Fikir alışverişi

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
burada daha sonra yayınlamak için basit bir üye girişi denetleyen bir parola birimi oluşturmak niyetindeğim. kafamda planladıklarım

*kullanıcı paralosı ile giriş
*admin kullanıcısı haricindekullanıcı kendi şifresini belirlemek
*işlem tarihlerinin ve işlemi yapan kullanıcının adının işlem yapılan veri sayfasına eklenmesi
*kullanıcı seviyelerine dayalı yapılan işlemlerin sınırlandırılması

tecrübelerinize dayanarak başka ne olsun?

Excel Vers. ve Dili
off_2003_TR
:hey: cok güzel bi başlık açmışsınız, benim de bu yakınlarda az çok sormayı planladıgım bi mevzuya deginmissiniz.. :hihoho:
gerçi ben pek anlamam ama biraz fazla komplike sanki.. mesela belki bu yetki sınırlandırma işlerinde access in kendi programsal özelliklerinden yararlanilabilir mi?? araclar>guvenlik>kullanici izinleri.. yani makro kod yazmadan bastan o izinleri verseniz, giren kisinin parolasından admin/user ayrımını kendi yapar heralde??..
accessin acemisi oldugumdan benimkisi bi fikir sadece, kimbilir belki hic uygulanamiycak bişeydir.. işiniz kolaylaşsın isterim.. :)
*planlarınıza küçük bi ilave/sipariş :D -->örnegin bu bi toplulugun kisisel bilgilerini icerecek bi form olursa; acilista (herkese ayrı parola verdigimizi varsayalim) kendi parolasini giren kisi kim ise, onun verileri ekrana gelsin.. yani en bastan diil de o kisi siralamada her nerdeyse ordan search e başlasın..
merakla sonucu bekliyorum.. :shock: kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
merhaba civerb,

gerçi ben pek anlamam ama biraz fazla komplike sanki.. mesela belki bu yetki sınırlandırma işlerinde access in kendi programsal özelliklerinden yararlanilabilir mi?? araclar>guvenlik>kullanici izinleri.. yani makro kod yazmadan bastan o izinleri verseniz, giren kisinin parolasından admin/user ayrımını kendi yapar heralde??..
aslında yapmak istediğim çooook karmaşık birşey değil. Gerçi sizin dediğiniz yoldan yapmak microsoft'un tavsiyesi, ancak microsoft her ihtiyaca göre program yazamadığı ve ihtiyaçları karşılamak için kullanıcalara kod yazma imkanı veriyor.

benim tam olarak yapmak istediğimi anlatmak için kafanızda şöyle bir senaryo geliştirin. küçük bir işletmeniz var stok, satış ve cari hesaplar gibi üç ana bölümlü bir access veritabanı uygulaması kullanılıyor. Ambar kendi bölümünü ile ilgili formları görecek, CH kendi formlarını ve satış kendi formlarını, bilgi girişi tek bir veritabanına olacak. satıştaki bir eleman ambarda duran bilgisayara oturup şifresi ile giriş yaptığında kendi bilgisayarındaki gibi çalışmaya devam edebilecek. Yada ambardaki bir elemanı satışa çekildiğinde sistemde yapılacak ufacık bir değişikle satışa ilikin formları görebilecek. bu arada CH'daki arkadaşlar işi serdi onlarla ilgili örnek veremedik... :D

*planlarınıza küçük bi ilave/sipariş -->örnegin bu bi toplulugun kisisel bilgilerini icerecek bi form olursa; acilista (herkese ayrı parola verdigimizi varsayalim) kendi parolasini giren kisi kim ise, onun verileri ekrana gelsin.. yani en bastan diil de o kisi siralamada her nerdeyse ordan search e başlasın..
demek istediğini tam olarak anlayamadım, biraz daha açarmısın...

Excel Vers. ve Dili
off_2003_TR
merabalar KoTiK;
demek istediğini tam olarak anlayamadım, biraz daha açarmısın...
şöyle söyliyim, benim düsündügüm şey öyle iş hayatında kullanicagim bi database icin diil.. biraz daha hobi amaclı diyelim.. :) ben bizim universiteden sınıf arkadaslarinin adı telefonu maili simdi nerde calistigi gibi bilgileri iceren bi db yapiyorum.. simdi burda parola ile dosyayı koruyorum.. bi sifre var, herkes onunla formu aciyo, kullanabiliyo..
ama benim istedigim herkesin bi form icinde kendi parolasiyla giris hakkı olmasi.. bunu da şöyle düsünüyorum.. simdi okulda herkesin bi numarası vardi.. herkes okul no.sunu parola olarak kullanicak.. girmek isteyen o numarayı yazinca form açilicak..
burda birisi baska birisinin okul no.sunu yazarsa gene girebilir, öyle bi sistem açığı olabilir maalesef.. :) herkesin okul no.su tabloda bi sutunda depolanabilir..
burda benim yapmak istedigim asıl şey şu: simdi access te bi form acarken hep en bastan açılır ya, yani sıralamada 1. kayıttan baslar.. iste burda bi atraksiyon olsun, :hihoho: kim kendi okul no.sunu giriyosa, ekrana ilk o kayit gelsin, ordan görüntülenmeye baslasin.. ama genel siralama degismesin.. böylece arkadaslarim bu kadar genel tekdüze bi sıralamada en azından kendileri icin biseyler yapildıgını bilsin, kendilerini özel hissetsinler.. :D
budur demeye calistigim.. yapabilen olursa tebrik :icelim: takdir :bravo: ve tesekkur :dua: edicem..

:) gene uzun yazdım, affola.. :hey:

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
civerb,

demek istediğini şimdi anladım. en azından elinde bir örnek çalışma var ise ve bana yollarsan demek istediğin yaparım ve üzerine benim yapmak istediğim şifreli giriş eklentilerini de koyarım. böylece sen de benim ne demek istediğimi daha rahat anlar ve en azından sistemi çalışırken görüp eksiklerini bana söyleyebilirsin.

Selamlar :hey:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
:D ayzaba ile abazya arasında bir ilişki var mıdır?

evet ama burda sorulara anında cevap bulamıyoruz bazen birebir çözülecek konularda birebir anında haberleşerek bir çok konuyu beraber arkadaşlarla çözdük fakat yinede burada sorulan sorulara bildiğim kadarıyla cevap veriyorum bakarsan benim verdiğim bir sürü cevap görürsün

Sn:Necdet_Yesertener

ayzaba ile abazya arasında bir ilişki var mıdır?
Ayzaba selamınızı alırken abazyanın kim olduğunu anlatmış desek. Sizin için yeterlimidir.

Sn:esrefigit1

Verdiğiniz cevaplara tabiki bakacağım bir şeyler öğreneceğim öğrendikçe sizlere bana birşeyler öğrenmemde yardımları olan herkeslere teşekkür edeceğim. Tabiki buda burada bu forumdaki paylaşılan fikirleri görüp okudukça olacak şeyler. Ã?zür dilerim konunun orta biryerlerinde konu koparılıp başka platformlara taşınmışsa ; Peki siz olsanız tepkiniz ne olur desem siz ne düşünürsünüz.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe ve İngilizce
Benimde yakın zamanlarda soracağım konulardan biriydi buda.
Access'in kendi içindeki kullanıcı izinlerinde kullanıcıları Office programını kurduktan sonra ilk açılışta verdigi isimlere göre seçiyor ancak bizim işyerinde herkesin kullnıcı ismi aynı yani açılışta kullanıcı adı ve şifre soran bir forma ihtiyacım var...
Umarım amaca ulaşabiliriz...