Final Sorusu (Excel ile Yağmurlama Mesafesi)

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-08-2022
Merhaba,
Gören arkadaşların/abilerin bildiği üzere 50 puanlık bir şifre sorusu verilmişti bize ödev olarak. Doğru cevabı süre bittikten sonra bulmuştuk (mucit77 bulmuştu).

Hocadan ek soru istedik ve 02.06.2015 12:00 tarihine kadar zaman tanıyarak aşağıdaki soruyu verdi. Bu soruyu yapanların final sınavına girmesine gerek kalmadan dersi geçeceğini belirtti. Soru şöyle:

ÖDEV AÇIKLAMASI PDF DOSYASININ ALT SAYFALARINDA MEVCUT

Excel tablosunu ise şu linkten indirebilirsiniz:
Yağmurlama Başlık Testi Sonuçları

Zaman ayıran herkese şimdiden çok teşekkürler...

Son düzenleme:

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Sorunuzu tam anlamamış olabilirim.
Ama prensip olaraka su tabancasının dairesel olarak dağıttığını varsayarsak (siz bunu sorunuzda kare dağılım olarak almışsınız) "Hangi çapta en ideal (yada ençok) sulama gerçekleşti?" şeklinde bir sorunun çözümü olabilir.
12*14 koordinatını anlayamadım. Yani x koordinatı 12 iken y koordinatı 14 olan bir ölçme tekniği neyi açıklıyor?
Neyse eki inceleyin.
ve en azından doğru çözümün ne olması gerektiğini örnek üzerinde (şu hücrelerin toplamı şu nedenle en iyi yada en çok gibi) açıklayın.
İyi çalışmalar.

Link:
http://s3.dosya.tc/server2/8b4nyy/G.Bale-YagmurlamaBaslikTestiSonuclari.zip.html

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Merhaba,
Konunun altına yorum olarak ödevin açıklamalı anlatımını paylaştım ama sanırım görmemişsiniz. pdf dosyasında ayrıntılı açıklama var.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Sayın muygun tarafından gönderilen belgeye biraz baktım.

Aynı belge içerisine BARAN adlı bir sayfa ekleyerek fikirlerimi yazdım.

Katkısı olacağını sanıyorum.

İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Sayın baran selamlar,
link ekleyebilirseniz inceleme şansım olacaktır.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Sayın Baran tekrar selamlar,
anladığım kadarıyla cevabı 12x12 bulmuşsunuz.
Yağmurlama Sulama başlıklarının aralarda bulunduğunu hesaba katarsak bulduğunuz cevap oraya denk geliyor. Emeğinize sağlık. Yalnız soruda hoca bunu programlamamızı istemiş, biz yine de hoca ile görüşüp "mantıksal olarak çözdük böyle versek kabul eder misiniz?" diye soracağız, ancak hem cevap ile ilgili hem de bu işin "programlaması vba ile yapılabilir mi?" tarafıyla ilgili yorumu olan başka arkadaşlarımız/abilerimiz varsa belirtmeleri işimizi çok daha kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.
Tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhabalar, sayın muygun'un çözümü ile benim fikirlerimi yazdığım sayfa birbirinden çok farklı değil aslında.
Malesef benim makro bilgim böyle bir konuyu çözebilecek seviyede değil.

Katkım olur diye, kod yazacak kişiye yol göstereceğini düşündüğüm için, hesaplama yönteminin nasıl olabileceği konusundaki fikrimi yazmıştım.

Hocanızla fikrimi belirttiğim konu hakkında görüştükten sonra, eğer mutabık kalırsanız, yeni bir konu açarak o yol üzerinden kod ricasında bulunmanızı öneririm.

12x12 dışındaki seçenekler için de konuya bakarım.

Malesef vba kod konusunda benim yapabileceğim pek bir şey yok.

Başarılar dilerim.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
3 gündür uğraşıyorum, sıra arası neresi sıra üzeri neresi onu bile çözemedim. En uygun su dağılım koşulunu hiç mi hiç anlamadım, anlamadığım kadarıyla 12-14 daha homojen gözüküyor, ben olsam 10*10 yerleşimini seçerdim çünkü kaplarda en fazla su orada toplanıyor. 10*10 u iki başlık arasındaki mesafe olduğunu düşünerek ek üzerinde birşeyler yaptım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Sayın muygun ve sayın Baran'ın yorumları sayesinde bir yol katettik, sonuca yakınız, belki de bulduk..
Sayın veyselemre, 2 numaralı yorumda ayrıntılı anlatım mevcut diye belirtmiştim ama sanırım orada görünmüyor, şimdi konuya da o linki ekledim. Sıra üzeri x sıra arası y ekseni şeklinde düşünebiliriz.
Soruyu son derece basite indirgeyecek olursak, sorunun orjinalinde 1 yağmurlama sulama başlığının dağıttığı su kaplar yardımıyla mm cinsinden bulunmuş.
Seçeneklerden örnek verecek olursam, örneğin 12*12 seçeneği için 12*12 bir kare düşünüp bu kare çerçevesindeki su dağılımına bakmamız isteniyor.
Şöyle ki örneğin A1 hücresinin sol üstünde bir başlık var, bu durumda orjinal şekle göre A1 hücresine 30 mm su akıtacak. Bu durumda bizim yapmamız gerekenleri şu şekilde listeledim:
1- Bu 4 başlık arasında kalan her hücreye düşen su miktarını bulmak. (örneğin a başlığı A b başlığı b c başlığı C d başlığı D miktarda su akıtıyordur. A+B+C+D= ? bunu bulmak)
2- Bu 4 başlık arasında kalan hücrelere ortalama ne kadar su akıtılmış bunu bulmak.
3- 4 başlık arasında kalan her hücre için 2. maddede bulduğumuz ortalamadan 1. maddede bulduğumuz toplamı çıkarmak ve her hücre için bu işlemin sonucu kaç ise bunların toplamını bulmak.
4- 10*10, 12*12, 12*14 sistemlerinin her birinde şu 3 işlemi tamamladığımızda 3. işlemin sonucu hangisinde daha az çıkıyorsa bizim için o sistem daha uygun olacaktır.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur...
Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Tekrar herkese selamlar,
yukarıdaki yorumumda bir sıralama yapmıştım 4 maddelik.
1. ve 2. maddeleri 10*10 sistemi için tamamladım, 12*12 ve 12*14 için de hemen alta işlemleri yapacağım ancak, 3. maddeyi tamamlamada sıkıntı yaşıyorum. Aşağıdaki ekte geldiğim yere kadar belirttim. Oradaki kareyi sarı ile işaretledim. Şimdi bana 3. madde doğrultusunda sarı bölgedeki her hücrenin tek tek, ortalama olarak belirttiğim sayıdan çıkarılıp bu farkların toplamını veren vba kodu gerekiyor.
Yardım edeceklere şimdiden teşekkür ederim..

Link: BURADAN EXCEL DOSYASINI İNDİREBİLİRSİNİZ.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Flood yapmak istemiyorum ama bir an önce çözüp diğer sınavlara odaklanmak zorundayım...
Yukarıda sorduğum sorunun cevabını bu kod verir mi?
Kod:
Sub farklartoplami()
Toplam = 0
sayac = 13
basla:
If sayac = 22 Then GoTo bitir
For satir1 = 13 To 22
sayi = Int(Cells(13, 27)) - Int(Cells(satir1, sayac))
Toplam = sayi + Toplam
Next satir1
sayac = sayac + 1
GoTo basla
bitir:
Cells(14, 27) = Toplam
End Sub

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhabalar.

Daha evvel belirttiğim fikrimi biraz geliştirdim, esneklik ve görsellik kazandıracak şekilde ekteki belgeye aktardım.

Umarım işinize yarar.

Belgedeki SONUÇ sayfasına bakınız. İ N D İ R.

Ancak yine makro kod yok.

Makro bilgisi yeterli olan üyelerin ilgilenmesi umuduyla.

Başarı dileklerimle iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Merhaba,
Süper bir çalışma yapmışsınız elinize sağlık, ancak başlık konumu olarak gösterdiğiniz yer yani siyah arkaplanlı hücreler başlık konumu olarak baz alındıysa sonuç yanlış çıkacaktır. başlık konumu hücrelerin arasında olması gerekir. Hücreleri kutular olarak ele alırsak 4 kutunun kesişimi yani tam ortası başlık konumu olabilir. Sizin yaptığınız sistemde başlık konumu olarak sanırım hücreler alınmış. Kontrol edebilir misiniz?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.
Ben şöyle bir mantık kurdum kendimce (arazide bu başlıklardan çok sayıda olaca ama karar verilirken esas alınacak şey bütün arazideki, kenarda olmayan dört başlığın ortasında kalan alana düşen su olacaktır diye düşünerek) ;
Başlangıç hücresi (dört adet başlık için ortak başlangıç noktası) G7 hücresi ama bunun anlamı şudur: başlığın bulunduğu nokta G7 hücresinin sol-üst köşesidir (buru vurgulamak için kırmızı kenarlık eklemiştim) .
Dikey ve yatay hareket için değer değiştirme düğmelerini kullandığınızda, dört başlıktan bir tanesi sabit kalırken, diğer üçü hareket etmekte (daha doğrusu başlangıç noktasından uzaklaşmakta.
Bu sırada da başlık merkezleri arasında kalan alan için;
-- birim başına ortalama su miktarı,
-- toplam su miktarı,
-- ortalama su miktarı
hesaplanmakta.
Bu arada bölge seçimiyle ilgili onay kutularını (TÜMÜ kutusundaki işareti kaldırıp) tek tek görüntülerseniz (isimlerini koordinat sistemindeki bölge mantığıyla yazdım) alana düşen suya, seçtiğiniz bölgede olan başlığın katkısı da görülebilir.

Başlıkların her biri için ayrı ayrı hareket düğmeleri de eklenebilir elbette, ben lüzum olmadığını düşündüğüm için eklemedim.

Benim anlamadığım kısım şurası; ortalamadan sapmaların toplamı her durumda 0 (sıfır) olmak durumunda. Bu kaçınılmaz bir durum. Fark eden şey ise standart sapma (çözüm için gerekli olduğunu düşündüğüm için tabloya ekledim) , toplam alan (metrekare), ortalama sayıları (sayfadaki TÜM TOPLAM ve TÜM ORTALAMA sayıları anlamlı değil, çünkü arazinin ortalarındaki bir alan için hesaplama yapıldığına göre buradaki hesaplama yanlış olur, zira sadece dört başlık hesaba katılmış oluyor).

Kanaatim şudur; karar verilirken asıl bilinmesi gereken ne miktarda su isteyen bir bitkinin yetiştirileceğidir, buna ilişkin bir veri göremediğim için bu konuda bir şey dahil etmedim doğal olarak.

Benim hazırladığım belge üzerinden ayrıntılı söylerseniz, belgeyi elbette revize edebilirim.
Sağlıcakla.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Siyah zeminli hücreler dahil alanı fareyle seçerseniz; seçtiğiniz alanın, dış köşeleri (şeklin tümünün merkezine göre) başlıkların bulunduğu nokta oluyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Şimdi dediğiniz gibi baktım, bir sıkıntı yok o halde son derece doğru.
Cevabı hangi değere göre belirleyeceğiz peki..
10*10 gibi görünüyor sanki şu an..

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Şunu söylemeliyim, benim belgedeki alan arazinin tümü değil, arazinin ortalarında restgele seçilmiş dört başlığın arasında kalan alandır.

Anlamadığım bir kaç husus var (anlarsak çözüm bulunur zaten) .
-- Arazinin tüm alanı nedir? Sanırım 10x10, 12x12 ve 12x14 sayılarından anlaşılacak ama ben anlamadım.
-- Hedef su miktarı nedir? Yani her birim alana tek tek elle su verirsek birim alanın su ihtiyacı nedir?
-- Başlıkları çapraz yerleştirmek ideal sonuca götürecektir ama pdf belgenizde sanki bunun istenmediği gibi bir şey hatırlıyorum, bu konuda net bir şey söyler misiniz? Eğer bunun cevabı çapraz da yerleştirilebilir şeklinde ise; benim şekle dört adet daha başlık olduğunu (mevcut başlıkların orta dış kısımlarında) düşünmek lazım.

Sorularıma cevap verirseniz belge üzerinde birşeyler daha yapabilirim.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
18-08-2022
Aslında çok muğlak bir soru bana göre de.. Çünkü çok hakim olduğumuz bir konu değil. Ama anladığım ve tahmin ettiğim kadarıyla sorularınıza cevap vereyim:
-Arazi alanı dikkate alınmayacak, sadece 4 başlığın arasındaki alana nasıl su dağıttığı önemli. 10x10 sistemi ise 100 metrekarelik alandaki su dağılımı önemli
-Hedef bir miktar yok. Homojen olması isteniyor. En homojen olan dağılım en uygun kabul ediliyor.
-Bu sorunun cevabından pek emin değilim ancak, Çapraz yerleştirilmeyecek şekilde çözelim biz. Muhtemelen böyle olmalıdır.