excelde tablo oluşturma

Excelde var olan tabloların yapmak istediğimiz işlemle uyum sağlaması konusunda nasıl yardım alabilirim.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba serpiluncu,
Foruma hoşgeldiniz. :hey:

Sorunuzu anlayamadım. Biraz daha detay bilgi veya bir örnek ile açıklayabilirmisiniz.

tablo oluşturma

merhaba hüseyin bey
öncelikle ilginize teşekkür ederim.
elimde excelde hazırlanmış bir tablo var ve ben bu tabloyu oluşturmak istiyorum yardımlarınızla.dolar bazında fiyatlar diye bir tablo.x ekseninde 1 yıla ait aylar, y ekseninde ise 5 şer 5 şer büyüyen fiyatlar var.fiyatları birbirinden farklı 5 kalem ürünün aylar itibariyle artış trendini gösteren bir tablo.bunu yapmam için bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Selam,
ekte bahsettiğiniz gibi örnek bir tabloyu hazırladım.
Bu tablodan yola çıkarak yapmak istediğiniz adımları açıklarmısınız.

tablo oluşturma

tekrar merhaba,
gönderdiğiniz tabloyu grafik şeklinde düşünün.sayılar yani ay ay belirttiğiniz sayılar 0-25 arası olsun. ve 5 ser 5 ser aralıklarla y eksenine yerleşsin.ilk ay 5 üründe ilk fiyatlarıyla eksenler arasındaki yerini alıp noktalar halinde tablonun iç kısmını oluştursun.mesela ilk ay ürün1 in fiyatı 20 ay geçtikçe 23 22 25gibi artış ve azalışlar göstermekte ve bunlar sadece noktalar halinde izlenmektedir. diğer ürünlerde aynı şekilde sıralanıp noktalar halinde ay ay nasıl bir yol izlediklerini görmekteyim.umarım anlatabildim.cevabınızı bekliyorum.tekrar teşekkür ederim.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Selam,
şimdi anladım. :oops:

Ã?ncelikle bir standart tablo oluşturmak için verileri seçip (Ã?rneğimizde A1:M6 arasını) klavyeden F11 tuşuna basın.
Þimdi bu standart tablo üzerindeyken mouse sağ butonuna tıklayın.
"Grafik türü" seçeneğine tıklayın.
Siz her ne kadar noktalı gösterim desenizde ben size "Çizgi" öneririm, zira veriler iç içe geçeceğinden karışık görünürler.

Grafik türü olarak "Çizgi seçtikten sonra sağ kutucukta çeşitli seçenekler göreceksiniz. İlk olarak 2. sıradaki ilk örnek seçili gelie. Bence bu sizin grafiğinize uygundur. Tamam diyerek sonucu inceleyin. Anlattığım adımları tekrarlayarak değişik sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonucu bize iletirseniz memnun oluruz.

Kolay gelsin. :)