farklı çalışma kitabından veri alma

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-10-2020
Arkadaşlar merhabalar.
çalıştığımız bir excel dosyasına farklı bir excel dosyasından veri alınıyor. Ama ben pek hakim değilim. Şöyle bir şey:
Bir tane örnek.xlsx dosyasında kitaplar sayfam var. Ben her seferinde kitaplar.xlsx dosyasında bir değişiklik olduğu zaman kopyala yapıştır ile örnek dosyaya alıyorum. Ancak çok sık değişiklik olduğundan artık sıkıcı oluyor. Kitaplar.xlsx dosyasından örnek.xlsxkitaplar sayfasına bu değişiklikleri otomatik nasıl alabilirim? Yada el ile de güncellenebilir.
Teşekkürler.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Kitaplar.xlsx den aldığını veriler hep aynı hücrelerde ve Örnek dosyasında yapıştırdıklarınız da hep aynı hücredeyse, Veri Bağlantısı oluşturabilirsiniz.
Menülerde Veri / Bağlantı Ekle kısmını kurcalayabilir ya da forumda aratabilirsiniz.

Yok böyle değil, farklı hücrelerden verileri kopyalamak zorunda kalıyorsanız ADO yöntemini kullanmanız şart olacak.

Son seçenek de makro ile işlemleri yapıp, kapalı kitabı makroda açıp, gerekli veriyi yapıştırıp tekrar kapatmak olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
merhaba hocam.
Veriler aslında aynı hücrelerd. ancak ben kaynaktan bütün sütunları almayacağım. Örneğin a,b,c sütunlarını alıp d,e sütunları kalacak. Bunun için ne yapmalıyım?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Menülerden
Veri / Verileri Al / Dosyada / Çalışma Kitabından

Bu kısma girin biraz kurcalayın.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
Merhaba
Biraz baktım. PowerQuery ile bir şeyler yaptım.
inşallah olacak.
Teşekürler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bende PQ yok ama, VBA kullanmadan MS Query ile basitçe yapılır.

2016 versiyonunda MS Query var mı bilmiyorum, belki PQ onun yerine gelmiştir....

.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
Bende PQ yok ama, VBA kullanmadan MS Query ile basitçe yapılır.

2016 versiyonunda MS Query var mı bilmiyorum, belki PQ onun yerine gelmiştir....

.
hocam. sabahtan beri uğraşıyorum. ancak ikinci tabloya veriler yükleniyor. birinci tabloyu silince de sistem çöküyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - İngilizce
PQ var ise yapmak istediğiniz işlem için bence macroya başvurmasına gerek yok. Kaynak dosyada güncellendikten sonra hedef dosyada da Hepsini Yenile yaparsanız güncellenecektir.

PQ üzerinde Choose Columns yaparak istediğiniz sütunları seçebiliyor olmanız lazım.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
MS Query ile, kapalı başka bir dosyadan istenilen sütunların ana dosyaya alınmasına ilişkin kısa bir animasyon ekli "GIF" dosyasında belirtilmiştir...

Animasyonda sadece, istenilen sütunların hedef dosyaya alınması işlemi yapılmıştır. Gerekirse; kriterlere göre sorgulama yapılarak istenilen veriler alınabilir. Ana dosyada yapılan değişiklikler, hedef dosyadaki tablonun üzerinde sağ-klik yapılarak çıkan menüden "Güncelle" tıklanarak tablodaki veriler güncellenir.

Son düzenleme: