Fisher Dönüşüm indikatör hesaplanması

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR
MS Office 2019 TR - 32bit

VBA, Selenium ve VBS
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-04-2026
Finansal piyasalarda geçmiş veriler ile geleceği tahmin etmek üzerine bir çok indikatörler vardır. Bunlardan bir kaçının hesaplamasını öğrendim. Günlerce uğraşmama rağmen "Fisher Dönüşüm indikatörü hesaplamasını yapamadım. internet sitelerinden aldığım bilgilere ve anladığıma göre;

1- H = 9 günlük En Yüksek değerlerin ortalaması
2- L = 9 günlük En düşük değerlerin ortalaması
3- Hmax= 9 günlük (H) değerlerin Maksimumu
4- Lmin= 9 günlük (L) değerlerin Minimumu
5- X = ((2*(H−L))/(Hmax−Lmin))−1
6- FTI = 0.5∗ln((1+X)/(1−X))

formülün bu şekilde olması gerektiği kanısına vardım. Ama yanlış anlamış olmalıyım ki doğru sonuca ulaşamadım. Yaptığım çalışma dosyası ektedir. Gerçek olması gereken sonuçlar da H ve I sütununda bir kısmı mevcut.
Finans ile uğraşan ve Excel bilen bir çok kişi Exceli kullanıyor. Bu nedenle bilen kişilerin bu sitede olduğunu düşündüğümden yardım alabilmek için bu soruyu sormaya karar verdim.
Teşekkür ederim.

Not: Bu soruyu yanlış kategoride açmış yada bu siteye uygun olmadığı gerekçesiyle Site yöneticileri tarafından taşınması yada silinmesi durumunu anlayışla karşayacağımı söylemek isterim.

Ekli dosyalar

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021ProPlus TR 64 Bit
18-01-2027
Merhaba
Chatgpt ye sordum şöyle bir cevap verdi işinize yarayabilir..

Fisher Transform göstergesi, bir finansal varlığın fiyatının normal dağılıma dönüştürülmesini sağlayan bir teknik analiz göstergesidir. İşte Fisher Transform göstergesini Excel'de nasıl hesaplayabileceğinizi gösteren basit bir formül:
Fisher Transform = 0.5 * ln((1 + X) / (1 - X))
Burada X, (Maximum High - Minimum Low) / (Cumulative of Absolute High - Cumulative of Absolute Low) olarak hesaplanır. Cumulative of Absolute High ve Cumulative of Absolute Low, belirli bir periyottaki en yüksek ve en düşük fiyatların mutlak değerlerinin toplamını ifade eder.
Aşağıda, bu formülü kullanarak Excel'de Fisher Transform hesaplamak için adımları bulabilirsiniz:
  1. Excel'de bir çalışma sayfası açın ve Fisher Transform hesaplamak istediğiniz fiyat verilerini bir sütunda düzenleyin. Örneğin, A sütununda fiyat verileri olsun.
  2. Bir sonraki sütunda (örneğin, B sütunu), Maximum High - Minimum Low'ı hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code
=B2-MIN(B$2:B$N)-MAX(B$2:B$N)+MIN(B$2:B$N)

Burada N, fiyat verilerinin toplam sayısıdır.
  1. Bir sonraki sütunda (örneğin, C sütunu), Cumulative of Absolute High - Cumulative of Absolute Low'ı hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code
=CUMSUM(ABS(B2:B$N))

1. X'ı hesaplamak için bir sonraki sütunda (örneğin, D sütunu), aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code
=0.5*LN((1+B2)/(1-B2))

1. Fisher Transform'ı hesaplamak için bir sonraki sütunda (örneğin, E sütunu), aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code
=IFERROR(D2,"") // Bu adım, X'in sıfıra eşit olduğu durumlarda hata mesajlarını önler.

Bu adımları takip ederek Fisher Transform göstergesini Excel'de hesaplayabilirsiniz. Formülleri uygun sütunlara göre düzenleyerek ve hücre aralıklarını ayarlayarak kendi çalışma sayfanıza uygulayabilirsiniz.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Merhaba

Fisher Transform göstergesi, bir finansal varlığın fiyatının normal dağılıma dönüştürülmesini sağlayan bir teknik analiz göstergesidir. İşte Fisher Transform göstergesini Excel'de nasıl hesaplayabileceğinizi gösteren basit bir formül:
Burada X, (Maximum High - Minimum Low) / (Cumulative of Absolute High - Cumulative of Absolute Low) olarak hesaplanır. Cumulative of Absolute High ve Cumulative of Absolute Low, belirli bir periyottaki en yüksek ve en düşük fiyatların mutlak değerlerinin toplamını ifade eder.
Aşağıda, bu formülü kullanarak Excel'de Fisher Transform hesaplamak için adımları bulabilirsiniz:
  1. Excel'de bir çalışma sayfası açın ve Fisher Transform hesaplamak istediğiniz fiyat verilerini bir sütunda düzenleyin. Örneğin, A sütununda fiyat verileri olsun.
  2. Bir sonraki sütunda (örneğin, B sütunu), Maximum High - Minimum Low'ı hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code

1. Bir sonraki sütunda (örneğin, C sütunu), Cumulative of Absolute High - Cumulative of Absolute Low'ı hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code

1. X'ı hesaplamak için bir sonraki sütunda (örneğin, D sütunu), aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code
=0.5*LN((1+B2)/(1-B2))

1. Fisher Transform'ı hesaplamak için bir sonraki sütunda (örneğin, E sütunu), aşağıdaki formülü kullanın:
excelCopy code
=IFERROR(D2,"") // Bu adım, X'in sıfıra eşit olduğu durumlarda hata mesajlarını önler.

Bu adımları takip ederek Fisher Transform göstergesini Excel'de hesaplayabilirsiniz. Formülleri uygun sütunlara göre düzenleyerek ve hücre aralıklarını ayarlayarak kendi çalışma sayfanıza uygulayabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Bu yazdıklarınız doğrultusunda çalışma yapacağım. Sayenizde inşallah doğru sonuca ulaşırım. Sonucu yazarım.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Merhaba

excelCopy code

excelCopy code

excelCopy code
=0.5*LN((1+B2)/(1-B2))

excelCopy code

Cevaplarınıza göre yapmak istediğimde
=0.5*LN((1+B2)/(1-B2)) bu formüle kadar olan kısımı anlayamadım.

yukarıki formülün mantık hatasını şu şekilde anlatabilirim.
Bugün ayın 22/12/2023 - bugünün verileri var. Birde geçmiş veriler var.
formüldeki n sayısı B2 hücresinden önce olmamalı.

Maalesef yapamadım. Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim