excell den accsess e karşılaştırarak veri aktarma

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Arkadaşlar benim accsess te okulumuzun öğrencilerinin veri tabanı olan bir tablo var alanlar( öğrenci no,adı soyadı, sınav1, sınav2 vb.) biz okul deneme sınavları yapıyoruz çıktıları excell olarak geliyor. ben bir düğme yardımıyla accsesin excell deki öğrenci nolarıyla karşılaştırma yaparak oradaki sınav sonuçlarını sınav1 alanına aktarmasını istiyorum daha sonraki sınavı sınav2 alanına aktarmasını istiyorum. nasıl yapabilirim. yardımcı olursanız çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın sansar,

İstedikleriniz mümkün ancak küçük bir örnek ve birkaç veri ile işlem daha çabuk olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Sayın modalı İlginize teşkkürler.

Sayın Modalı örnek veri dosyasynı gönderiyorum. okul veri tabanında form1 de bulunan veri yolu metin kutusuna yolu yazdığımda veya gözat düğmesiyle excell dosyasını gösterdiğimde veri aktar butonuna basıp exceldeki sbs deneme puanının sınav1 sütununa,eğer dolu ise sınav2 sütünuna aktarılmasını istiyorum. teşekkürler. bu veri tablosunda sınav sonuçları toplandığında yıl sonunda ortalamalar almayı ve genel başarı artışını veya düşüşünü sorgularla hesaplamak istiyorum. tşk.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
unuttuğum birşey öğrenci numaraları karşılaştırılarak tşk.

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
excellden accsess e karşılaştırmalı veri aktarma

Sayın Modalı örnek veri dosyasynı gönderiyorum. okul veri tabanında form1 de bulunan veri yolu metin kutusuna yolu yazdığımda veya gözat düğmesiyle excell dosyasını gösterdiğimde veri aktar butonuna basıp exceldeki sbs deneme puanının sınav1 sütununa,eğer dolu ise sınav2 sütünuna aktarılmasını istiyorum. teşekkürler. bu veri tablosunda sınav sonuçları toplandığında yıl sonunda ortalamalar almayı ve genel başarı artışını veya düşüşünü sorgularla hesaplamak istiyorum. tşk.
arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olacak yok mu
lütfen bir yardım!!!!!!!!!!!! tşk.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sayın sansar;

Siz karşılaştırmalı veri almak istiyorsunuz;

Önce karşılaştırmasız veri almayı yaptınız mı?
Yani sbs deneme puanının doğrudan (şartsız, koşulsuz) sınav1 sütununa almayı yapabiliyormusunuz?

Eğer bu dosyanız varsa onu gönderin onun üzerinde bakalım, diğer durumda sizin gönderdiğiniz örnekte iş uzun sürecek gibi...

İyi Çalışmalar.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sanırım bunu istiyordunuz; kendi bildiğim yöntemle yaptım. Diğer arkadaşlar daha pratik yollarını verebilirler.

öncelikle metin kutusuna dosyanın full adını yazdırmalısın;
Kod:
Me.Metin0.Value = "D:\ADO1\deneme\sınav sonuçları.xls"
Ben bu şekilde sabit yazdım, siz değiştirebilirsiniz.

Umarım işinizi görür.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Sayın tamer42 bu yaptığınızı ben dış veri al komutuyla yapabiliyorum. benim istediğim karşılaştırmalı çünkü sınav sonuçları başarıya göre sıralı geliyor. fakat benim listem öğrenci numarasına göre sıralı onun için mutlaka eğer fonksiyonuyla yapılmalı yinede ilgin için teşekkürler

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba;

Örnek üzerinde konuşursak; eksik olan nedir?

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Merhaba;

Örnek üzerinde konuşursak; eksik olan nedir?
Merhaba tamer42
Eklentinin Excell dosyasında Açıklamalar yazarak eksikliği açıklamaya çalıştım kısaca 600 öğrenci accsess tablosunda kayıtlı ancak 50 öğrenci sınava girmediği için 550 sınav sonucu var. excell dosyasında sınava girmeyenlerin hiç bir bilgisi olmadığı için sütunu aktarınca arada girmeyen öğrencilerede sınav sonucu kaydettiği için sonuçlar kayıyor ve bütün sonuçlar yanlış girilmiş oluyor.Accses Formunu yok sayabilirsin önemli olan sonuçları doğru aktarmak.
Teşekkürler görüşmek üzere........

Ekli dosyalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Hocam sen benim örneğimi incelersen;

Access tablosunda ne kadar bilgi olduğu önemli değil;

Excel dosyasına bakar buradan No ları eşelştirerek Access e yazar.

Ekli dosyadaki örneğe bir bakın ya;

Eğer benim gönderdiğim dosyayı incelerseniz sizin istediğiniz bir çok talep karşılanacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Sayın tamer42 ellerine sağlık istediğim gibi olmuş ben kodlarda fazla iyi değilim öğrenmeye çelışıyorum kod örneklerini inceledim fazla anlayamadım sizden son bir iki ricam var
1. sonuçları yuvarlamadan virgülden sonraki rakamlarla alması
2. olarakta tabloma sınav3,sınav4 ekledğimde oralara aktarmaması mümkünse 4 sınav sonucunu aktaracak şekilde kodunuzu düzenleyebilir misiniz?
İlginize ve paylaşımınıza teşekkürler, bilginize saygılar

Excel Vers. ve Dili
Sayın sansar,

Dikkat ettiyseniz sonuçlar ondalıklı olarak geliyor ancak tablonuzda sınav alanlarınızın veri türünü uzun tamsayı olarak ayarladığınız için sadece tamsayı kısmı yazılıyor, bunun için veri türünüzü çift duyarlıklı sayı (Double) olarak ayarlayın.

Birkaç deneme yaptıktan sonra bir hata oluşacak. O da şöyle: Bir sınava girmeyen çocuğun bir sonraki sınav notu bir önceki alana yazılacak. Bu noktayı aşabilmeniz için iki önerim olacak.

1. Alana -1 yazdırmanız. Bu ilerde yapacağınız hesaplamalarda dikkat ister ve hata oluşturabilir.

2. Form üstüne açılan kutu içine sınav alanlarınızın adları olsun ve verileri çekip kaydederken daha önce seçeceğiniz sınav alanına kaydedilsn.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Sayın Modalı haklısın hata veriyor. Acsess te olan iki kaydı( ali Ak, Veli Kara) kayıtlarını excell e girdim ve önceki sınav sonuçlarını sildiğimde ve yeni sınav sonuçları girip aktar dediğimde sonradan eklenen kayıtlara ait verileri almıyor kod sayfasında No = MyRsL("Öğrenci no") da hata gösteriyor.halbuki ilk olarak çalışmıştı. Acaba Kodda bir değişiklikmi yaptım diye tekrar dosyayı indirdim yine aynı hatayı yapıyor

Excel Vers. ve Dili
Sayın Modalı haklısın hata veriyor. Acsess te olan iki kaydı( ali Ak, Veli Kara) kayıtlarını excell e girdim ve önceki sınav sonuçlarını sildiğimde ve yeni sınav sonuçları girip aktar dediğimde sonradan eklenen kayıtlara ait verileri almıyor kod sayfasında No = MyRsL("Öğrenci no") da hata gösteriyor.halbuki ilk olarak çalışmıştı. Acaba Kodda bir değişiklikmi yaptım diye tekrar dosyayı indirdim yine aynı hatayı yapıyor
Sayın sansar,

Kod alanları tarıyor ve boş ise yazıyor. Dediğim gibi değişiklik yapmak gerekiyor. iki seçenek sundum. İstediğinize göre düzenleyeyim.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Sayın sansar,

Kod alanları tarıyor ve boş ise yazıyor. Dediğim gibi değişiklik yapmak gerekiyor. iki seçenek sundum. İstediğinize göre düzenleyeyim.

İyi çalışmalar
Sayın Modalı 2. seçenek daha uygun herhalde yazacağı alanı secmek daha isabetli olu tahmin ediyorum buna göre düzenlerseniz sevinirim. teşekkürler. iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Sayın sansar,

Şimdi oldu sanırım.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office2003 türkçe
Sayın Modalı yine aynı hatayı veriyor. No = MyRsL("Öğrenci no")

Excel Vers. ve Dili
Ne yaptığınızda hata veriyor?

Ben de tekrar denedim, ilk yolladığınız excel dosyasıyla normal hatasız çalışıyor