Filtreleme seçeneği hakkında

neseterkutsesli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
Windows 11 Home Single Language
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-01-2028
Merhaba
sütunun içinde araç gurubu olarak markalar mevcut bazı sütunun içinde 2 ve üzerinde araç gurubu var bazısında tek araç gurubu
benim her araç gurubu için liste oluşturmam gerekiyor
örnek olarak hyundaı araç gurubu alırsak sütunun içinde tek hyundaı de var başka araç gurubları da var bana lazım olan hyundaı yanında başka ortak araç gurubları var ise onları bulmak excelde böyle seçenek varmıdır

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
1. Bulmak dan kastını nedir? Renklendirmek mi? Bu satırların listesini mi almak? Bu satırları silmek mi? vs vs
2. Excelin bunu ayırt edebilmesi için ona bir kriter belirtmeliyiz. Mesela HONDA-MERCEDES-BMW vs tüm araçların listesi lazım ki excel desin ki bu listeyi kullanarak HYUNDAI dışında başka MARKAnın da geçtiği satırları bulabilelim.

Marka İsimli yeni bir sayfa oluşturdum
A1:A7 arasında listenizde gördüğüm markaları yazdım. (Atlamış olduklarım olabilir)

Sayfa1 de C2 hücresine aşağıdaki dizi formülünü girdim
=EĞER((EĞERHATA(MBUL("HYUNDAI";A2);0)>0)*(TOPLA(EĞERHATA(MBUL(Marka!$A$1:$A$7;YERİNEKOY(A2;"HYUNDAI";""));0))>0);"Başka marka var";"")

A2 içeriğinde HYUNDAI ve haricinde Marka listesinde geçen bir Marka varsa C2 satırına "Başka marka var" yazar.

neseterkutsesli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
05-01-2028
Sayın Ömer hocam
belirttiğim hususu gayet iyi anlamışsınız bende birkaç konuyu eksik anlatmışım
sayfanın eksiksiz yeni halini gönderdim burada belirttiğiniz üzere ben A hücresinde hyundaı markasının yanında başka bir marka varsa C2 satırına "Başka marka var" yazar. yazmasını istiyorum dizin formülünü tekrar güncelleyebilir miyiz
yani hücre içinde var olan her markayı kendi içinde ayrı ayrı sorgulatmak istiyorum toplam 21 marka var
listede var olan markalar
ford peugeot volkswagen mercedes audı opel chevrolet hyundaı kıa toyota honda mıtsubıshı mazda nıssan suzukı ısuzu daıhatsu renault fıat ıveco chery

Ekli dosyalar

neseterkutsesli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
05-01-2028
Ömer hocam
sizin verdiğiniz yoldan giderek sonuca ulaştım tek takıldığım nokta A3 sütununda ve devamında olacaktır formülde başka marka var yazıyor burada metinin içinde hyundaı olup da sütunun içeriğinde başka marka yok ise formülün boş gelmesi diğer metinleri dikkate almasın sütunda sadece hyundaı yazıyorsa boş gelsin hyundaı yanında atıyorum kıa yazıyorsa başka marka var yazsın formül dizini bu şekilde güncelleyebilir miyiz
teşekkür ederim

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Burada 3 ihtimal var.

1. Sadece Hyundai
2. Hyundai + Başka marka(lar)
3. Başka marka(lar)

siz 3. durumu yok saymışınız.

Gönderdiğiniz dosyada 1 ve 2. durumları karşılayan formülde Marka listesini önceki dosyadan almaya çalışmışsınız.
Marka listesinin olduğu başvuru adresini düzeltince bu şartlar altında doğru çalışıyor.

=EĞER((EĞERHATA(MBUL("HYUNDAI";A2);0)>0)*(TOPLA(EĞERHATA(MBUL(marka!$B$1:$B$21;YERİNEKOY(A2;"HYUNDAI";""));0))>0);"Başka marka var";"")

neseterkutsesli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
05-01-2028
Ömer hocam,
işlem tamamdır teşekkür ederim