Farklı çalışma kitabı açıp,userforforma geri döndüğümde makrolar çalışmıyor.

musaliha

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2026
Merhaba
userform açıkken başka çalışma kitabını açmam gerektiğinde .userforma geri döndüğümde makrolarım çalışmıyor.userformumun bağlı olduğu çalışma kitabını seçerek aktifleştirince çalışıyor.bunu yapmak içinde userformdan çıkmak zorunda kalıyorum.bunun çözümü varmıdır.

Unload Me
Workbooks("KAYIT VE AİDAT").Activate
Sheets("KAYIT").Select
UserForm2.show

KAYIT VE AİDAT adlı çalışma kitabım userforma bağlı olarak çalışmakta .farklı bir çalışma kitabı açtım ve orda çalıştım.sonrtasında userformuma geri dönüp devam ettiğimde hata veriyor.farklı açtığım çalışma kitabını kapatmam gerekiyor.yada userformdan çıkıp çalışma kitabımı seçerek aktifleştirmem gerekiyorki çalışsın.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.

Aşağıdaki gibi istediğiniz dosya yada sayfa ile çalışabilirsiniz.

Aktif dosyanın, aktif sayfanın A1 hücresine "Test" yazar.
Kod:
Range("A1")= "Test
Aktif dosyanın Sayfa1 adlı sayfanın A1 hücresine "Test" yazar.
Kod:
Worksheets("Sayfa1").Range("A1")= "Test
Kodların bulunduğu dosyanın Sayfa1 adlı sayfanın A1 hücresine "Test" yazar.
Kod:
Thisworkbook.Worksheets("Sayfa1").Range("A1")= "Test

musaliha

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013
10-12-2026
merhaba cevap için teşekkür ederim .ancak bu çözüm olmadı.sanırım bende anlatamadım.şu şekilde izah edeyim.

userformum "KAYIT VE AİDAT" adlı çalışma kitabıma bağlı.
userformumla çalışırken farklı bir çalışma kitabı açtım.örneğin hesap hareketleri adlı çalışma kitabını açtım. sonrasında userformuma geri dönüp herhangi bir butona bastığımda hata veriyor.çünkü aranan sayfayı aktif olan çalışma kitabında arıyor.en son aktif olan hesap hareketleri olduğu için obnda arıyor.bulamayıncada hata veriyor.
benim ihtiyacım olan ise butona bastığımda "kayıt ve aidat" çalışma kitabımın tekrar aktif olup onun içindeki "KAYIT" sayfasını seçebilmek

şimdiden teşekkür ederim

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Tam da bu sorununuzun çözümünü söyledim.
Kodlama yaparken Range("A1")= "Test" yerine Thisworkbook.Worksheets("Sayfa1").Range("A1")= "Test" şeklinde kodlarsanız aktif olan dosya yada sayfanın önemi kalmaz. Kodlarınız her zaman doğru çalışır.

Yok ben illede çalıştığım dosyamı aktif yapmak istiyorum derseniz dosyanızı aktif yapmayı unuttuğunuz bir yerde o esnada aktif olan dosya ile çalışacağınızdan hatalı sonuçlar dönebilir.

Çalıştığınız dosyayı aktif yaparak çalışmak için her kodun başına yada gerekli kodların başına thisworkbook.activate ekleyin.

musaliha

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013
10-12-2026
Teşekkür ederim Muzaffer Ali Bey Çalıştığınız dosyayı aktif yaparak çalışmak için her kodun başına yada gerekli kodların başına thisworkbook.activate ekleyin tavsiyeniz üzerine problemim çözüldü