Farkın Grafiği

Excel Vers. ve Dili
2002 ingilizce
Merhaba,

Ekte gönderdiğim dosyada bulunan A,B,... sütunlarının değerlerinin arasındaki farkı bulup bunu grafikte göstermek istiyorum. Excel de yeni olduğum için bir türlü beceremedim yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler,
Aydın

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
Merhaba,

Ekte gönderdiğim dosyada bulunan A,B,... sütunlarının değerlerinin arasındaki farkı bulup bunu grafikte göstermek istiyorum. Excel de yeni olduğum için bir türlü beceremedim yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler,
Aydın
Merhaba,

Tablonuza göre olması gereken farkları, başka bir sütunda gösteriniz ki bizler de doğru sonucu bilelim, daha sonra fark grafiği yapılabilsin,

Excel Vers. ve Dili
2002 ingilizce
mesela A sutunu 12. satıra kadar bir önceki satıra göre farkı hep aynı. yani grafikte 12 değer boyunca 1111 sayısını çizecek. B sutunu 4 satır 1600 le gidiyor sonra 2000 er artıyor. bunu yatay bir grafikte otamatik olarak çıkarmak istiyorum. değeri otamatik olarak bulma isteğimin nedeni çok fazla kolon olması ve sürekli veri gelmesi.
teşekkürler,

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Merhaba,

1) A sütunu için ayrı, B sütunu için ayrı....... ayrı grafik mi ?
2) A:G aralığı için toplam grafik mi ?
3) Sütunlar için toplam fark grafiği mi ?

Söylemek istediğim şu idi ; siz olması gereken rakamları bir sütunda örnekleyin ve yukardakilerden hangisini arzuluyorsanız belirtin,

Soru bizler tarafından net anlaşılamaz ise onlarca yazışma olur, cevaplar ve çözümler hem yanlış olur hem de uzar,

Bizi siz gibi düşündürmeniz için örnekleme (dosya üzerinde) ve daha anlaşılır açıklama yapmanız gerektiği kanısındayım.

Excel Vers. ve Dili
2002 ingilizce
özür dilerim şimdi ne demek istediğinizi anladım. ekte daha açık şekilde anlaşılır inşallah. A nın kendi içerisindeki satırların farkından örneğin:A2-A1 gibi değerlerden oluşan G sütünuna kadar olan tümünü bir grafikte. ekte değerlerin yanın bir grafik koydum.
teşekkürler,

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
özür dilerim şimdi ne demek istediğinizi anladım. ekte daha açık şekilde anlaşılır inşallah. A nın kendi içerisindeki satırların farkından örneğin:A2-A1 gibi değerlerden oluşan G sütünuna kadar olan tümünü bir grafikte. ekte değerlerin yanın bir grafik koydum.
teşekkürler,
Merhaba,

Kusura bakmayın, olayı anlamaya çalışıyorum ama anladığımı söyleyemem, benden de kaynaklanıyor olabilir,

Her sütunun satır satır farkını bulup A:G aralığında tek bir grafikte görüntülemek ne kadar imkan dahilinde bilemiyorum, şayet istenen bu ise,

Örnek grafik bana bir çağrışım yapmadı,

Amaç "A "sütunda ( yada diğerlerinde ) ilk veri - son veri arası farkı bulup grafiklemekse kolay, aradaki farklar bir başka yerede hesaplatılır ve grafiğe her sütun için bir çubuk yada çizgi vb. koyulabilir,

Ama sanki siz daha farklı birşey istiyormuşsunuz gibi algılıyorum, yanılıyor da olabilirim,

Tablodaki veri ve açıklamalarınıza göre benim bir çözüm üretmem zor,

Sayın uzmanlarımızdan çözüm gelmesini beklemenizi yada forumda grafik olarak arama yapmanızı öneririm,

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2002 ingilizce
en iyisi dediğiniz gibi başka bir yerde hesaplatıp grafiğe yansıtmak galiba.
çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Siz grafiği çizmişsiniz zaten ... İstediğiniz şey; ara hesaplamalar ve başka hücreler kullanmadan, bu grafiği çizmek mi?

...

Excel Vers. ve Dili
2002 ingilizce
evet. gelen veri çok fazla bu şekilde artarak geliyor ilerde baş edemem diye korkuyorum.

Excel Vers. ve Dili
2002 ingilizce
Ferhat bey çok teşekkür ederim, tam istediğim gibi çok işimi görecek.
Tekrar çok teşekkürler.
Aydın