Excelden' den Delphi' ye geçiş

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Merhaba arkadaşlar, bu site sayesinde öğrendiklerimle ve sizlerin ivedi cevaplarınızla bir zamanlar Delphi öğrenmeye karar verdiğimde kararımı değiştirip kendime ait Programımı Excel VBA da yaptım. Şimdi tekrar delphi öğrenmeye karar verdim ama izleyeceğim yol için Delphi bilenlerin yardım ve önerisine ihtiyacım var.

Delphi ve SQL kullanmayı düşündüğüm programlarda kafama takılan ilk soru şu;
Excelde oldukça uzun (500 satır X 13 Sütun) bir tablom var ve tablomun 4 sütunu formülle dolu. Formüllerimde çoğunlukla "Eğer" fonksiyonları var....

Ben bu Excel tablomu SQL de veritabanı haline getirip DElphideki Formlarımla çalıştırmam mümkün mü, daha doğrusu zor mu olur böyle bir çalışma. Bizler Excelin kolaylığına alıştık, basit forülleri hemen yazıyoruz. Ama Delphi+SQL de bu nasıl olur. Yorumlarınızı bekliyorum... Teşekkürler....

SQL veya Access gibi veri tabanlarının tablolarında Alanların (sütunların) birbirleri arasında hesaplama yaparak başka bir sütunda değer üretmek yoluna başvurulma imkanı yoktur.
Bu işlem sorgularla yapılır veya formlarda hesaplanan Metin kutuları ile yapılır.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
çok teşekkürler ömerçeri... sanırım sql de Malzeme listesi ve yanında adetleri form üzerinde ise adetlerin birbirleriyle matematiksel işlemleri olacak yani değil mi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Merhaba arkadaşlar, Bu konuyla ilgili bir sorum daha var ;

Formumuzdaki textboxlar arasında yapılan hesap sonuçlarını SQL deki iligili field' lara yazdırabiliyor muyuz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Evet

Amaxx Arkadaşım merhaba
Evet delphide form üzerinde yaptığın işlemleri SQL sorgularını kullanarak istediğin fielda yazdırabilirsin.

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10.04.2019
Query1.Close;
Query1.Params.Items[0].AsString:=Edit1.Text;
Query1.Open;

ya da

Query1.Close;
Query1.Parameters.ParamByName('xxx').Value:=Edit1.Text;
Query1.Open;

ile aktarabilirsiniz.
table kullanmışsanız table1.fields.fields[3].asstring:=edit1.text şeklinde kullanabilirsiniz.