kontrol edin ve kendinize uygun yazın ve koddaki kısmı değiştirin. (Formülünüze göre sizde Tablo1[Kaza Tarihi] ve ona uygun yazıldı. Eğer böyleyse değiştirmeye gerek yok.)
2 - "PivotTable1" : Pivot Tablonun adıdır. Sizdeki ad ne ise onunla değiştirin...
3 - Makro kodunu kullanacaksanız, dosyayı makro içeren dosya uzantısı ile kaydetmelisiniz (.xlsm ya da .xlsb gibi)

Yoksa eğer fonksiyonla bulma şansım var mı? =EĞERSAY(Tablo1[Kaza Tarihi];Ocak) formülü veya =EĞERSAY(Tablo1[Kaza Tarihi];"*Ocak*") formülü işe yaramıyor. Formülü mü yanlış yazıyorum acaba?
Formüllerle tablo oluşturduğunuzda, güncellemeler otomatik değerlendirilecektir.

Tablodaki Tarihlerin hücre aralığını kullanacaksanız EĞERSAY işlevi kullanılabilir. Ama Tarihler üzerinde işlem yapıp kullanacaksanız EĞERSAY işlevini kullanamazsınız. Çünkü hücre aralığına işlem uyguladığınızda dizi elde edersiniz ve artık aralık olma olayından çıkmış olursunuz. Bu durumda da EĞERSAY işlevi kullanılamaz.
Bu durumda TOPLA.ÇARPIM işlevini kullanabilirsiniz.

1 - Önce Ayların Benzersiz listesini oluşturun. Excel2021 kullanıcısı olduğunuzdan
Örneğin
E2 hücresine
Kod:
=LET(a;BENZERSİZ(METNEÇEVİR(Tablo1[Kaza Tarihi];"aaaa yyyy"));SIRALAÖLÇÜT(a;--a))
formülünü yazın. Sonuçlar Ocak 2023 şeklinde "aaaa yyyy" formatında dökülecektir.
2 - F2 hücresine
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(--(METNEÇEVİR(Tablo1[Kaza Tarihi];"aaaa yyyy")=E2))
yazın ve aşağıya doğru kopyalayın.
3 - Dinamik alan tanımlaması için Ad Tanımlamaları yapılmalı
Bunun için Formüller >>> Ad Yöneticisi >>> Yeni
a - x ekseni için,
Ad için x yazın
Başvuru yerine
=$E$2#
formülünü yazın... Tamam
b - y ekseni için yine Formüller >>> Ad Yöneticisi >>> Yeni ile
Ad kısmına y yazın.
Başvuru yeri için ise
=KAYDIR($F$2;;;SATIRSAY(x))
yazın.... Tamam..
4 - Bu dinamik alanlar grafik serisi olarak kullanılacak.
Önce Ekle >>> Sütun Grafik ile sayfaya grafik eklenir.
Grafik sağ tuş >>> Veri Seç açılan menüden Ekle tıklayın
Seri değerlerine
=Sayfa1!y
(Burada Sayfa Adı mutlaka yazılmalı. Ben Sayfa1 olarak yazdım. Şçyle de yapabilirsiniz. = yazdıktan hemen sonra Sekme adına tıklayın otomatik olarak sayfa adını yazacaktır. Sonra da y yazın
Tamam.
Yine Ekle menüsü gelecektir. Sağ tarafında Düzenle tıklayın.
Eksen Etiketi aralığı için
=Sayfa1!x
yazın.
Tamam...
5 - Grafikte istediğiniz biçimlendirmeleri yapın....

Excel Vers. ve Dili
2021 türkçe
@52779

Hocam elinize kolunuza sağlık mükemmel anlatmışsınız. Ben basit bir formülle yapılır diye düşünmüştüm ama epey aşıyormuş bu konu benim bilgimi. Makro konusuna uzağım o yüzden belki başka birilerinin işine yarar bu bilgiler. Formül yönteminizi denedim son adımda hata alıyorum sadece. Yazdıklarınızı iyice okuyup anlayıp, yapamazsam tekrar buradan yazarım sıkıntıyı. Çok teşekkürler tekrardan.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Excel Vers. ve Dili
2021 türkçe
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Rica ediyorum
İyi çalışmalar sizlere