Excel'den Whatsapp'a Veri Yollama

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2026
Merhaba değerli arkadaşlar, Herkese hayırlı akşamlar diliyorum. Whatsapp sayfası üzerinde bulunan Profil seç açılır menüsünden yapılan seçime karşılık olarak
açılan web sayfası üzerinde Whatsapp açılması ve Profile sayfasında "T2:T" hücresinde bulunan isme karşılık telefon rehberindeki isme veya numaraya mesaj yollamasını sağlamak istiyorum. "Gönder butonuna tıkladığımızda web sayfası açılmakta fakat browser üzerine "WhatsApp Web" adresi gelmemektedir. Ekli dosyada daha net anlaşılacağı kanaatindeyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Değerli Arkadaşlar Konu hakkında yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Excel Vers. ve Dili
2007,2010,2013
29-05-2021
Merhaba,

Kod ekranından >> Tools >> References kısmına tıklayıp ekran görüntüsü gönderebilir misiniz? Selenium ile ilgili kısımlarda "MİSSİNG" var mı bir bakalım?

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Merhaba,

Kod ekranından >> Tools >> References kısmına tıklayıp ekran görüntüsü gönderebilir misiniz? Selenium ile ilgili kısımlarda "MİSSİNG" var mı bir bakalım?
Merhaba istediğiniz ekran görüntüsünü ekledim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007,2010,2013
29-05-2021
Merhaba,

Kayıp referans görünmüyor. Firefox'un eski sürümleri için Whatsapp Web çalışmıyor. SeleniumBasic ne yazıkki Firefox'ta eski sürüm çalıştırabiliyor.
Aşağıdaki adımları izleyiniz.
Bilgisayarınızdan Chrome tarayıcısını açınız. Sağ üst taraftaki 3 adet noktaya tıklayıp >> Yardım >> Google Chrome Hakkında seçeneğine tıklayıp güncelleme varsa tarayıcınızın versiyonunu güncelleyiniz.
Ardından tarayıcınızın versiyonuna göre aşağıdaki linkten dosyasını indiriniz ve C:\Users\XXXXX\AppData\Local\SeleniumBasic klasörüne erişim sağlayıp indirdiğiniz sıkıştırılmış dosya içerisindeki chromedriver.exe yi buraya kopyalayınız. (XXXXX >> bilgisayardaki kullanıcı adınız)
Son olarak da eklediğiniz excel dosyasında kod bölümünde driver.Start "firefox" satırını driver.Start "chrome" ile değiştirip deneyiniz.

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Merhaba,

Kayıp referans görünmüyor. Firefox'un eski sürümleri için Whatsapp Web çalışmıyor. SeleniumBasic ne yazıkki Firefox'ta eski sürüm çalıştırabiliyor.
Aşağıdaki adımları izleyiniz.
Bilgisayarınızdan Chrome tarayıcısını açınız. Sağ üst taraftaki 3 adet noktaya tıklayıp >> Yardım >> Google Chrome Hakkında seçeneğine tıklayıp güncelleme varsa tarayıcınızın versiyonunu güncelleyiniz.
Ardından tarayıcınızın versiyonuna göre aşağıdaki linkten dosyasını indiriniz ve C:\Users\XXXXX\AppData\Local\SeleniumBasic klasörüne erişim sağlayıp indirdiğiniz sıkıştırılmış dosya içerisindeki chromedriver.exe yi buraya kopyalayınız. (XXXXX >> bilgisayardaki kullanıcı adınız)
Son olarak da eklediğiniz excel dosyasında kod bölümünde driver.Start "firefox" satırını driver.Start "chrome" ile değiştirip deneyiniz.

" aşağıdaki linkten dosyasını indiriniz" demişsiniz. Link nerede göremedim.