Filo ve modele göre dinamik grafik olarak göstermek

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Sayın üstadlar öncelikle iyi haftalar diler tüm işlerinizde kolaylıklar dilerim.
EKTEKİ GRAFİK TABLOSUNDA YAPMAK İSTERDİĞİM TABLODAKİ DİNAMİK GRAFİK VERİLERİNE MODEL VERİSİNİ DE EKLEYEREK GRAFİKTE FİLO VE MODELE GÖRE DİNAMK GRAFİKTE GÖSTEREBİLİRMİYİM.
Yardımcı olabilirmisiniz .

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Arkadaşlar ekte belirttiğim dosya ile ilgili yardımcı olabilme imkanınız varmı acaba
iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Sayın üstadlar yukarıda ki dosyamla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.
iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar dilerim.
Yukarıda yapmak istdiğim dosyamla ilgili yardımlcı olabilme imkanınız varmı .
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Dosyanızı dosya yükleme sitelerinden biri ile yüklerseniz inceleyip dönüş yapabilirim...

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Dosyanızı inceledim, (sadece 2017 yılına ait verilerin bulunduğu ve hacmi oldukça yüksek bir dosya) ama maalesef yapılmak istenileni anlayamadım.

Ankara Merkez üzerinden örneklersek
dosyanızda Ocak 17 den başlayarak aylık bazda Ortalama km/lt değerlerinin bir grafiği var. Her ay için bir sütun olacak şekilde sütun grafiği...
Örneğin Nisan 17 için
ManPls24, Kamyon 550, Otobüs BMNC Plus, Otokar S562, Man Plus28, Kamyon 554
olmak üzere 6 farklı model var...
Diğer aylarda ise bu modeller farklılaşıyor.
Nasıl bir grafiklendirme isteniyor.... Ankara Merkez Nisan 17 için....

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Sayın üstad öncelikle görterdiğiniz yardımseverlik için teşekkür ederim.
örnek grafiktede görüldüğü üzere örneğin ankara için tüm aylara ait genel ortalaması en üstte gösteriyor. Ben ek olarak aynı grafik içinde ve genel ortalamanın altında model bazlı ortalamalarında gelmesini istiyorum. örneğin :genel ortlama:59 kamyon530: 50 ManPls24 :45 Otokar S562 :48 gibi getirebilirmiyiz.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
selamlar,
Öncelikle "üstad" olmadığımı belirtmek isterim. Sadece yardımcı olmaya çalışıyorum.

Konu ile ilgili olarak da
Zaten anlayamadığım nokta burası. Aynı grafik içerisine modeller nasıl eklenecek. (Kaldı ki, dosyanızın boyutu da problem teşkil edecek)
Şöyle söylemeliyim belki de,
Örnek olarak, Ankara Merkez
Ocak 17 : 3 Model, Şubat 17 : 5 Model, Mart 17 : 6 Model, Nisan 17 : 6 Model .....vs olsun.
Sizin grafik, Ocak 17 den başlayıp.... Ocak 2020 ve sonrasına doğru gidiyor. Hali hazırda zaten 3 sene * 12 ay = 36 sütun var grafikte. Her ay, modellerle de gösterilecekse eğer bu sütunların sayısı aşırı çok olacak ve grafiğin okunabilirliği problem olacak.
Ankara merkez, Ocak - Nisan için sizin grafikte 4 sütun iken siz üstteki örneğe göre 20 sütun mu istiyorsunuz....

Bence ayrı bir sayfada, istediğiniz grafiği basit bir şekilde çizin ve gönderin derim. Zira anlayamıyorum şu an için ne tip bir şey istendiğini. Belki anlayanlar yardımcı olabilecektir bu arada....

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Üstad kusura bakmayınız benden kaynaklı tam olarak anlatamadım
Örnek bir grafik ekledim. örneğin ankara merkezin ocak ayındaki modelleri tek sutun ve bölünmüş grafik şeklinde olacak üzerindede ortalamaları olması yeterli.
inşallah bu sefer anlatabilmişimdir.
tekrar teşekker ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Sayın arkadaşlar yukarıdaki dosyamla ilgili yardımcı olabilme imkanınız varmı ?

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Eki incelediğimde,
Sanırım sizin istediğiniz, Mouse hareketi ile seçim yapılarak, merkezi seçtiğinizde
tüm aylara ait ortalama değer içerisinde tüm modellerin değerlerini de görmek.

1 - Mouse hareketi ile seçim yapılarak, seçime ait değerler gösterilebilir. Ancak detaylar istendiğinde, makro tetiklenmesi olmayacağından değerlerin bu metodla gelmesi mümkün olmaz. (Makronun tetiklenmesi ya makro ile ya da hücredeki değer değişiminin enter gibi bir girişle olması gerekir)
2 - Mouse seçimini takiben, Formüllerle değerler getirilerek mouse hareketine bağlı seçimle grafik oluşturulabilir. Fakat verilerin çokluğu ( sadece 2017 için 3160 satır, diğer yılları da eklerseniz ????) çalışmayı son derece yavaşlatır. Bu da verimli olmaz.
3 - Grafikte de her ayı, yani herbir sütunu, modellerle göstermek (ki, her ay için farklı farklı modeller mevcut) isteniliyor. Bu da grafik seri adedinin merkeze ait model sayısı demek oluyor ki grafiğin fonksiyonu da son derece yavaşlayacaktır.
3 - Ya da ana tablonuz için Pivot table lar oluşturulup, (geçmiş ay - yıllar için zaten herhangi bir değişiklik olmayacağından) bu tablolar başka bir dosyaya taşınıp, veri sayfası olarak kullanılır. Formüllerle de istenilen yapılabilir. Bunun için de tüm verileri görmek, pivot tabloları oluşturmak, formülize etmek ve grafikleri elde etmek epey bir çalışma gerektirir.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Yavaş çalışması çok önemli değil sizinde belirttiğiniz gibi ilgili aya ait ilgi filonun model ve ortalamalarını getirme de yardıncı olabilirseniz sevinirim.
gösterdiğiniz hassasasiyetten dolayı da çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Yarın akşam yapmaya çalışırım. Çarşamba gönderiririm diye düşünüyorum.
Veri sayfanızdaki satır sayısını azaltarak örnek olması amacıyla hazırlarım.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Fırsat bulmuşken yapmaya çalıştım. İncelersiniz..
https://www.dosyaupload.com/wbAM

Dosyada,
Satır eksiltmesi yapılmadan, ana veri sayfasına 3 adet yardımcı kolon eklemesi yapılarak formüle edildi. Ana verinin bulunduğu sayfada işlem yaparsanız donma ve kasılmaları gözlemlersiniz. Grafik sayfasında ise okunabilirlik ve formül/grafik serisi karmaşası olmaması açısından modeller için ayrı bir grafik yapıldı. Tarihler üzerinde mouse gezdirerek seçim yapıldığında grafik dinamik olarak oluşmaktadır.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Çok teşekkür ederim elinize sağlık güzel olmuş
Tüm hayatınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Çok teşekkür ederim elinize sağlık güzel olmuş
Tüm hayatınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Rica ediyorum
İyi çalışmalar sizlere....

Not : Grafik sayfasında, grafik verilerinin olduğu tarihlerde Kasım 17 ve Aralık 17 tarihlerinin günleri 01 olmalı... (Yani 01.11.2017 ve 01.12.2017) Düzeltirsiniz....

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Tamamdır inşallah teşekkür ederim .
Sizinde belirttiğiniz gibi verileri yüklediğimde grafik tarafında filolara geçişte çok kasma yapıyor.