Farklı Sayfadaki Bir Hücrenin Çevresindeki Hücrelere Göre Formül Oluşturma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar benim bir sorunum var.

Excel'de 2 sayfadan oluşan bir dosyam var. 1. sayfada her ay güncellediğim bir satır var. Örneğin Ağustos 2017. (Yan yana hücrelerde yaklaşık 10 tane değer yazılı)
2. Sayfada ise 1. sayfadaki Ağustos 2017 satırının bazı değerlerini kullanarak farklı şekillerde formülize etmem gerekiyor.

Örneğin Eylül 2017 'e geçtiğimde 1. sayfadaki satırı yine aynı sayfada farklı bir yere kopyalıyorum.

Sonrasında 2. sayfaya geçtiğimde formüllerde hala Ağustos 2017 hücrelerini gösteriyor. 2. Sayfada ki formülleri düzenlemem için 1. sayfadaki yeni koordinatları tek tek tanımlamam gerekiyor. Bu işlemde çok uzun sürüyor.

Bu nedenle 2. sayfada şöyle birşey yapmak istiyorum. 2. sayfadaki bir hücreye 1. sayfada ilk nereyi referans alacağını tanımlayacağım. (Örneğin 1. sayfanın A1 hücresi) Sonrasında 2. sayfadaki diğer hücreler referans hücrenin (Sayfa1!A1) belirtilen sütun kadar sağındaki hücredeki değeri alacak.

Umarım ne yapmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Ayrıca bu işlem için basit bir örnek koyuyorum https://yadi.sk/i/TxyzHC5S3NHrbt

Altın üye olmadığım için göndereceğiniz excel dosyalarını indiremem. Bu nedenle hangi formülleri kullanmam gerektiğini mesajınızda yazarak bildirebilirseniz memnun olurum.

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Yanlış anlamıyorsam;
Sayfa1'deki listenin altına ekleme yaptıkça, Sayfa2'deki tablo hep son eklenen bilgiyi göstersin istiyorsunuz.

-- İsimin yer aldığı I11 hücresine aşağıdaki formülü uygulayın.
(Formüldeki KAÇINCI….. kısmı D sütununda son METİN içeren hücrenin SATIR NUMARASInı verir,
böylece Sayfa1 D1 hücresinden bu sayı -1 kadar satır aşağı inmek gerekiyor
)
.
Kod:
=[COLOR="Red"]KAYDIR[/COLOR](Sayfa1!$D$1;[COLOR="red"]KAÇINCI[/COLOR]("ZZZ";Sayfa1!$D:$D;1)-1;[B][COLOR="Red"][SIZE="4"]0[/SIZE][/COLOR][/B])
-- Diğer hücrelere gelince; formülün sonundaki kırmızı renklendirdiğim 0 sayısını,
izinli için 1, mesai için 2, maaş için 3 olarak değiştirerek kullanabilirsiniz.
(Bu sayılar D sütunundan kaç sütun sağa gidileceğini belirtiyor)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019 Türkçe
@Ömer Baran: Öncelikle çok çok teşekkür ederim süper olmuş. İlk başta formülü çözemedim. Örnek dosyada çalışıyor fakat benim ana dosyada alt alta birçok kişiye bu formülü uygulamak zorunda olduğum için sorun olmuştu. Formülde neyin ne olduğunu çözdüm ve mükemmel oldu. Benim istediğimden bile daha iyi olmuş. Dolu olan en alt sütundaki hücreden referans almak gerçekten çok zekice. Şimdi kopyayı aldığım zaman 2. sayfada yeni değerleri otomatik çıkartıyor hiçbir şey yapmak zorunda kalmıyorum. Tekrar çok çok teşekkür ederim ellerine sağlık :)