Excelde Resim

Merhaba forumunuza yeni üye oldum.Herkese iyi çalışmalar.Sorum şu:
Daha önce bir excel sayfasında görmüştüm.Excel sayfasını açınca aynı msgbox un gelişi gibi bir pencere geliyor ama bu pencere bir resim penceresi.Yani diyelimki kendi resmim epeyde büyük bir pencere.Bu pencereyi kapatmadan sayfaya geçemiyorsunuz.Zannedersem bu macrolarla yapılan bir şey ama nasıl yapıldığını çok merak ediyorum.Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Ayrıca diyelimki bu resmi koyduk sadece sayfanın yapıldığı pc demi görülür yoksa başka bilgisayarlara götürünce de çalışır mı ?

Excel Vers. ve Dili
ofis xp, 2003
tam anlayamdım hocam ama forma veya sayfa ya eklerseniz resmi her pc de görülür heralde
gelen resimmi yaksa sa formu? dosya eklerseniz daha sıhatli olur

Oncelikle hosgeldiniz,
Yeni uye oldugunuz icin makrolarla araniz ne kadar iyi bilemiyorum, ama bildiginizi farz ederek:

Resmi bir Userform uzerine koyun (diyelimki formun adi Userform1)
Thisworkbook_Open() kisminada Userform1.show yazin

Bu resmin diger bilgisayarlarda calisabilirligini bende merak ediyorum.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
iggydarsa' Alıntı:
....
Bu resmin diger bilgisayarlarda calisabilirligini bende merak ediyorum.
Resmi nesneye gomerseniz, dosya ile birlikte dagitabilirsiniz.

Ekli ornegi inceleyebilirsiniz.

gommekten kasit form uzerinde bi image yaratip, image'a gerekli resmin adresini verip, kaydetmekmidir?

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Gommekten kasit;

Editorde "Properties" penceresinde nesnenin "Picture" ozelligine resmin dosya yolunu yazmak veya oradaki uzerinde "..." olan butona tikladiktan sonra gelen pencerede ilgili resim dosyasini secmektir.

Yani, VBA kodlariyla nesnenin "Picture" ozelligine bir resim dosya yolunu yazarsaniz, bu calismayi baska bir PC' e gonderdiginiz anda, o PC' de kodlarda belirtilen dosya yolu ve dosya mevcut olmak zorundadir.

Ama, "Properties" penceresinden resmi nesnenin "Picture" ozelligine gomerseniz bu sorun ortadan kalkar. Ama, secilen resimin ozelligine gore Excel dosyasinin boyutu bir miktar artabilir.

Sayın @Raider in gönderdiği dosya aradığım dosya ancak resim penceresini bir türlü küçültemedim.Küçülttüm ancak o da vesikalık kadar oldu bir türlü ortasını bulamadım.ve ayrıca resim kendi kendine kapanmamalı üzerinde bir buton olmalı ve onunla kapatmalıyım resmi.Kendim biraz uğraştım ancak beceremedim.
Saygılar..