Çözüldü Fon Alış Satışlarının FİFO yöntemiyle izlenmesi

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Değerli Dostlar;

Öncelikle sizlerin Ramazan Bayramını kutlar, nice güzel bayramlar dilerim.

FİFO İlk Giren İlk Çıkar yöntemine göre, fon alıp satılmasına ilişkin formül ile hazırladığım dosyayı ekliyorum.

Ekli resimde de görüleceği gibi; Sayfa1 Tablo 1 fon alış hareketler, stok hareketleri miktar ve tutarları, fonun stokta bekleme süresi; Tablo 2' de ise satış miktar, fon satış maliyeti, satış tutar, kâr ve zarar tutarı bilgileri ile toplamlar sütunu bulunmakta ve yardımcı sütunda da Fon Maliyeti hesaplanmaktadır.

Sayfa2'de Tablo 1'deki işlemlerin sağlıklı, düzgün ve doğru çalışması için, öncelikle yapılması gerekli işlemlerin sırasına ilişkin açıklamalar bulunmak-tadır.

Açıklama sayfasında önemli görülen başlıklar, resimli olarak anlatılmaktadır. Fon alım satımlarında, bankalarda ve aracı kurumlarca % 10 gelir vergisi stopaj ile hizmet giderleri kesilmektedir. Dosyada bu kesintiye yer verilmemiştir.

Veri alanı B9:T111 aralığını içermektedir. Sayfalar 1 şifresi ile koruma altındadır..

Bu arada, sitemiz destek ekibinden mancubus tarafından formül ve fonksiyon ile hazırlanıp 13. iletiye eklenen dosyadaki "elde kalan fon, toplam kümüle maliyet ve satış toplamları ile kâr" değerleriyle çalışma dosyamdaki değerler bire bir örtüşmektedir.
Üstadıma bu çalışması dosyası için verdiği emek ve paylaşımı için teşekkür ederim.

İsteğim, değerli üstatlarımın uygun zamanın olursa, bu dosyayı makroyla taçlandırmasıdır
.

Güle güle kullanın.

Not: Aşağıdaki linkteki başlık yeterli açıklıkta olmadığı için, dosyamı yeni bir başlıkta açtım.

218411

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Elinize sağlık.

Paylaşımınız için teşekkürler.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Teşekkür ederim üstadım.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
İnşallah! Ramazan bayramı sonrasında, FİFO yöntemine göre Fon Alım ve Satım makro dosyası da sitemizde paylaşılır.