fomüllerde hata

dilekgüç

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Acemi
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-09-2025
FORMÜLLERDE HATA VERİYOR DOSYANIN İÇİNDE TAM AÇIKLAMASI VAR
İYİ RAMAZANLAR

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın dilekgüç, Makrolardan anlamıyorum ama örneği incelediğimde boş olan değerler üzerinde işlem yapıyorsunuz, sanırım o yüzden hata veriyor. Bunu kontrol etmek gerek

dilekgüç

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Acemi
30-09-2025
Necdet_Yesertener,
boş olan değerler üzerinde işlem yapıyorsunuz???
SATIR KOMPLE FORMÜLÜ NOT BÃ?LÜMÜNDE ACIKLAMA YAPTIM
İYİ CALIÞMALAR

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın @dilekgüç

Dosyanızdaki 0*0 sonucunu veren formüllerden dolayı hata veriyor. Bunu önlemek için Ehatalıysa fonksiyonunu kullanmanız gerekir.

Diyelim ki bir hücrede =N5*K1 formülü var. Eğer N5 ve K1 hücrelerinde sıfırdan farklı değerler varsa bu formül sorunsuz çalışır. Fakat N1 ve K1 hücrelerinden biri veya her ikisi de sıfır ise formül sonucu 0*sayı veya 0*0 olur ki bu da #Değer hatası verir.

Yukarıda verdiğim =N5*K1 formülü, Ehatalıysa fonksiyonu ile şu şekilde yazılır.

=EÐER((EHATALIYSA(N5*K1));"";(N5*K1))

Bunun anlamı şudur;

"Aslında benim formülüm =N5*K1'dir. Ama bazen bu iki hücreden biri veya her ikisi de sıfır olabilir. Bu durumda formül hata verebilir. Formül sonucu Hata verirse formülü görmezden gel ve hücreye "" değeri gir, yani hücreyi boş bırak. Hata yoksa N5*K1 formülünü yürüt."

Dosyanızda birkaç hücredeki formüllerinizi Ehatalıysa fonksiyonu ile birleştirerek ve dikkatinizi çekmesi için dolgu rengini turuncu yaparak ekte gönderiyorum. Eğer işinizi görecekse diğer hücrelere de siz uygularsınız.

Kolay gelsin.

dilekgüç

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Acemi
30-09-2025
zerige
ARKADASIMA ÇOK TESEKKÜRLER ACEMİ EXCEL KULLAMANLAR USTALARIN BASINI BİRAZ AGRITIYIRUZ

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Rica ederim Dilek hanım, başımı ağrıtmanız söz konusu değil. "Usta" sıfatını da üzerime alınmıyorum. Hem ben kolay sorulara cevap vererek, başta Levent bey olmak üzere zor sorulara cevap yetiştirebilmek için yoğun bir şekilde çalışan birkaç kişinin yüklerini elimden geldiğince hafifletmeye çalışıyorum. Kolay sorularla zaman kaybetmesinler diye. :)