filo yönetimi için veri tutuş tablosu

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
merhaba arkadaşlar daha önce bir kaç konum olmuştu. verileri tutmak için tabloları doğru mantıkla oluşturuyor ve bir birine bağlıyorum. Buna çok önem veriyorum. Bana çok yardımcı olundu forumda bunu özellikle teşekkürle belirtmek isterim. Aradan zaman geçti şimdi envanter yönetimi, finans yönetimi gibi sistemleri kurduktan sonra filo yönetimine göz koydum. Benim ricam;

Bildiğiniz gibi işlem kaydı üzerinden diğer yerlere bilgi sağlıyorum.

-Filo yönetimi için satış, kiralama, sorumlu kişi, gibi bilgileri içeren işlem kayıtlarını tutacağım. (Örneğin: A kişisi satın alma işlemi kayda alıncak)
-Araçları listeye alacağım tüm kayıtlarını tutacağım (şu şasi numaralı araç şu şu bilgiler ile)
-Transfer hareketleri için hareket kaydı tutacağım. (A aracı x adresinden y adresine şu transfer kaydı için şu tarigler arasında şu kişi kontrolünde gidecek. v.b)
-Diğer bağlı sistemler hazır (finans hareketine bağlanma, transfer hareketi için adresler, kişiler v.b)

Benim size danışmak istediğim bu verileri hangi tablo şekli ile tutmam gerekir. Başka tutulması gereken veri tablosuda olurmu ? Muhakkak bunun bir standartı vardır. Yanlış iş akışı kurmak istemem. Daha önce envanter yönetiminde arkadaşlar tablo örneği paylaşmıştı, bu şekilde tutulur diye ve ben onu uyguladım diğer hareketlere bağladım bilgi akışı sağladı. Yine bana yol gösterirseniz çok mutlu olurum gerçekten. Şimdiden çok teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Ekleme yapmak istiyorum;

Satış gibi işlem kaydını envanter yönetimi mantıkı ile ürün-adet-transfer edilen yer gibimi tutmak gerek. Yoksa her ürünü özel edvanterden ayrı adetsiz listeleyip alıcısını, sorumlusunu gibi işlemlerin kaydınımı tutmalıyım. Aynı ihtiyaca gayrimenkul yönetiminde de ihtiyacımız var. her gayrimenkul kendine özel bir ürün bu yüzden nasıl tutmak gerek karar veremedim. Aslında ilk olarak ayrı bir tablodamı yoksa edvanter yönetimindemi tutmak gerek bu önemli

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Arkadaşlar konu aktif ben bekliyorum bir yandanda internetten bakıyorum ama bir standart bulamadım burada da yorum yapabilecek yok mu ?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Size tavsiyem veri tablolarınızı oluşturun. Olabildiğince birbirinden ayrıştırarak.
Excel ya da VBA ile işlemleri rahat yapabilmek adına, tablolarınızda her daim 1. satır başlık olsun, alttaki tüm satırlar veri olsun.
Hücre birleştirmeler tümüyle kaçınmnızdır.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Çok sağolun öneriniz için, bu detayları biliyorum dikkat ediyorum herzaman. Tüm tablolarım sadece veri içeriyor.

benim forumda danışmak istediğim tablonun hangi veri bilgileriyle sıralamayla tutulacağı ve diğer veri tablolarımızın ne olacağı filo yönetiminde
Bu konuda desteğinize açığım

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Böyle bir programa ihtiyaçlar doğrultusunda programcı karar verir. Ayrıca sektör hakkında da ön bilgiye sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Konu kodlama ve sql olsaydı bu başlığa pek çok yanıt gelebilirdi.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Haklısınız sizinde ilginiz için teşekkürler. Daha önce envanter yönetimi için konu açmıştım o çok bilinen göz önünde bir iş olduğu için galiba tablo örneği çok işe yaramıştı. Onun üzerinden bütün envanter yönetimi şekillenmişti.

filo araç yönetimi öyle olmadı. Hala boş vakitlerimde bakıyorum bulamadım. Bu işler için profesyonel bir yazılımcı yada benzeri bir arkadaşta yok ben yapıyorum.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Peki ayrı bir envanter sistemimi mi olmalı yoksa var olan ürünler için kurduğumuz envanter sisteminemi bağlı olmalı buna yorum yapabilirmisiniz?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Ayrı veya varolan ürünler için envanter ne anlama geldiğini anlayamadım ama klişe olarak stok kartı ve stok hareketlerinin tutulduğu iki tablo gerekir.
Bir de, her giriş ve çıkışta hareket toplamlarının kümülatif olarak kaydedildiği tablonun olup olmamasına başta dediğim gibi programcı karar verir. Dönemsel olarak toplamları da kaydedebilirsiniz. Bu, her seferinde sonuçların hesaplanarak değilde, sabit envanter tablosundaki zaten hesaplanmış olan envanterin hızlı bir şekilde gelmesini sağlar.

Fikir vermesi açısından muhasebe programlarının veritabanını incelemenizi öneririm.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
“Ayrı” ve “var olan ürünler” derken yanlış telaffuz etmiş olabilirim her yerden bulduklarımla isimleri takıyorum biraz :)

tam olarak anlatıcak olursam, envanter yönetimimiz hazır var. ürünler, listeler, stok hareketi, depolar ve sahipleri gibi. Şimdi birde araç yönetimi kurmak istiyoruz ve buda araçlar, listeler, stok hareketi gibi gerekli tablolarla olacak ve hesaplar kişilere bağlanacak.

düşünüyorumki birbirine benzer iki iş. aradaki fark araç bilgi farklılığıAma yine envanter yönetiyoruz. Acaba araçlara “ayrı” dediğim ayrı çalışan yine o tabloları kurmalımıyız yoksa “var olan ürünler” dediğim olan envanter yönetimindeki tablolarda mı kaydı tutulmalı.

var olan tablo örneği(kendi dilimle);
Stok hareket kaydı
Stok listeleri
Ürünler ve ürünler için ek alt bilgi tabloları
Envanter hesapları
Envanter iç adresleri

şimdi daha iyi anlatmış oldum kusuruma bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Ayrı veya varolan ürünler için envanter ne anlama geldiğini anlayamadım ama klişe olarak stok kartı ve stok hareketlerinin tutulduğu iki tablo gerekir.
Bir de, her giriş ve çıkışta hareket toplamlarının kümülatif olarak kaydedildiği tablonun olup olmamasına başta dediğim gibi programcı karar verir. Dönemsel olarak toplamları da kaydedebilirsiniz. Bu, her seferinde sonuçların hesaplanarak değilde, sabit envanter tablosundaki zaten hesaplanmış olan envanterin hızlı bir şekilde gelmesini sağlar.

Fikir vermesi açısından muhasebe programlarının veritabanını incelemenizi öneririm.
Yorumunuz var mı