Soru Farklı Satırdaki Değerleri Birleştirmek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Herkese merhaba. Elimizde bir tablo var. Sütun A ve B' de satır numaraları, C' de ise her bir sütuna ait değerler listelenmekte. Bu şemadaki belirlediğimiz 6 adet satırın C sütunundaki değerlerini arada virgül ve bir boşluk olacak şekilde birleştirmemiz gerekiyor. Kısaca formülasyonu aşağıda özetliyorum:

- Öncelikle A sütunundan bir satır ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 15 ve 8
- Sonra o satırın iki üstündeki satırı ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 13 ve 3
- İlk seçtiğimiz satır olan 15. satırın B sütunundaki satırı tekrardan seçtik: 8
- İlk seçtiğimiz satır olan 15. satırın B sütununda yazan satırı A' da bulduk (yani 8. satır) ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 11

Görüldüğü üzere, biri iki kez tekrar edilmek üzere toplam 6 adet satır tesbit ettik.(15, 8, 13, 3, 8, 11) İşte bu 6 adet satırın C' de yer alan değerlerini arada virgül ve bir adet boşluk olacak şekilde birleştirmemiz gerekiyor. (1000, 12000, 850, 3000, 12000, 1800) şeklinde. Formülü aşağı doğru sürekledikçe, -biz 15. satırı örnek aldık- 16, 17,... tüm satırlar için bu işlem tekrarlanmalı, söz konusu şablona göre veriler gerekli yerlerden çekilip birleştirilmeli. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese hayırlı, mutlu günler diliyorum.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Öncelikle A sütunundan bir satır ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 15 ve 8
1- A sütunundan bir satır derken satırı değil sanırım hücreyi kast ediyorsunuz.
2- A sütununda seçilen hücre nasıl seçiliyor? Kullanıcı fare ile mi seçecek?
3- A sütununda yapılan seçimin bir kuralı var mı? Yani A sütununda rastgele bir hücre mi seçilecek? Yoksa bir kural var mı?
4- o satırın B sütununda yazan satırı seçtik Yani A sütununda 5. satırı seçtiysek B'de de 5. satırı mı seçmemiz gerekiyor?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Merhaba.

1- A sütunundan bir satır derken satırı değil sanırım hücreyi kast ediyorsunuz.
2- A sütununda seçilen hücre nasıl seçiliyor? Kullanıcı fare ile mi seçecek?
3- A sütununda yapılan seçimin bir kuralı var mı? Yani A sütununda rastgele bir hücre mi seçilecek? Yoksa bir kural var mı?
4- o satırın B sütununda yazan satırı seçtik Yani A sütununda 5. satırı seçtiysek B'de de 5. satırı mı seçmemiz gerekiyor?
Merhaba. Evet galiba biraz karışık oldu. A sütununda mevcut satırın numaraları var. Mesela 28. satırın A' daki değeri 28' dir. B' de de yine farklı satır numaraları var 2, 10, 24,.. gibi. C' de ise mevcut satıra ilişkin değerler var. Buna göre;
1- Herhangi bir satırı seçtik. Diyelim ki 15. satır olsun. 15. satırın C' değerini aldık,
2- 15' in iki üstü olan 13. satırı seçtik ve 13. satırın C değerini aldık,
3- 13. satırın B sütununda yazan satır numarasına baktık 3 yazıyor ve 3. satırın C sütunundaki değerini aldık,
4- 15. satırın B sütununda yazan satır numarasına baktık 8 yazıyor, 8. satırın C sütununda yazan değeri aldık,
5- 15. satırın B sütununda yazan satır numarasına baktık 8 yazıyor, 8. satırın C sütununda yazan değeri aldık, (yani üstteki işlemi tekrar ettik)
6- 8. satırın B sütununda yazan satır numarasına baktık 11 yazıyor, 11. satırın C sütunundaki değeri aldık,
İşte bu değerleri, yani numaraları yukarıda verilen satırların C sütunu değerlerini (1000, 12000, 850, 3000, 12000, 1800) şeklinde aynı hücrede birleştirmemiz lazım. Ben excelde acemi olduğum için formülün sadece bir kısmını yapabildim, onu da aşağıda veriyorum göz atabilmeniz için:

3. madde için: =EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B13;A:A;0);1);"")
4. ve 5. madde için: =EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B15;A:A;0);1);"")
6. madde için: =EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B8;A:A;0);1);"")

Yukarıdaki gibi bir formülü çat pat oluşturdum. 1. ve 2. maddedeki durumları da formülize edip, aradığımız 6 adet C değerini aynı hücrede birleştirmemiz gerekiyor.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Bir de örnek dosya hazırlayıp üzerinde örneklerle açıklar mısınız?
Ben anlamadım ama belki anlayan biri çıkar.
Örnek dosyanızı dosya.tc gibi bir siteye ekleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Bir de örnek dosya hazırlayıp üzerinde örneklerle açıklar mısınız?
Ben anlamadım ama belki anlayan biri çıkar.
Örnek dosyanızı dosya.tc gibi bir siteye ekleyebilirsiniz.
Dosya eklenemediği için paylaşamadım en başta. Olayı biraz daha kısaltayım: A' da değerler var. Ben B15' e A13' teki değeri yazmak istiyorum.=a15-2 gibi bir formül denedim olmadı mesela. İşte sürekli "iki üstteki satıra" ilişkin değeri çekmek istiyorum, yapamıyorum. Zaten diğer maddelere ilişkin formülü bir şekilde uydurup hallettim yukarıdaki gibi.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Örnek dosyanızı harici dosya yükleme sitelerine yükleyip indirme linkini forumda paylaşabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
=BİRLEŞTİR(BİRLEŞTİR(EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B15;C:C;0);1);"");","; " ";EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B15;C:C;0);1);"");","; " ";EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B13;C:C;0);1);""));",";" "; C15;",";" "; C12)

Aradığım formül yukarıdakiydi ama sadece bir adet eksik değer (6.maddeye ilişkin veri çekmeyi formülize demedim)var onun da formülünü bulunca ekleyeceğim. Excel formül bilgim yok denecek kadar az fakat internette hangi formülün ne işe yaradığını araştırarak kendi kendime rastgele oluşturdum, istediğim sonucu da veriyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Kullandığınız ofis sürümü yeni ise alternatif formüller üretilebilir.