Farklı belgelerdeki sütünlarda arama yapma.

sms055

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-05-2027
Merhaba,
İki adet belgem var.
Belge 1 10.000 satır
Belge 2 23.000 satır
Belge 1 deki B sütününda yazan değeri Belge 2 içindeki F sütünunda arayacağım ve aradığım değer var ise Belge 1 içindeki hücrenin rengi değişecek.
Örnek;
Belge1 B3 de AAA000101 değerini Belge 2 içindeki F sütununda arayacağım. F sütununda " Satış faturası AAA000101" şeklinde yazabilir.
Bunun için bir formül arıyorum.
Selamlar.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Kodsuz olarak çözmeniz için ve Koşullu biçimlendirme en azından 2016 versiyonunda farklı çalışma kitabından referans alamadığı için
Biçimlendirme yapacağınız kitabın herhangi bir sayfasına ve herhangi bir yerine
XML:
=EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI(B1;[Kitap1]Sayfa1!$F:$F;F1));0;1)+EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI("Satış faturası " & B1;[Kitap1]Sayfa1!$F:$F;F1));0;1)
formülü yapıştırın. Burada B1 yazılan sorgulayıp yer sizin biçimlendirilecek hücreniz olup ben bu formülle aynı sayfada yer alan B1 den başlayan listeniz için yaptım.
Sizin listeniz formülle aynı sayfada olmayıp farklı sayfa ya da farklı sütun ya da satırdaysa B1 kısmını düzeltmelisiniz.
Formül sonucu 0 ya da 1 döndürecektir.

Listenizde koşullu biçimlendirme için formülün bulunduğu hücre sonucu sorgulayın
Örnek formülünüz aynı sayfanın Z1 hücresinden başlıyorsa
XML:
=Z1

sms055

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-05-2027
Kodsuz olarak çözmeniz için ve Koşullu biçimlendirme en azından 2016 versiyonunda farklı çalışma kitabından referans alamadığı için
Biçimlendirme yapacağınız kitabın herhangi bir sayfasına ve herhangi bir yerine
XML:
=EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI(B1;[Kitap1]Sayfa1!$F:$F;F1));0;1)+EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI("Satış faturası " & B1;[Kitap1]Sayfa1!$F:$F;F1));0;1)
formülü yapıştırın. Burada B1 yazılan sorgulayıp yer sizin biçimlendirilecek hücreniz olup ben bu formülle aynı sayfada yer alan B1 den başlayan listeniz için yaptım.
Sizin listeniz formülle aynı sayfada olmayıp farklı sayfa ya da farklı sütun ya da satırdaysa B1 kısmını düzeltmelisiniz.
Formül sonucu 0 ya da 1 döndürecektir.

Listenizde koşullu biçimlendirme için formülün bulunduğu hücre sonucu sorgulayın
Örnek formülünüz aynı sayfanın Z1 hücresinden başlıyorsa
XML:
=Z1
Teşekkür ederim.