Expression builder'da sql kodu karakter limiti

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Degerli Arkadaslar,
Access'de uzun zamandir bir proje uzerinde calisiyorum. Hic Access bilmiyorken didine didine bir noktaya geldim.
Simdi veri girisi icin olusturdugum formda text boxlarda, sorgu sonucu hesaplanan bazi degerleri gostermek istiyorum. Bunun icin ic ice iif ve dlookup fonksiyonlari kullandim, epey uzun bir sql kodu olustu. Ancak artik kod yazmaya devam edemiyorum, "the string returned by the builder was too long" diye bir hatayla karsilastim. Internetten arastirdigim kadari ile 2500 karakterden daha uzun kodlar expression builder'a yazilamiyormus. Birkac aydir ugrasa ugrasa biraz SQL ogrendim, kodu SQL ile yazmam lazim, visual basic hic bilmiyorum. Formdaki text boxlara daha uzun SQL kodlari nasil yazabilirim, fikri olan varsa yardiminiz makbule gececek.

Not: Projemin formu dahi firmaya ozel bilgiler icerdigi icin projemi gonderemiyorum. Problemimin cozumu proje ile direkt ilgili olmadigi icin bir cevap bulabilmeyi umit ediyorum.

Tesekkur ederim, iyi calismalar.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Mazeretinizi anlıyorum ama bu verdiğiniz bilgiler sorunuza çözüm bulabilmek için yeterli değil.. Uzun sql kodunun tam olarak ne işe yarıyor.. Metin kutularına ne tür verileri ne şartlarda getiriyorusunuz vb. bir çok bilgiye ihtiyaç var.. İllâki yaptığınız işlemin bir kısa yolu vardır.

Sorununuzu ifade eden küçük bir örnek size yardımcı olmamızı kolaylaştıracaktır.. Kullandırğın sql kodu da fikir verebilir..