farklı isimlerdeki veriler almak

Excel Vers. ve Dili
2016
merhaba

2 ayrı excelim var 1 excelde sutun isimlerinde meşrubatlar yazıyor,diğer excel MESRUBATLAR yazıyor ve karşılarında para birimleri var hangi formul ile meşrubatların karşısına MESRUBATLARDA yazan fiyatları yakın eşleşme mi desem tam eşleşmemi desem karşısına getirebilirim. siz değerli excel kullanıcılarından yardım beklemekteyim.

teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
DÜŞEYARA formülüyle yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016
DÜŞEYARA formülüyle yapabilirsiniz.
evet biliyorum ama doğru sonuç vermiyor bana düşündüğünüz formulun yazılımını atarmısınız dopru eşleşme yaptım bir çok veriyi yanlış getirdi doğru getirdiğide oldu ama net sonuç lazım bana

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Vereceğim formül temelde sizin kullandığınızdan farklı olmayacaktır. Sonuçta fazla alternatifi olmayan bir formül olan DÜŞEYARA'dan bahsediyoruz.

DÜŞEYARA formülünde iki farklı durum vardır. Bu da sondaki 0 ve 1 değerine bağlıdır.

Eğer formülün sonunda 0 kullanırsanız aradığınız değerin aynısının aranan listede bulunması gerekir. Örneğin 100'ün karşılığını bulmak istiyorsanız arama listesinde mutlaka 100 olmalıdır, olmazsa hata verir.

İkinci olarak formül sonunda 0 değil de 1 kullanırsanız aranan değerin aynısının olmasına gerek yoktur, en yakın küçük değerin karşılığını da bulabilirsiniz. Ancak bu durumda arama listesinin ilk sütunu küçükten büyüğe sıralı olmalıdır. Arama listeniz sıralıysa ve 100'ü arıyorsanız, listede 100 olmazsa 99'un karşılığını getirir.

Excel Vers. ve Dili
2016
Vereceğim formül temelde sizin kullandığınızdan farklı olmayacaktır. Sonuçta fazla alternatifi olmayan bir formül olan DÜŞEYARA'dan bahsediyoruz.

DÜŞEYARA formülünde iki farklı durum vardır. Bu da sondaki 0 ve 1 değerine bağlıdır.

Eğer formülün sonunda 0 kullanırsanız aradığınız değerin aynısının aranan listede bulunması gerekir. Örneğin 100'ün karşılığını bulmak istiyorsanız arama listesinde mutlaka 100 olmalıdır, olmazsa hata verir.

İkinci olarak formül sonunda 0 değil de 1 kullanırsanız aranan değerin aynısının olmasına gerek yoktur, en yakın küçük değerin karşılığını da bulabilirsiniz. Ancak bu durumda arama listesinin ilk sütunu küçükten büyüğe sıralı olmalıdır. Arama listeniz sıralıysa ve 100'ü arıyorsanız, listede 100 olmazsa 99'un karşılığını getirir.

internetten baktığım kadarıyla düşeyara haricinde formuller var ama deneyim olmayınca izlemek yetmiyor bu sorunun mutlaka cevabı var bakalım mutlaka 1 kişi farklı 1 fikir verecektir.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İlk mesajınızda anlattığınız sorunun birebir karşılığı DÜŞEYARA formülüdür. Elbette çok farklı çözümler de bulunabilir. Ancak verilecek cevaplar sizin anlattığınızdan ve bizim de anladığımızdan yola çıkarak bulunan sonuçlar olacağından dosyanıza ne kadar uyacak bilemeyiz.

Eğer örnek dosyalarınızı paylaşırsanız istediğiniz farklı çözümlere çok daha hızlı ulaşırsınız.

Excel Vers. ve Dili
2016
İlk mesajınızda anlattığınız sorunun birebir karşılığı DÜŞEYARA formülüdür. Elbette çok farklı çözümler de bulunabilir. Ancak verilecek cevaplar sizin anlattığınızdan ve bizim de anladığımızdan yola çıkarak bulunan sonuçlar olacağından dosyanıza ne kadar uyacak bilemeyiz.

Eğer örnek dosyalarınızı paylaşırsanız istediğiniz farklı çözümlere çok daha hızlı ulaşırsınız.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1D2_aeE07GxGVYelN3Pbf3J7Sj-WPXHrC/edit?usp=sharing&ouid=112443888795375820454&rtpof=true&sd=true

dosyaları bırakıyorum buraya bir gözatın isterseniz

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bu dosyalarda ne yapmak istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
2016
Bu dosyalarda ne yapmak istiyorsunuz?
aynı malzeme isimleri var ama bazıları türkçe karakter bazıları büyük yada1.ecxelde yerli şarap 2.excelde şarap yerli yazılmış ben seçtiğim excele karşısında yazan fiyatları getiricem .yaptım ama fiyat getirirken çok farklı fiyatlar getiriyor karşılarına bazı hücrelerin