Farklı hücre içeriğini başka hücreye kopyalama

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe 64 Bit
Merhaba,

A1 ve B1 hücresindeki veriyi C1 hücresinde çarparak D1 hücresine kopyalamak istiyorum.
D1 hücresinde herhangi bir formül veya =C1 gibi içerik bulunmaması gerekmektedir.
A1 ve B1 hücresinde herhangi bir içerik olmadığında D1 hücresini bağımsız kullanmak istiyorum.

Yani C1 hücresinde hem hesaplama yaparak, hemde kopyalanacak hücre yolunu göstermek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe 64 Bit
Zannedersem göndermiş olduğunuz linkin altına ekledim örnek dosyayı. Böyle yardımcı olabilecek misiniz?

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Örnek dosyanız bu başlık altına taşınmıştır. Forumu daha dikkatli kullanmaya özen gösteriniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merak ettiğim bir durum var;
Sayın @Tunabilisim 'in ALTIN ÜYELİK durumu yok iken nasıl örnek dosya eklebildi acaba?

Sorunuza gelince; örnek belge umarım gerçek belgeyle aynı yapıdadır ve soru sadece bir adet hücredeki işlem ile ilgilidir.
Gerçek ihtiyaç bir dizi hücre için ise durum değişecektir.
Aşağıdaki kod blokunda yer alan satırlardan herbiri istenilen işlemi yapar.
Satırlardan, tercih ettiğiniz birini kullanın diğer satırları silin.
Rich (BB code):
Sub ISLEM()
    [D17] = [C17]
    [D17] = Evaluate([C17].Formula)
    [C17].Copy: [D17].PasteSpecial Paste:=xlPasteValues
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe 64 Bit
Ömer Hocam,

Ben bunu tam anlamı ile çalıştıramadım.
Size zahmet örnek dosya yükleyebilir misiniz.

Bunu "Eğer" ile yapma imkanı olabilir mi?
Birde bu işlemi aşağıya doğru diğer hücrelerde nasıl kullanabilirim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İşte tam da bu nedenle;
-- Sayın @turist , açtığı konuda örnek belgenin nasıl oması gerektiğine dair açıklamalar yazmış,
-- Benim de cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde konuya ilişkin kısa açıklama var.

Sorunuzu; gerçek belgenizin, özel bilgi içermeyen küçük boyutlu bir kopyası şeklinde hazırlayacağınız örnek belge üzerinden sorunuz.
Gerçek belgede, işlem sütunu/işlem başlangıç-bitiş satırları nedir veya nasıl tespit edilecektir gibi hususların anlaşılır olması bakımından örnek belgenin bu özellikleri taşımasını istemekteyiz.

Böyle olmayınca; "gerçek belgeme uyarlayamadım"/"ya şöyle olursa"/"ama belgemde ...sütunu değildi"/"işlemi şu koşula bağlayabilir miyiz" gibi
birçok yeni soru gelmesi normaldir ve benim gibi, üyelere cevap verip sorun çözmeye çalıanlar açısından sıkıntılı bir durum oluşuyor.

Her neyse, yukarıda belirttiğim ve cevabımın altındaki İMZA blokunda da kısaca yazıldığı gibi, örnek belgenizi yenilemenizde yarar var.

İstediğiniz husus, bir hücredeki formül sonucunun DEĞER olarak başka bir hücreye yazılması.
Eğer isteğiniz tam olarak bu ise; işlemin formül kullanarak yapılması mümkün değil.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Sorunuzun fiyat kısmı (Q sütunu) hariç,
N, O veya P sütunu hücrelerinden sadece birine veri girilecek, diğer ikisi hesaplanacak şeklinde mi anlamak lazım?
Örnek belgenizde, birer satıra sadece 1 sütuna elle değer yazıp (sadece N veya sadece O veya sadece P sütununa),
buna göre hesaplanması gereken diğer hücrelere de basit çarpma/bölme/yuvarlama şeklinde formül ile olması gereken sonuçları elde edecek şekilde formül yazararak örnek belgenizi yeniler misiniz?
Yani, yazılan değerin diğer birime nasıl dönüştürüleceğini öğrenmek istiyorum.