Excel'den Word'e aktarım

Excel Vers. ve Dili
Libre Office Türkçe
Merhaba.

Bir Word dosyasının bazı paragraflarının sonunda parantez içerisinde ek numaraları belirtilmektedir (Ek-1, Ek-2 v.s.)

Bu eklerin sayfaları ise başka bir Excel dosyasının B sütununda sırayla belirtilmektedir.

Bu Word dosyasının parantez içerisinde yazılı ek numaralarının yanına, bu Excel dosyasından sayfa numaralarını alarak aktaran bir makro programını sizlerden rica ediyorum.

İyi günler.

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Örnek dosyayı deneyin.
Kod:
Sub degistir()
ChDir "c:\"
wrd = Application.GetOpenFilename(",*.doc*")
If wrd = False Then Exit Sub
Set wd = CreateObject("word.Application")
wd.Visible = True
wd.Application.Documents.Open wrd
    Application.DisplayAlerts = False
    For i = 1 To [a65536].End(3).Row
    deg = ")"
        For y = 1 To 2
        With wd.ActiveDocument.Content.Find
            .Text = Cells(i, "a") & deg
            .Replacement.Text = Cells(i, "a") & " s. " & Cells(i, "b") & deg
            .Execute Replace:=2
        End With
        deg = ";"
        Next
    Next
    Application.DisplayAlerts = True
    MsgBox "İşlem başarıyla gerçekleştirildi.", vbInformation, "Mustafa ALTUN"
End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Libre Office Türkçe
Bir düzeltme talebi

Merhaba Mustafa Bey.

Öncellikle yardımınızdan ötürü size çok teşekkür ederim.

Makro programı 10'dan büyük ek numaralarında maalesef hatalı çalışıyor. Sizden rica etsem bunu düzeltebilir misiniz?

İyi günler.

Dipnot: Bu talebime ilişkin örnek dosya mesajın ekinde yer almaktadır.

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Kodlama ve dosya güncellenmiştir.

UYARI: RTF türünde metinde Find - Replace yöntemiyle değişiklik yapıldığı için word dosyanızdaki "Ek"lerin yazım şeklinin belli bir standardının olması gerekmektedir.

Excel Vers. ve Dili
Libre Office Türkçe
Merhaba.

Word dosyasındaki "Ek"lerin standardı şu şekildedir:

"Ek" ile başlar, daha sonra "-" işareti gelir, ondan sonra numara gelir, en sonda ya ";" ile biter veya ")" ile biter.

İyi akşamlar.

Excel Vers. ve Dili
2007
merhabalar, benim işimle ilgi 9 sayfalık word ortamında bir tutanağım var iş bilgilerine göre her sayfada ortalama 10 kelimeyi değiştirerek devamlı aynı kalıbı kullanıyorum. ben iş bilgilerini excelde bir tablo yapsam word de olmaları gereken yerlere makro ile gönderebilir miyim? yardımcı olursanız çok memnun olurun çünkü aynı şeyleri devamlı olarak tekrarlıyorum ve bana çok zaman kaybettiriyor. şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007
Mustafa Bey bu ve bir çok örneği inceledim sitemizde ki. ekte gönderdiğim örnek gibi bir çalışma yapmam gerekiyor. bu örnekle ilgili bana biraz bilgi vermeniz mümkün olur mu?

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Verdiğim linkin 7. mesajında yer imi oluşturma ilgili bir açıklama mevcut, onu inceleyin, yapamazsanız tekrar bakalım.

Excel Vers. ve Dili
2007
Mustafa bey gönderdiğim ekte word dosyasında belirli alanların değişmesini excel altında yazılan makro mu sağlıyor yoksa word de ki bir köprü-bağlantı mı direkt olarak excel den kendini güncelliyor bunu anlayamadım. yanı sıra ben excelde işimi görebilecek amatör makrolar yazan bir mühendisim genelde işimi görüyorum ama word girdi işin içine biraz zorlandım açıkçası. Belki sizin için defaten tekrar oluyor , mazur görün şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007
Mustafa Bey merhaba, word de nesne - dosyadan metin yolunu izleyerek excelden almak istediğim veriye kadar gidiyorum. bağlantı olarak ekle dediğimde word de eklemek istediğim yerde "Hata! Yer işareti tanımlanmamış." mesajı alıyorum. ayrıca sağ tıklayıp güncelle dediğimde ise kaynak olan excel dosyasının korumalı olduğunu söylüyor. ne yapabilirim.

Excel Vers. ve Dili
2007
Mustafa bey word de nesne - dosyadan metin yolunu izleyerek istediğim veriyi excelden almaya çalışıyorum bağlantı olarak ekle dediğimde "Hata! Yer işareti tanımlanmamış." mesajı veriyor. ayrıca sağ tıklayıp güncelle dediğimde veri almak istediğim dosyanın korumalı olduğunu söylüyor.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Örnek dosyayı inceleyiniz. Makro kullanılarak yapılmıştır.

Ekli dosyalar