Soru fiyat farkı aylara göre ödenek dağılımı kod kurgusu ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06.10.2023
Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim;
Bu form sayesinde orta seviyede kod yazma bilgisine sahip oldum ancak, öyle bir kod kurgusu yapmam gerekti ki işin içinden çıkamadım ve çıkamayacağımı anladım. :)
Fiyat farkı endeksleri aylara göre farklılık gösterdiği için iş programına göre örneğin mayıs ayı için yapılması gereken imalat tutarı 300.000 TL' iken 200.000 TL harcandı ise
bir sonraki ayda, haziranda 150.000 TL 'lik iş yapıldığında bunun 100.000 TL 'si mayıs ayında ki program eksiyi olan 100.000 TL için mayıs ayı endekslerinden hesaplanması gerekir. Tam bu noktada ilgili aylara ait hakediş girildiğinde iş programına göre hangi ayda eksik tutar var ise eksik kısmı o hakedişten düşüp eksik olan ayın tamamlanması hususunda; kod kurgusu denemelerim sonuçsuz kaldı.

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Ekte Gönderdiğim dosyada ayrıntılı şekilde açıkladım.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Yanılıyor olabilirim veya mevzuat sonradan değişmiş olabilir ama bir kontrol daha yapılması gerekiyor diye hatırlıyorum. Uygulama ayı endeksi ile iş programına göre miktarın tamamlanması gereken aya ait endeksler arasında hangisi küçükse, fiyat farkı hesabında küçük olan endekse göre işlem yapılır .... ya da bunun gibi gıcık bir madde vardı.

Kodu yazmadan önce KİK'ten güncel mevzuat ve ihale ilan tarihindeki mevzuatları indirip, her ikisini de karşılaştırın.

Hesap yanlış olduğunda Sayıştay denetimine takılır....

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 türkçe
06.10.2023
Fiyat farkı uygulama yönetmeliğine hakimim aynen dediğiniz gibi endeks ve Pn durumları var bunlardan küçük olan dikkate alınıyor endeks sorgulatma kısmının kodunu yazarım da bu iş programına göre harcamanın eksik kalan aya ait kısmı doldurmak için her girişte eksik olan ayı bulup hakedişe göre doldurması ile ilgili kodu ne yaptıysam bilgim dahilinde olmadı. Bunu yapmak istememdeki sebep profosyonel programların bile fiyat farkı konusunda eksiklerinin olması aslında. Örneğin yönetmeliğin 6. maddesinin 10 fıkrası durumları gibi, ve sizzin dikkatinizi çekmeyi başardı ise konu çözülmüş demektir diye düşünmekteyim :)

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Endeks ve Pn durumları .... zaten bilinen şeyler, bunlarda sıkıntı zaten yok. Muhtemelen siz benim dediğim noktayı tam kavrayamadınız. Ya Fiyat Farkı yönetmeliğinde, ya da habire yayınlanan tebliğler veya dokümanlar.... birinden birinde böyle bir şey vardı.

Kolay gelsin,

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 türkçe
06.10.2023
Endeks ve Pn durumları .... zaten bilinen şeyler, bunlarda sıkıntı zaten yok. Muhtemelen siz benim dediğim noktayı tam kavrayamadınız. Ya Fiyat Farkı yönetmeliğinde, ya da habire yayınlanan tebliğler veya dokümanlar.... birinden birinde böyle bir şey vardı.

Kolay gelsin,

.
Haluk bey dikkat çektiğiniz noktayı anladım, yönetmeliğin 5. maddesinde ( Güncel olan ) uygulama ayı endeksi ile iş programına göre miktarın tamamlanması gereken ay arasında Pn' yi en küçük yapan endeksler alınıyor asıl programda bunlar var aslında yardım istediğim yer bir bölümü sadece, ağırlık oranları katsayısı veya genel Yİ-ÜFE 2003:100 tablodan iki türlü fiyat farkı hesabı yapabiliyor program, ay eksik kalmadığı sürece:))))​
takıldığım yer ayın eksik kalması durumu.​