Form üzerinde baskı ön izleme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2020
Merhabalar arkadaşlar,
Ekte sunduğum dosyada görüleceği üzere "çıktı" isimli sayfadaki çizelgeyi, UserForm1 üzerindeki Command butona tıklayınca, 6. satıra kadar önizleme yapabiliyorum. Ancak 7. satır ve sonrası gözükmüyür. Bunu nasıl yapabilirim?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Dosyanızı inceledim. Sadece 6 satır göstermesinin sebebi AG sütunundaki son dolu hücreyi tanımlamışsınız doğal olarakta o sütunda yapılan arama sonucu en son dolu hücre 6. satırda olduğundan önizleme yaptığınızda sadece 6 satır gözükmektedir. Bunu engellemek için AG51 hücresine örneğin X yazın ve yazı tipi rengini beyaz yapın böylece sayfa üzerinde gözükmeyecektir. Önizleme yaptığınızda AG sütunundaki en son dolu hücre olarak X yazdığınız hücreyi göreceğinden tablonuzun tamamı ekrana gelecektir. Küçük bir hatırlatma ben denedim çalışıyor fakat frame1 üzerine yerleştirdiğiniz kaydırma çubuğu işe yaramıyor. :hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın Cost Control ilginize ve yardımınıza teşekkür ederim. Öncelikle ilk mesajımda yazmayı unuttuğum bir şeyi belirtmek isterim. Buradaki kodlar bana ait değil. Kodlar yanlış hatırlamıyorsam Sayın Haluk'a ait.

Peki arkadaşlar kaydırma çubuğunu nasıl aktif hale getirebiliriz? Cost Control yardımı ile düzenlenmiş dosyayı ekte sunuyorum. İlginize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Arkadaşlar şu soruna bir el atsanız. Eminimki bir çok kişinin işine yarayacak bir konu. Lütfen yardım. :yardim: :yardim:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Arkadaşlar eğer bu mümkün değilse belirtir misiniz? :kafa: :kafa: :kafa:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
frame1 in properties penceresindeki "scrollheight" değerini userformun "height(yükseklik)" değerinden fazla yaparsanız scrollbar aktif olacaktır. Örneğin 650 değerini vererek deneyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın Leventm, elinize, bilginize sağlık. Tam istediğim buydu. Çok teşekkür ederim. :dua: :dua: :dua:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın eksiman
Ustalar varken bana söz düşmez ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.
Önce Sayfa1'i JPG uzantılı resim olarak kayıt ediyoruz. Daha sonra yukarıdaki dosyanın kodlarında .JPG umantılı yerlere kaydettiğiniz resmin adını yazın.
En sonda hangi hücreyi görmek isterseniz o hücreye mesela (.) nokta koyun.Bu arada koddaki iki yer h yazmalısınız. Aşağıda sizin değiştirmeniz gereken yerleri kırmızı renge boyadım.

Private Sub CommandButton1_Click()
Call GetSh("çıktı")
End Sub
'
Private Sub GetSh(ShName As String)
Dim objTemp As Object
Dim chtMyChart As Chart
Dim rngImg As Range
Dim NoD As Long
NoD = Sheets(ShName).Range("ah65536").Cells.End(xlUp).Row
Set rngImg = Sheets(ShName).Range("A1:ah" & NoD)
rngImg.Copy
Set objTemp = ActiveSheet.Shapes.AddShape(2, 2, 2, 2, 2)
objTemp.Select
ActiveSheet.Paste
objTemp.Delete
With Selection
.CopyPicture 1, 2
Set chtMyChart = ActiveSheet.ChartObjects.Add(1, 1, .Width, .Height).Chart
With chtMyChart
.Paste
.Export "Resim1.jpg"
.Parent.Delete
End With
.Delete
End With
With Frame1
.Picture = LoadPicture("Resim1.jpg")
.PictureSizeMode = fmPictureSizeModeClip
End With
Kill "Resim1.jpg"
Set rngImg = Nothing
Set objTemp = Nothing
End Sub

Excel Vers. ve Dili
İŞ : Microsoft Office Excel 2003
EV : Microsoft Office Excel 2003
Arkadaşlar merhaba web sitelerinde dolaşırken indirdiğim bir örnek var ekte. (Userform da sayfa görünümü) bu örnek acaba seçilen sayfanın o anki görünümünün tamamını elde etmek için kullanılabilirmi? bazı düzenlemelerle tabi moderatörlerimiz incelerse sevinirim. zira benim bi ara sorduğum soruya cevap alamadım. yani hiç baskı ön izlemeye basmadan aslında baskı ön izlemede görünmesi gereken sayfanın tamamı form üzerinde görünecek. ben bunu yapmaya çalışıyorum ki baskı ön izleme işlemi kullanılmasın ve bu yolla orada bulunan bazı komutlarda kullanılmasın istiyorum.