Farklı hücrelerdeki değerleri kullanarak bir kısayol sistemi oluşturma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019, Türkçe
Merhabalar,

Tarım sisteminde kullanılmak üzere farklı il/ilçe/mahallelerdeki ada/parsel verilerine tekil kodlar ataması yapmak istediğim bir komut yazmaya çalışıyorum ancak beceremedim. Forumdan baktığımda işin bir kısmını yapabiliyorum gibi ama tam olarak istediğim şeye ulaşamadım.

Örnek ile açıklayacak olursam:
İl sütununda Adana, İlçe sütununda Aladağ ve Ceyhan ilçeleri var. Mahalle sütununda ise bu ilçelerin mahalleleri var ve diğer iki sutünda da ilgilendiğim arazinin Ada ve Parsel bilgileri var. Bu araziyi tanımlayacak tekil bir kısaltma oluşturmak istiyorum.
Yapmak istediğim: Eğer il=Adana ise, kod=01, Eğer ilçe=Ceyhan ise, kod=02, Eğer mahalle=X ise, kod=y + Ada-parsel bilgileri. Yani toplamda 0102Y111-2 gibi bir tekil tanımlama yapmak istiyorum.

Bu zamana kadar Ada/Parsel numarası ile gidiyorduk ancak bu bilgi yalnızca İl/İlçe/Mahalle içerisinde tekil. 111-2 ada-parsel numarası birden fazla arazide bulunabiliyor ve bu işlerimizi karıştırıyor.

Teşekkürler,
Aziz

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Foruma hoş geldiniz.
Sorunuzu örnek bir dosya ile desteklerseniz mutlaka yardıcı olan birileri çıkar. Bu şekliyle hayali oluyor.
Forumdan baktığımda işin bir kısmını yapabiliyorum gibi ama tam olarak istediğim şeye ulaşamadım.
Yapabildiğiniz kadarını ve tam olarak ne istediğinizi paylaşırsanız bu forumda çözülemeyecek sorun yok gibidir.
Örneğin, siz çalışmanızı biliyorsunuz ama biz dosyanızda hangi bilgi, nereden alınıp, nasıl bir sonuç üretilecek ve nereye yazılacak onu bile bilmiyoruz.
Hoşça kalın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019, Türkçe
Teşekkürler.
Yapabildiğim kısmı aslında "If"/"Eğer" fonksiyonu kullanmakla ilgili. Her bir değeri (il/ilçe vs kodlarını) ayrı ayrı hücrelere atayabiliyorum ancak farklı "eğer" komutlarını ve bazı hücre verilerini doğrudan tek bir değer olarak bir hücrede gösteremiyorum. İstediğim son hali herhangi bir metin olarak yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi: 0101Y111-2 ya da benzeri bir nihai kısaltmaya ulaşmak.