Filitrelemede sayım

Excel Vers. ve Dili
access
Arkadaşlar kolay gelsin
küçük bir sorum olacaktı,Filitreleme yaptığım bir formda,süzülen alanı saydırdığımda veriler çok olduğu zaman bu sayım kutusundaki veriler biraz geç çıkıyor acaba nedendir,caresi varmıdır.ben istiyorumki süzmeden hemen sonra tak diye bulunan sonucun sayısı çıksın.Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın celoy örnek yok ama şöyle yap bir de

süzgeci uyguladığın butonun bitişinden önceki koda şunu ekle
toplamları aldırdığın alan adını belirterek
me.alanadı.requery
yap !

Excel Vers. ve Dili
access
sayın karaayhan iyi akşamlar
form ekliyorum, aslında sayım işleminde sorun yok ancak veriler tabloda çoğalınca formu süzdüğümde sonuç sayıları hemen gelmiyor baya beklemem gerekiyor (tabi bu haliyle değil veri çok olması lazım) .ilginiz için teşekkür ederim dosya ekte

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
access
İyi akşamlar herkese ,bu konuda bilgisi olan yokmu acaba arkadaşlar ?
teşekkür ederim.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Alttaki kodu deneyiniz,

Kod:
Dim sayx As DAO.Recordset
Set sayx = CurrentDb().OpenRecordset("SELECT Count(*)as say  FROM TÜMÜ")
Me.Metin80 = sayx!say
sayx.Close
Set sayx = Nothing
Bu kodu geçerli olduğunda olayına ekleyebilirsiniz metin80 kutusuna genel sayı gelir siz istediğiniz alanlara "WHERE" şartını eklyerek yapabilirsiniz. Çok hızlı olduğunu göreceksiniz.. Ayrıca metin80 kutsunun denetim kaynağını silin ilişkisiz olmalı..

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Rica.

Sn. Celoy,

Günaydın. İyi hafta sonları..

Sn.beab05'in kodunu dosyanıza ekledikten sonra, düzeltilmiş dosyayı tekrar siteye yüklermisiniz?

Calışmalarımda güzel bir örnek olacak... Teşekkürler ve başarılar.

Excel Vers. ve Dili
access
Sayın Beab05 öncelikle günaydın,iyi hafta sonları,Hocam ilginize ve alakanıza teşekkür ederim.her zamanki gibi imdadımıza yetişiyorsunuz,sağolun.
sizin dediğiniz kodları uguladım ve WHERE 'yi nereye ve nasıl uygulayacağımı anlayamadım,dosyayı tekrar ekilyorum,dosya üzerinde uygulayabilirseniz sevinirim ,şimdiden çok teşekkür ederim.

Sn. Celoy,

Günaydın. İyi hafta sonları..

Sn.beab05'in kodunu dosyanıza ekledikten sonra, düzeltilmiş dosyayı tekrar siteye yüklermisiniz?

Calışmalarımda güzel bir örnek olacak... Teşekkürler ve başarılar.
sayın assenucler kardeşim,günaydın ,iyi hafta sonları
dediğiniz gibi inşallah hocamız bize yardım edince sizde faydalanırsızın,benim yapabileceğim bir şey olduğunda her zaman yardıma hazırım,sizde takip edin hocamızın eklemesini ,teşekkür ederim.kolay gelsin

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Sadece yıl açılan kutusuna göre metin17 kutusuna çok hızlı sayım sonucu gelmektedir. Hepsi butonunda ise tüm sayı metin17 ve metin80 kutusuna.. Diğer açılan kutular için de siz yaparsınız aynı şekilde. Bu arada bolca macro kullanmışsınız ben macrolardan hiç anlamam ve hoşlanmam ;)

Excel Vers. ve Dili
access
hocam yardımınız için sağolun,ben size şunuda sormak istiyorum, eğer yanlış anlamadıysam her bir açılan kutu için yeni bir metin kutusumu yapmak gerekiyor,ama ben istiyorumki bir metin kutusundan mesala metin 17 kutusunda her bir açılan kutunun sorgusu sonrasında sonuç sayılarını bu Metin kutusu üzerinde versin,her birine kutu yapmaya kalkarsak tabi tuhaf olurda vallahi ben böyle anladım. birde bunun başka bir yolu yokmu acaba mesala ben daha önceki örnek dosyalarımda yaptığım son kayda git düğmesine bastığımda bu bilgiler hemen geliyordu tek sıkıntım,son kayda git diye ayrı bir düğme daha yapmamdı,bir yolu olmalı,sizin yaptığınız çok iyi ancak süzme ve filitreleme yaparken tek metin kutusu üzerine uyduramamış olmamda,eğer ayrı ayrı yapmaya kalkarsamda bu sefer çoook Metin 17 kutusu gerekecek,ben bağlantı kuramadım,daha doğrusu yapamadım,birbiri altına or veya And ile bağlayayım dedim yine hatalar veriyor,sonuç olarak Süzerek ve tek bir Metin kutusunda nasıl sonuçların hızlı gelmesini yapabiliriz.sizden ricam bunda yardımcı olmanız,ben halen yapamadım.şimdiden teşekkür ediyorum.
haa makroları bende sevmem,zaten onun babasınıda sevmezdim.:hihoho:
ama bazen işe yarıyorlar...
Kolay gelsin

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Herbir açılan kutu için yeni bir metin kutusu yapmaya gerek yok herbirinin güncelleştirme sonrası sonucunu metin17 ye aktarabilirsiniz. Ben sadece yıl için olanı yaptım onu inceleyin "where" şartına bakın diğer açılan kutular içinde sadece açılan kutu ismini değiştirin hepsi o kadar.. Form tasarımınızı çok anlamadım metin80 ne metin17 ne arasındaki fark ne? Biri filtrelenmiş sonuçlar biri hepsi mi?

Excel Vers. ve Dili
access
................................

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
access
Merhaba hocam
benim derdim aslında şu ilk mesajımda gönderdiğim(3. mesaj) örnek aslında benim işimi görüyor sorun sonucun hızlı gelmemesinde örneğin 1500-2000 tane veri var ve proğramı çalıştırdığımda sonucu birazda olsa beklemem gerekiyordu.
derdimi birde şöyle anlatayım.örneğin :2006 yılı/ temmuz ayında/sonucu F.Meçhul olan/Evden Hırsızlık olayı kaç tane dense bana ben bunu arka arkasına açtığım açılan kutulardan süzerek filitreleyerek buluyorum ve hatta her kısımında bunu raporlayabilyiyorum ancak sayılar biraz geç geliyordu,ve bunun hızlanmasını istiyorum.eğer siz bu istediğimi yapmanın başka yollarını bana gösterirseniz sil baştan en hızlı ve istediğimi raporu ile alabileceğim bir işlem gösterirseniz,işte budur olacak.
ayrıca sizin değinizi ayrı ayrı yapmaya çalıştım ancak yine malesef yapamadım,hata veriyor,verdiğiniz örneğin üzerine uygulamaya çalışarak aşağıya ekledim.
vaktiniz var ise,sizden istediğim benim yukarıda belirttiğim ve benden isteneni bulabilmem için sizin uygun bulacağınız başka bir işşlem yolu var ise yardımcı olmanız.Hoşcakalın

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Syın celoy,

Uygulamanızdaki makroda alt alta birsürü süzme işlemi yapmışsınız. Tabi ki makro çalıştığında her süzme işlemi yeniden baştan yapılıyor.

Sayın beabe05 dediği gibi ben de makro kullanmıyorum. Access ile uğraşacaksanız bira örneklerdeki kodları inceleyin. Takıldığınız noktalarıo sorun az zamanda kolayca öğrenebilirsiniz.

İyi çalışmalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Kod:
Private Sub Ctl1a_AfterUpdate()
Set sayx = CurrentDb().OpenRecordset("SELECT Count(*)as say  FROM [YIL SORGU] where [AY ADI]= '" & Me.[Ctl11a] & " '")
Me.Metin17 = sayx!say
sayx.Close
Set sayx = Nothing
End Sub

Private Sub Ctl22_AfterUpdate()
Set sayx = CurrentDb().OpenRecordset("SELECT Count(*)as say  FROM [YIL SORGU] where YILI = " & Me.[Ctl22] & " ")
Me.Metin17 = sayx!say
sayx.Close
Set sayx = Nothing
End Sub

Private Sub Ctl33_AfterUpdate()
Set sayx = CurrentDb().OpenRecordset("SELECT Count(*)as say  FROM [YIL SORGU] where [SUÇLARIN TASNİFİ] = '" & Me.[Ctl33] & " '")
Me.Metin17 = sayx!say
sayx.Close
Set sayx = Nothing
End Sub

Private Sub Ctl44_AfterUpdate()
Set sayx = CurrentDb().OpenRecordset("SELECT Count(*)as say  FROM [YIL SORGU] where SONUÇ = '" & Me.[Ctl44] & "' ")
Me.Metin17 = sayx!say
sayx.Close
Set sayx = Nothing
End Sub
Metin ile numerik alanları ayırmak lazım değil mi? Birden fazla kelimeden oluşan ve aralarında boşluk olan alan, tablo ve denetim isimlerini köşeli paranteze almak gerekir..
[ben birden fazla kelimeden oluşan bir alanım] gibi...

Sonuçtan bahsetmediniz hiç? Denediğiniz haliyle hızlı mıdı?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın modalı da yazmış.. Beni en çok yoran şey ise formların açılan kalıcı olması hatta pencere gizlemeleri.. Üstadın dediği gibi macroları kaldırın hiç kullanmayın bence ;)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
access
Sayın beab05 ve Sayın Modalı hocalarım ilginize ve bilginize çok teşekkürler.
ancak şunu belirtmeden edemiyeceğim,tamam siz bildiğiniz için size kolay geliyor ancak inanın kendi adıma konuşayım bazen anlamakta zorlanıyorum,ancak bir kaç yazışmadan sonra problemi anlatabiliyorum veya anlayabiliyorum,tabi bu bizi yıldırmıyor,zamanla aşacağız inşallah . birde şunu belirteyim,bu filitrelemedeki yardımı yine bu sitedeki arkadaşlardan aldığım yardımda öğrendim kendime uyarladım, ama inanın istediğimi bazen beğenmediğimz bu makrolar görüyor,çünkü bilmeyince bir nevi makroya kalıyoruz,ben hala istediğimi almış değilim.
nedeni ise kodları yazınca benim istediğim olmuyorki ,tek tek isteğince gayet güzel ve hızlı bir şekilde sonuç sayısı geliyor ancak yukarılardada belirtmeye çalıştığım gibi bana biri gese deseki 2006 yılı ocak ayında kaç tane F.Meçhul Hırsızlık olayı meydana geldi dese en kısa sürede sonucu almak istiyorum.işte benim için bunun cevabı önemli, inşallah anlatabilmişimdir.Tümü üzerinden tek tek aradığımızda Sayın beab05 hocamın uygulaması mükemmel,sözüm yok,ve çok hızlı sonuç geliyor.
belki çapraz sorgu uygulayarak yapılabilir ama bu sefer ayrı ayrı sorgu oluşturmak gerekiyor herhalde,bilmem derdimi analatabildimi,aslında sizide meçkul ederek başınızı ağrıtmak istemem ama malesef aradığım gerçek bu .
her ikinize ve bu sitede bulunan diğer tüm yardım eden ve edemeyen arkadaşlara bir daha çok teşekkür ederim,herkese kolay gelsin dileklerimle Hoşcakalın

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Ama ben sizin için sadece dao ile açılan kutu kriterlerini belirledim. Ben zaten soruyu tam anlamamışım ya da anlamak istemedim. Siz diyorsunuz ki her açılan kutu birbiriyle ilişkili mesela 2005 yılı seçince 2005 yılı olay sayısı gelsin ama aynı zaman da 2005 seçiliyken meçhulu seçince 2005 yılındaki meçhuller gelsin ve böyle devam etsin diğer kutularla.. Öyleyse siz dao, dsum karıştırmadan sadece bunu yapın öncelikle, bende bu şekilde bir sonuç zaten gelmiyordu.. Bu şekilde ilişkili açılan kutular ve veri çağırmalardan sonrası kolaydır. Yine dao ile..

Excel Vers. ve Dili
access
oohh bee aferim bana ,Çok şükür hocam 16 mesajdan sonra derdimi anlatabildim size :mrgreen:
işte bundan sonra sizin yardımız gerekiyor sizden istediğim ileride bana ve diğer arkadaşlara örnek olabilecek ve makrosuz böyle bir aramanın sonucunu bulabileceğiz uygulamanın nasıl yapıldığını görebilmemiz için sağlam bir örnekte yardımcı olmanız.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
yahu ben anlamadım, uzun cümleler olunca dikkatim dağılıyor.

kısa cümlelerle birkez daha anlatsana.

üstteki combo ların hareketlerine göre detay kısımlar değişiyor mu?

detay da gösterilen bilgilerin toplam sayısı ne ifade ediyor?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Keşke en baştan sorunuzu bu şekilde sorsaydınız.. Siz sadece hız istiyorum dediniz ;)