Form nasıl oluştururum?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba.
Accsess'e yeni başladım.!
Yeni bir form nasıl oluştururum?
Hem alanları listeleyecem hem güncelleyecem.hemde yeni giriş yapacam.
Önce listelemeyi yapayım.Basitten zora doğru..:D
5 alan var.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Evren Gizlen,

Form hazırlama aşamasına gelmeden önce bir Access uygulamasında öncelikle Tablo nuzu (larınızı) oluşturmanız gerekir. Siz beş alan var dediğinize göre beş alanlı bir tablonuzun var olduğunu kabul edeceğiz.

Tablolardan veri girişi fazla etkileyici ve kullanışlı olmadığı için, veri girişleri, güncellemeleri ve silmeler form dediğimiz kullanıcı dostu arayüzler tarafından yapılır.

• Bir formun temelini yani kaynağını tablo ya da sorgu oluşturur.
  • Bir form tasarlanırken bir den fazla tablodan yararlanabiliriz.
  • Bir formu denetim ya da bilgi giriş formu olarak kullanabiliriz.
Bir form oluşturmak için veritabanı penceresinde iken Formlar kısmına geçin. Penceredeki Yeni düğümesini kullnarak yeni bir form oluşturmaya başlayabilirsiniz. Yeni düğümesi basıldığında Yeni Form penceresi açılacaktır.

Önce pencerenin altındaki aşağı doğru açılan listeden form üzerinde gösterilecek tabloyu seçin.(Formlar bir tablo veya bir sorgudaki bilgiler için oluşturulabilirler. Veritabanınızda bir sorgu varsa bunun da adı aynı açılan kutu listesinde görünecektir.)

Formunuzu oluşturmak için Access size 9 ayrı seçenek sunar. Şimdi bu seçenekleri inceleyelim:

1. Form sihirbazı ile Form oluşturma:
Otomatik form seçeneği ile form oluşturduğunuzda (ki bu tablo üzerinde iken Ekle menüsünden Otomatik Form seçeneği ile olabilir) tablonun tüm alanları ile ilgili bir form oluşur. Form Sihirbazı seçeneğini kullandığınız zaman ve aşağıdaki açılan kutudan Tablo nuzu seçtiğiniz zaman Form Sihirbazı penceresi etkinleşir ve adımadım formunuzu oluşturabilirsiniz. İlk önce Tablonuzun alanları sol taraftaki listede görünür, buradan istediğiniz alanları seçip sağ taraftaki listeye taşıyın İleri ye basın. Gelinen aşamada form yerleşiminin nasıl olduğunu belirleyin. (Bu aşamada aynı alanlarla ilgili bir kaç form hazırlayıp her seçimin görünümünü inceleyin) İleriye basıp MS Access in bize sağladığı görünümlerden birini seçip Son ile formunuzu oluşturun.

Şimdilik kolay gelsin.

İyi çalışmalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Teşekkür ederim
İlk formumu oluşturdum.Hatta ona bir tane de listbox oluşturdum ve verileri alandan aldım bile.
Yalnız 5 alanlı tablomun 1nci 2nci 3ncü 4ncü ve 5nci alanlarını yaptım arada bir alanı eklemeyi (2ncisini) unutmuşum.Bunu sonradan bu forma nasıl ekleyebilrrim.Teşekkür ederim.:D

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Evren Gizlen,

Formunuzun üstüne sağ klik yapıp Tasarım Görünümünde açıyorsunuz. Alanınızın görüntüleneceği nesnenizi alet kutusundan seçip formunuzun üstüne ekliyorsunuz. Nesnenizin üstüne sağ klik yapıp özellikler penceresini açıyorsunuz.

Veri sekmesini tıklayıp veri alanını açılan kutusunu açıyorsunuz, eğer formunuz doğru ilişkilendirilmiş ise tablonuzun alanlarının listesini orada görüyor olmanız gerekir. İstediğinizi alanı tıklayıp işlemi bitiriyorsunuz.

İyi çalışmalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Modalı bey teşekkür ederim.Şimdi oldu.Yeni kayıt ve güncellemeyide otomatikman buradan yapabiliyormuşuz.Çok büyük kolaylık.Hiç bir koda gerek yok.:D