Exceli Kopyalanamaz Hale Getirme

Excel Vers. ve Dili
2019
Arkadaşlar merhaba,

Excel dosyamın "kalıcı olarak" kopyalanamaz ve şifreli hale gelmesini istiyorum.

Makrosuz şekilde uygulamak mümkün müdür? Nasıl mümkün kılabiliriz?

Teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bundaki amacınız nedir?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26/06/2023
merhaba makrosuz olarak bunu yapmak mümkündür.
1- çalışma kitabını koru diyip şifre giriniz bu sayede sayfalar kopyalanamaz
2- sayfayı koru diyin, açılan pencere kilitli hücreleri seç tikini kaldırın bu sayede tüm hücreler kilitli hücre olarak kabul edilir ve tıklanamaz ve veri girilemez. kaydedip kapatın.

Excel Vers. ve Dili
2019
@Korhan Ayhan dosyamdaki rakamların paylaşılmasını başka yere gönderilmesini istemiyorum.

@ensar1453 bu şekilde denedim ancak korumayı kaldır diyerek korumayı iptal edebiliyorlar bir önlem olmuyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel dosyasının kopyalanmasını engellemek için kullanıcının kopyalama yapması engellenebilir. Bunun için bir IT yetkilisine başvurmanız gerekir.

Dosya açılışına şifre eklerseniz şifreyi bilmeyen şifreyi kaldıramaz ve dosyanızı açamaz.

Çalışma kitabı koruması excel dosyasının içindeki sayfaları taşımayı engeller. Bunun şifresini bilmeyen kaldıramaz.

Sayfa koruması ise sayfa içindeki verilere erişimi kısıtlar.

Bunların içinde çözülmesi en zor olanı dosya açılış şifresidir.

Kendinize uygun olanı tercih edersiniz.

Excel Vers. ve Dili
2019
Dosyayı maille başka bir yere gönderiyorum ve onları kopyalama ve aktarma yapmasını istemiyorum, IT yetkilisiyle çözülmeyeceğini sanıyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Başka bir yer dediğiniz şirket dışı ise yapacağınız çokta bir şey yok. Ama şirket içiyse dediğim gibi IT yetkilisi çözüm üretebilir.

Sonuçta kullanıcıya eğer yapılabiliyorsa sadece okuma yetkisi verilecek.

Bunun dışında excel dosyasının kopyalanmasını engelleyebileceğinizi düşünmüyorum. (Belki benim bilmediğim bir yöntem olabilir.)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26/06/2023
@Korhan Ayhan dosyamdaki rakamların paylaşılmasını başka yere gönderilmesini istemiyorum.

@ensar1453 bu şekilde denedim ancak korumayı kaldır diyerek korumayı iptal edebiliyorlar bir önlem olmuyor
korumayı kaldır demeleri için senin verdiğin şifreleri biliyor olmaları gerekir.