excelden ayni isimli veriden 3. isimin yanindakini çekme

Excel Vers. ve Dili
ofis 2013
selamlar excelden başka bir excelden kaçıncı ile referans alarak indis ile veri çekiyorum ama ayni isimli birden fazla kelime var ben bulduğu ilk kelimeyi değilde 3. kelimeyi almak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

A hücresinde veri excelinde aranan kelime var

C hücresinde = KAÇINCI(A10;'D:\[veri.xlsx]veri'!$B:$B;0)

b hücresinde = İNDİS('D:\[veri.xlsx]veri'!$A:$L;C10;7)

teşekkürler.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba

Önce bir uyarı, arama/sayma formüllerinde A:A, B:B gibi tüm sütunu kullanmanız, belgenizin yavaş çalışmasına neden olur.
Bunun yerine, arama alanındaki dolu satır sayısı belli ise, A1:A1000 gibi satır sınırlaması yaparak formül oluşturursanız belgeniz daha hızlı çalışır.

C hücresindeki formülü aşağıdaki şekilde ancak dizi formülü olarak uygulayıp dener misiniz?
.
Kod:
=KÜÇÜK(EĞER('D:\[veri.xlsx]veri'!$B:$B=A10;SATIR('D:\[veri.xlsx]veri'!$B:$B));[B][COLOR="Red"][SIZE="4"]3[/SIZE][/COLOR][/B])
[COLOR="blue"]Dizi formülü hücreye [B][COLOR="Red"]CTRL+SHIFT+ENTER[/COLOR][/B] ile uygulanmalıdır.
İşlem doğru yapılmışsa formül [B]kendiliğinden [COLOR="red"]{....}[/COLOR][/B]  gibi köşeli parantez arasına alınır.[/COLOR]

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Yardımcı bir sütun kullanarak,aradığınız kelimeyi saydırır ve 3.aratarak olabilir.Birde dosyanın tam adını yazmalısını.=DÜŞEYARA(A1;'C:\Users\TTT\Desktop\[veri.xlsx]Veri'!B2:C10;2;0) gibi

Excel Vers. ve Dili
ofis 2013
ömer baran hocam olmadi malesef :(

@çıtır büyük bir veri çektiğim içim düşeyara fonksiyonu çok zorlar indis ile daha seri oluyor.

teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Yardımcı sütun kulanarak indislede yapabilirsiniz. Örnek olarak verdim,kendize göre ayarlayın
Kod:
=İNDİS('D:\[veri.xlsx]Veri'!A2:D10;KAÇINCI(A1;'D:\[veri.xlsx]Veri'!A2:A10;0);3)
Ömer BARAN üstadın verdiği formülde satırı bulursunuz. Değeri bulmak için indis ilave etmek gerekir.

Kod:
=İNDİS('D:\[veri.xlsx]Veri'!$C1:$C10;KÜÇÜK(EĞER('D:\[veri.xlsx]Veri'!$B2:$B10=A2;SATIR('D:\[veri.xlsx]Veri'!$A2:$A10));3);1)
Ben sütun ve satır sayılarını tahmin olarak yazdım 10 siz ayarlayabilirsinzi.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Tekrar merhaba.

Eğer formülü tek bir hücreye uygulayacaksanız, hem benim belirttiğim şekilde, hem de Sayın çıtır'ın belirttiği şekilde sonuç alırsınız.
Formülü bir'den fazla hücrede kullanacaksanız (A10, A11, A12.... gibi kopyalayacaksanız), benim verdiğim yöntemi öneriyorum.

Ayrıca, denemeden cevap yazmak gibi bir alışkanlığım yok.
Verdiğim formülü dizi formülü olarak uyguladığınızdan emin misiniz?

Bilgi:Dizi formülü birleştirilmiş hücreye uygulanamaz,
varsa hücre birleştirmesini iptal edin, formül uygulamasını yapın, sonra hücre birleştirmesini tekrar uygulayın.

-- Önceki cevabımda da belirttiğim gibi dizi formülü hücreye CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulanmalıdır.
-- Formülü ilgili hücreye kopyalayın, formülün yapıştırıldığı hücre seçiliyken önce F2 tuşuna basın (böylece hücre içerisine girilmiş olur),
ardından CTRL+SHIFT tuşları basılıyken ENTER tuşuna basın.

Formül uygulamasını doğru yapmamışsanız veya bu köşeli parantez işaretini klavyeden kendiniz yazarsanız formül HATA verir.
.

KMLZDMR

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE EXCEL
10-04-2025
Ömer Baran üstatdım sizin yaptığınız formülün çalışma sayfasını konuya çalışmak için eklemeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.