Find komutu hakkında

Excel Vers. ve Dili
2003 - english
Merhaba;
Yazdığınız dökümanları ve paylaşımların bir kısmını okudum gerçekten çok faydalı, bunlar için teşekkür ederim. Benim sorunum şu, bir firmada satış pazarlama biriminde staj yapıyorum. Veri çıkışındaki bilgileri kopyalamam gerekiyor, yalnız excel'de satırlar belli aralıklarla gelmiyor, örneğin;

Ürün alan1 alan2
Renk alan3 alan4
Tarih alan4 alan5

Bu şekilde değilde, aralarında mantıksız boşluklarla oluşuyor. Üründen sonra iki boşluk yada bir sonraki seferde 3 boşluk gibi. Ben ürün, renk, tarih sütunlarını bulup; bunların olduğu satırlardaki bilgileri kopyalamak istiyorum. Sanırım çok karmaşık birşey oldu, yeni başlamama rağmen bir fikir verebilriseniz. Başarabileceğime inanıyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Örnek dosya ile sorunuzu destekleyiniz. Sorunun anlaşılması ve yanıt vermesi kolaylaşır.

Excel Vers. ve Dili
2003 - english
Dosyayı ekledim, mamma çıktı dosyam, sheetde benim yapamk istediğim, tablolar falan çok önemli dğeil onu ellede çizdiririm. verileri kopyalatma imkanım var mı?

Yapılan işlem şu, ürün kısmındaki yere gelicek; hemen sağındaki ürün kodunu ismini ve fiyatını ilgili yere yapıştıracak,
altta renk kodu var, ordan tüm renkleri ilgili yerlere kopyalacak, sağda M, S gibi adlandırılan bedenelri kopyalacak....

Excel Vers. ve Dili
2003 - english
Sub kopyala()
Dim s1 As Excel.Worksheet, s2 As Excel.Worksheet
Set s1 = Sheets("mamma")
Set s2 = Sheets("sheet1")
Set alan1 = s1.Range(--(LEFT(mamma!$A$1:$A$380;LEN('mamma'!A1))=LEFT(A1;LEN(A1)));--(mamma!$N$1:$N$380))
Set alan2 = s2.Range("a1:n380")
alan2.Value = alan1.Value
End Sub
Bu şekilde yazdım kodu ama böyle değil sanırım, nasıl yerleştirebilirim. Ürün'ün karşısındaki fiyatları fiyat kısmına...

Excel Vers. ve Dili
2003 - english
Tekrar tekrar, konuya cevap yazdığım için kusura bakmayın...

Kullandığım program verileri aşağıdaki şekildeki gibi dışarıya atıyor;

Renklendirmeleri ben yaptım, yalnız gördüğünüz gibi renk kodları farklı çıkabildiği için 5-10-15 gibi belli bir algoritmayla ilerlemiyor, bu yüzden find komutunu kullanmam gerekiyor sanırım, bunu düzenletip aşağıdaki hale getirmek istiyorum;

Bilgisi olan arkadaşlar kullanabileceğim kodu yazarlarsa gerisini ben hallederim. Şimdiden sağolun...