FARKLI DOSYALARDAN TOPLAM

MERHABA
BEN BİR ACEMİYİM O NEDENLE SORULARIM SİZE KOMİK GELEBİLİR :D
SAYFA 1 DE ÜÇ SÜTUNDAN OLUÞAN BİR TABLOM VAR BU SAYFANIN A SÜTUNU TARİHLERİ İÇERİYOR B SÜTUNU İSİMLERİ C SÜTUNU DA MİKTARLARI
BU BİLGİLER OTOMATİK BANA GELİYOR. BEN BU BİLGİLERLE SAYFA 2 DE BİR TABLO YARATMAYA ÇALIÞIYORUM
YAPMAK İSTEDİÐİM
01.01.2004 02.01.2004
AYÞE sayfa1 toplam
FATMA
SELİM

sayfa1 deki toplam derken listeyi tarayacak ve ayşe'nin 1/1/2004 deki tüm miktarlarını toplayacak
BÃ?YLE BİR TABLO HAZIRLAMAM MÜMKÜN MÜ

YARDIMLARINIZ İÇİN ÞİMDİDEN TEÞEKKÜRLER.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
eğer herkes Excel'i iyi biliyor olsaydı, bu site pek iş yapmazdı.
Bu yüzden soru sormaktan çekinmeyin. :wink:

Excel'in bu şekilde bir tablo hazırlamak için ön hazırlığı var.
Aşağıdaki linkte Ã?zet Table veya ing. adıyla Pivot Table hazırlama ile ilgili mir açıklama var.
Bunu uygulamayı bir deneyin ve takıldığınız yerde mutlaka bize dönün.

http://www.herseynet.com/cozumler/datahestabok/ek54.htm

İyi Çalışmalar

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba @nazerd,
yukarıdaki açıklama ile bir sonuca ulaşabildinizmi?

evet çok işime yaradı

hüseyin bey çok teşekkür ederim bu tablo tam istediğim şeyi yapıyor. ama beni izle yöntemiyle bunu makroda çalıştırmak istediğimde problem çıkıyor. yapmaya çalıştığım şey imkansız mı yoksa ben mi bir yerlerde yanlış yapıyorum anlayamadım.
:?:

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Eğer yanlış anlamadıysam veri güncellendiğinde sonuçları yansıtmak için bunu makro ile tekrarlamayı kast ediyorsunuz.

Bu özet tablonun sonuçlarını görmek için her seferinde tekrar oluşturmanız gerekmiyor.
Ã?zet tabloyu ilk hazırladığınızda veritabanı alanını soruyor size;
burada mevcut satırları seçmek yerine bu tablonun toplam kaç satıra uzayabileceğini tahmin edin ve bu alanı seçin.
Artık kaynak satırlara veri ekledikten sonra mevcut özet tablo üzerindeyken mouse sağ butonuna basın ve "Refresh Data" seçin (Türkçeside "Veri Güncelle" gibi birşeydir herhalde.)
Yeni girdiğiniz kayıtlar hemen özet tablonuzda yer alacaktır.

Bir ipucu:
Kaynak satırlarda fazladan seçtiğiniz satırların bir sonrasına kendiniz için bir uyarı eklerseniz, ileride bu satırları aşan veriler girdiğinizde özet tablonuzun bunları okumama riskini ortadan kaldırısınız. Ã?rnek 1000 satıra kadar seçtiyseniz 1001. satıra "Ã?zet tabloya dahil değil" yazın.
Ben öyle yapıyorumda... :wink:

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
dizi formülü ile sonuç

sayfa1 deki toplam derken listeyi tarayacak ve ayşe'nin 1/1/2004 deki tüm miktarlarını toplayacak
BÃ?YLE BİR TABLO HAZIRLAMAM MÜMKÜN MÜ

mümkün.. eğer sadece toplam istiyorsanız özet tablo oluşturmadan...
A1:A19 tarihler
B1:B19 isimler
C1:C19 miktarlar
A20 istenilen tarih
B20 istenilen isim
C20=TOPLA(EÐER(A1:A19=A20;EÐER(B1:B19=B20;C1:C19;0)))
formülü hücreye yazdıktan sonra CTRL+SHİFT+ENTER tuşları ile girin
sizin istediğiniz şartların uyduğu verileri toplayacaktır..
NOT: sonucu değişik sayfada istiyorsanız adresleri kendi sayfanıza göre düzenleyin.

iyi çalışmalar...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Alternatif:

1nci sayfada A1:A25 ---- İsimler
1nci sayfada B1:B25 ---- Tarihler
1nci sayfada C1:C25 ---- Miktarlar

varsa;

2nci sayfada A1 hücresinde, "Aranan isim"
2nci sayfada B1 hücresinde "Başlangıç tarihi"
2nci sayfada C1 hücresinde "Bitiş tarihi"

varsa;

Sonucu görmek istediğin 2nci sayfadaki ilgili hücreye aşağıdaki formulü yapıştır;

Kod:
=SUMPRODUCT((Sheet1!A1:A25=A1)*(Sheet1!B1:B25>=B1)*(Sheet1!B1:B25<=C1)*(Sheet1!C1:C25))

Yukarıdaki Sheet1 sayfa adını kendi çalışmana göre değiştir, eğer Turkçe XL kullanıyorsan, SUMPRODUCT yerine TOPLA.ÇARPIM yaz.

olmuyorrr

hepinize çok teşekkür ederim. ama ne yazıkki istediğim sonucu bulamadım. benim istediğim özet tablonun yaptığı işi formüle etmek ama yapamıyorum belki formül yazarken hata yapıyor olabilirim ama olsun belki henüz bunu beceremedim ama bir sürü yeni şey öğrendim sayenizde.

:lol:

G

Guest

Misafir
Merhaba Nazerd

Size çözümnüzü ayrıntılı örnekle anlatacağım
sayfa1'e girilen verileri sayfa 2 de bir tablo ile göstereceğiz
sayfa1 de
A Sutununda Tarihler
B Sutununda İsimler
C Sutununda Değerler bulunuyor bunlar dışında
D Sutununda D2 hücresine örnek =B2&A2 formulu giriniz ve formulu en alta kadar çekerek bütün veri satırlarına uyguılayın
daha sonra

Sayfa2'nin;A2'den başlayarak A sutununa isimleri ve Sayfa2'deki B1'den başlayarak 1. satıra sıra ile tarihleri girin
daha sonra B2 hücresine girerek aşağıdaki formulu girin ve hücre içerisndeyken Shift+Ctrl+Enter tuşlarına aynı anda basarak hücreden çıkın sonra bu formulu copyalayarak bütün tarih ve isimlerin oluşturduğu tabloya kopyalayın

=SUM(IF(($A2&B$1)=Sheet1!$D$1:$D$10;Sheet1!$C$1:$C$10))

merhaba türker
formül çok güzel çalışıyor ama şöyle bir sorun var c sütunundakileri toplarken sadece tarih ve isimleri eşitliği doğru olan hücreleri toplaması gerek bu formülle tamamını topluyor. :cry:

G

Guest

Misafir
Merhaba

B2 hücresine girerek aşağıdaki formulu girin ve hücre içerisndeyken Shift+Ctrl+Enter tuşlarına aynı anda basarak hücreden çıkın sonra bu formulu copyalayarak bütün tarih ve isimlerin oluşturduğu tabloya kopyalayın
Yukarıdaki açıklamada dikkat edereseniz orada hücre içerisinde iken hücreden çıkmak için CTRL SHİFT ve ENTER tuşlarına aynı anda basarak hücreden çıkmanız gerekmektedir.

Ctrl Shift Enter tuşu ile hücreden çıktığınızda hücre formulu aşağıdaki gibi görünecek

{=SUM(IF(($A3&B$1)=Sheet1!$D$1:$D$10;Sheet1!$C$1:$C$10))}

G

Guest

Misafir
Merhaba Nazerd

Problemin çözümü hakkında bilgi verirsen sevinirim.Umarım bu soruna istediğin cevabı verebilmişizdir.
:) Kolay gelsin

sayın turker
sonsuz teşekkürler
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:D :D :D :D :D :D :D