Fatura birleşirme

llllenzollll

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-12-2024
Merhaba arkadaşlar elimde aşağıdaki gibi bir excel listesi mevcut. Bu excelde her bir faturadaki ürünler parça parça alt alta yazılmış durumda.Olmasını istediğim şey bunları birleştirmek. Tabloda ayrıntılı şekilde bilgi mevcuttur.

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
L3 hücresine;

=TOPLA.ÇARPIM(--KIRP(PARÇAAL(YERİNEKOY(YERİNEKOY(H3;".";" .");",";YİNELE(" ";UZUNLUK(YERİNEKOY(H3;".";" ."))));1+((SATIR(DOLAYLI("$1:"&(1+UZUNLUK(YERİNEKOY(H3;".";" ."))-UZUNLUK(YERİNEKOY(YERİNEKOY(H3;".";" .");",";"")))))-1)*UZUNLUK(YERİNEKOY(H3;".";" .")));UZUNLUK(YERİNEKOY(H3;".";" .")))))

Formülünü uygulayıp aşağı doğru çoğaltın.
İyi çalışmalar.

Not: G sütunundaki PANTOLON,SWEATSHIRT,BLUZ,CEKET,ETEK verisinin neden PANTOLON olacağını anlamadım.
Ama virgülden önceki ilk veriyi almak istiyorsanız;
=SOLDAN(G3;MBUL(",";G3;1)-1)
Şeklinde olabilir.

Son düzenleme:

llllenzollll

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
27-12-2024
Üstad sanırım bir hata var uyguladım olmadı.Excelde 2 sekme var orjınal sekmesindeki veriyi diğer sekmede yer alan 2 versiyondan herhangi birisi gibi olması yeterli.Oradaki Pantolon yazmamdaki sebep belki üstteki ornekte işlem yapmak zor olur dıye hucredeki verinin bir tanesi gelsede olur mantıgında

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Makro kullanmak isterseniz örnek dosyanız için deneyiniz...
C#:
Sub kod()
Dim s1 As Worksheet, s2 As Worksheet
Dim a As Long, sn As Long, x As Long
Dim s As Object
Dim ayr As String

Set s1 = Worksheets("ORJİNAL")
Set s2 = Worksheets("OLMASI İSTENEN")
Set s = CreateObject("Scripting.Dictionary")

ayr = ", "
sn = s1.Cells(Rows.Count, "C").End(3).Row
ReDim dz(1 To sn, 1 To 10)

For a = 4 To sn
    If s.exists(s1.Cells(a, "C").Value) Then
        x = s(s1.Cells(a, "C").Value)
        If InStr(1, dz(x, 6) & ayr, s1.Cells(a, "F") & ayr) = 0 Then
            dz(x, 6) = dz(x, 6) & ayr & s1.Cells(a, "F")
            dz(x, 7) = dz(x, 7) & ayr & WorksheetFunction.SumIfs(s1.Range("G2:G" & sn), s1.Range("C2:C" & sn), s1.Cells(a, "C"), s1.Range("F2:F" & sn), s1.Cells(a, "F"))
            If InStr(1, dz(x, 8) & ayr, s1.Cells(a, "H") & ayr) = 0 Then dz(x, 8) = dz(x, 8) & ayr & s1.Cells(a, "H")
        End If
    Else
        x = s.Count + 1
        s.Add s1.Cells(a, "C").Value, x
        dz(x, 1) = s1.Cells(a, "A")
        dz(x, 2) = s1.Cells(a, "B")
        dz(x, 3) = s1.Cells(a, "C")
        dz(x, 4) = s1.Cells(a, "D")
        dz(x, 5) = s1.Cells(a, "E")
        dz(x, 6) = s1.Cells(a, "F")
        dz(x, 7) = WorksheetFunction.SumIfs(s1.Range("G2:G" & sn), s1.Range("C2:C" & sn), s1.Cells(a, "C"), s1.Range("F2:F" & sn), s1.Cells(a, "F"))
        dz(x, 8) = s1.Cells(a, "H")
        dz(x, 9) = WorksheetFunction.SumIfs(s1.Range("I2:I" & sn), s1.Range("C2:C" & sn), s1.Cells(a, "C"))
        dz(x, 10) = WorksheetFunction.SumIfs(s1.Range("J2:J" & sn), s1.Range("C2:C" & sn), s1.Cells(a, "C"))
    End If
Next
s2.Range("B3").Resize(UBound(dz), UBound(dz, 2)).Value = dz
End Sub

llllenzollll

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
27-12-2024
Üstadlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. :)

llllenzollll

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
27-12-2024
Merhaba Üstadlar öncelikle bir üstteki yardımınız için çok teşekkür ederim. Fakat burada benim hesap edemediğim bir konu ortaya çıktı.Burada bazı fatura numaraları farklı firmalara ait olsa bile fatura numarası aynı olabiliyor.Bunu ayırt etmek için tabloda tarih, fatura numarası ve vergi numarasını birleştirdim.Ekte yer alan tabloda veri sekmesine göre toplam almasını sağlayabilirmiyiz. Saygılar,

Ekli dosyalar

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Merhaba Üstadlar öncelikle bir üstteki yardımınız için çok teşekkür ederim. Fakat burada benim hesap edemediğim bir konu ortaya çıktı.Burada bazı fatura numaraları farklı firmalara ait olsa bile fatura numarası aynı olabiliyor.Bunu ayırt etmek için tabloda tarih, fatura numarası ve vergi numarasını birleştirdim.Ekte yer alan tabloda veri sekmesine göre toplam almasını sağlayabilirmiyiz. Saygılar,

E-Arşiv faturalardan kaynaklanan fatura no benzerliğinden dolayı sanırım talebinizi güncellemişsiniz. Ömerbey in yazdığı kodları biraz değiştirerek anladığım ölçüde ekteki gibi hazırladım dosyayı. Veri sayfasına Fatura No, Vergi/Tc No ve Tarihi birleştiren yardımcı bir sütun oluşturdum. İşlemler bu sütuna dayalı yapılmakta.

Ekli dosyalar

llllenzollll

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
27-12-2024
E-Arşiv faturalardan kaynaklanan fatura no benzerliğinden dolayı sanırım talebinizi güncellemişsiniz. Ömerbey in yazdığı kodları biraz değiştirerek anladığım ölçüde ekteki gibi hazırladım dosyayı. Veri sayfasına Fatura No, Vergi/Tc No ve Tarihi birleştiren yardımcı bir sütun oluşturdum. İşlemler bu sütuna dayalı yapılmakta.
Sanırım bu sekılde oldu yarın bir deneme yapacağım ustad teşekkür ederim