Form Sayfasında 2 Hücredeki Grup tanımlaması hakkında

Excel Vers. ve Dili
xp
Arkadaşlar bir form sayfasında Ürün Grubu - Malzeme Adı yeri var

Mesala;
Ürün Grubunu Akaryakıt seçiyorum. Malzeme Adı ise Seçtiğim ürün grubuna göre bilgilerin gelip onlardan birini seçmek istiyorum.

Açıklamaları;
Ürün Grubu: Akaryakıt - Gübre - Hizmet - İnşaat - Kömür - Market - Zahire
Malzeme Adı : Ürün Grupların İçindeki bilgilerdir.

ÖRNEK DOSYAM EKTEDİR.

Excel Vers. ve Dili
xp
arkadaşlar konu hakkında yardımcı olurmusunuz. o kadar uğraştım ki ama yapamadım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Ürün Grubu etiketli açılan kutunun Günceleştirme sonrasına

Kod:
Me.Açılan_Kutu30.Requery
yazın.

Malzeme Adı etiketli açılan kutunun satır kaynağınıda

Kod:
SELECT [Malzeme Grupları].[Ürün Grubu], [Malzeme Grupları].[Ürün No] FROM [Malzeme Grupları] WHERE ((([Malzeme Grupları].[Ürün No])=Formlar![Ürün Grubu]![1])) ORDER BY [Malzeme Grupları].[Ürün No], [Malzeme Grupları].[Ürün Grubu];
ile değiştirin istediğiniz gerçekleşecektir..

Excel Vers. ve Dili
xp
sayın taruz yardımlarınız için çok teşekkür ederim tam istediğim gibi olmuş

Excel Vers. ve Dili
xp
Sn.taruz dediğiniz gibi yaptım oldu Grup Adını seçtim daha sonra Cinsi ona Göre çıktı ancak tekrar Grup adını seçiyorum En son tanımladığı yerde kalıyor yani kendini yenilemiyor bunun için ne önerirsiniz.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Kendini yenilemiyor ne demek? Yeniden bir grup seçtiğinizde, hangi cins olacağını uygulama nerden bilsin? Ya da grubu yeniden seçtiğinizde "cinsi" kısmı boşalsın mı istiyorsunuz veya "Anasayfa" isimli formunuzdan mı bahsediyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
xp
mesela Benzin, Lpg, Dizel ...Bunlar Akaryakıt içinde olan gruptur.

Yani Orada Malzeme adı ile Ürün Grubu Birbirine bağlantılıdır.Ürün grubunu Akaryakıt seçtiğimde Malzeme adında Benzin Lpg Dizel gibi ürünler çıkacaktır. ancak o anda karar değiştirdim Zahireyi seçtim zahirenin içinde Tanımlı Malzeme grupları gelmiyor ancak program formunu kapatıp açtıkdan sonra tanıyor yapılan işlem doğru ancak kendini yenilemesi form sayfasını kapatıp tekrar açmam gerekiyor.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Siz Sayın Taruz'un 3 no'lu mesajını iyi okudunuz mu? Ürün grubu kutusunun güncelleştirme sonrasına "requery" kodunu uyguladınız mı?

Excel Vers. ve Dili
xp
Uyguladığım örnek ektedir inceleyebilirsiniz taruz bey ne söylediyse yaptım

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Siz kodu Günceleştirme Öncesinde kullanmışsınız ama.. Kodu daha önce yazdığım şekilde, Günceleştirme sonrasına taşıyınız..

İyi akşamlar..